Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Як зареєструвати шлюб або розлучитися українцям в Німеччині

2
1 рік ago

Які нові послуги для українців відкрили дипломатичні установи та Консульства України? Як одружитися або розлучитися українцям в Німеччині? Які потрібні документи та куди звертатися? Сьогодні на ряд цих актуальних питань ми підготували відповіді.

 

Які зміни щодо можливостей диппредставництв були прийняті 24 січня 2023 року?

Життя після вимушеного переїзду не стоїть на місці, багато українців виїхавши за кордон, облаштовують особисте життя, або в них змінюється склад сім’ї. Багато біженців мігрували цілими родинами через Російську Федерацію та країни Прибалтики до Німеччини. Майже рік війни змушує багатьох по-іншому подивитися на все, що відбувається в них в життя, для одних в пріоритеті стає узаконити вже наявні відносини, для інших через ряд причин – розлучитися, для інших – зареєструвати дитину. Згідно з рішенням Уряду від 24 січня 2023 року в дипустановах України можна буде отримати свідоцтва про шлюб, розлучення, народження або смерть громадян та інші акти цивільного стану. Ці функції були покладені на дипломатичні представництва з метою виконання рішень Координаційного штабу з питань повернення в Україну громадян з тимчасово окупованих територій та третіх країн, який очолює Віцепрем’єр-міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук. Також на консульські установи та посольства України покладені нові функції, а саме повторна видача свідоцтв про держреєстрацію та витяги з Реєстру, все це буде виконуватися не залежно від місця перебування паперового носія інформації.

Також на закордонні дипломатичні установи покладена функція держреєстрації актів цивільного стану з використанням Реєстру. Таким чином, посольства і консульства України отримали можливість:

  • державної реєстрації актів цивільного стану громадян (одруження, розлучення, народження та смерті);
  • поновлювати, анулювати та вносити зміни в такі документи;
  • видавати свідоцтво про державну реєстрацію і витяги з Реєстру.

Отже, українцям максимально спростили доступ до послуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану та скоротили строки одержання документів в закордонних дипломатичних установах України.

 

Як зареєструвати шлюб українцям в Німеччині?

Реєстрація сімейних відносин як в Україні, так і за кордоном, це дуже бентежливий процес. Але для того, щоб узаконити відносини в Німеччині треба звернутися до Консульської установи, яка здійснює реєстрацію шлюбу виключно між громадянами України, які мають право проживати за межами Батьківщини на законних підставах. В такому випадку жінки та чоловіки мають особисто подати письмову заяву за встановленою формою до дипломатичного представництва чи консульської установи України в Німеччині. Якщо майбутнє подружжя не може самостійно подати заяву про реєстрацію шлюбу до дипломатичного представництва або консульської установи, то її можуть подати законні представники маючи на руках нотаріальну довіреність. Для осіб, які раніше перебували в шлюбі треба підтвердження про припинення попередніх шлюбних відносин (рішення суду про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть партнера або рішення суду України або висновок відділу реєстрації актів цивільного стану про визнання шлюбу недійсним). Основними документами, які потрібні для реєстрації шлюбу – це паспорта.

Реєстрація шлюбу відбувається через місяць після подачі заяви. В окремих випадках на підставі спільної заяви та підтверджувальних документів від осіб, які бажають укласти шлюб. Якщо консул до моменту реєстрації шлюбу отримує письмову інформацію про наявність перешкод, згідно з законодавством України, то в такому випадку він відкладає реєстрацію та надає можливість заявникові представити в термін не більш трьох місяців, доказів, які підтверджують наявність перешкод. Також консул за власної ініціативи може провести необхідні перевірки, при наявності перешкод наречені отримують письмову відмову з роз’ясненнями.

Реєстрація шлюбу за довіреністю або через представника не дозволяється, потрібна тільки особиста присутність. Якщо громадяни, які бажають укласти шлюб, не можуть з’явитися з поважних причин до консула в день призначений для реєстрації, то через наявність письмової заяви-прохання, дата буде перенесена, також робиться відповідна відмітка в журналі та на заяві наречених. Але строк перенесення реєстрації шлюбу не може перевищувати одного року. У випадку, якщо заявники не з’явилися до консульської установи протягом тримісячного строку з дня її подання і не мають поважних причин про причини їхньої відсутності, то заява втрачає чинність. Реєстрація шлюбу провадиться тільки у приміщенні консульської установи.

Наречені мають право обрати як спільне прізвище подружжя, так і надалі іменуватись дошлюбними прізвищами. Складання більш як два прізвища не допускається. При зміні громадянами прізвища, консульська установа України на першій сторінці паспортного документа проставляє штамп, який засвідчує, що цей документ підлягає заміні протягом місяця.

Розлучення українських біженців в Німеччині

На сьогодні, досить актуальним є питання розірвання шлюбу між громадянами України, що знаходяться в Німеччині. Така тенденція пов’язана з тим, що багато громадян не можуть повернутися в Україну через воєнні дії та шукають можливість розв’язувати шлюбні питання за місцем свого перебування.

Тому згідно зі змінами від 24 січня українські дипломатичні установи наділені новими можливостями – розірвати шлюб не повертаючись до України. Але основна умова, щоб хоч один з подружжя мав легальне перебування на території ФРН.

Реєстрація розірвання шлюбу провадиться консулом виключно у таких випадках:

1) при наявності спільної письмової заяви подружжя, при умові відсутності неповнолітніх дітей;

2) за наявною заявою одного з подружжя, якщо другий із подружжя:

  • визнаний в законному порядку безвісно відсутнім;
  • визнаний у законному порядку недієздатним;
  • засуджений за вчинення злочину та позбавлений волі на строк не менше трьох років;

3) на підставі рішення суду про розірвання шлюбу (в такому випадку дипломатична установа тільки реєструє розірвання шлюбу).

Реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду України провадиться консулом лише за умови, що шлюб, який розривається, був укладений в органах реєстрації актів цивільного стану України. До консульської установи або дипломатичного представництва подається заява подружжя або одного з них, який проживає за кордоном. Або у випадку, коли розірвали шлюб у судовому порядку в Україні й не зареєстрували його в органах реєстрації актів цивільного стану на території України. За такою умовою реєстрація розірвання шлюбу може проводитися незалежно від строку, що минув після набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу або винесення постанови про розірвання шлюбу. Таким чином, консульство України здійснює функції РАЦСу у питанні розірвання та реєстрації шлюбу.

Окрім вищеперерахованих обставин до консульської установи або дипломатичного представництва, разом зі спільною заявою подружжя, необхідно подати такі документи:

  • оригінали та копії паспортних документів заявників;
  • оригінал та копію свідоцтва про шлюб (при його відсутності в дипломатичній установі можна замовити дублікат через державні реєстри);
  • документи, що підтверджують законне перебування в Німеччині (на сьогодні це документи що підтверджують легальне перебування на території ФРН згідно з параграфом 24 – право на тимчасовий захист);
  • документ, що підтверджує сплату консульського збору.

Важливо: якщо хтось із подружжя, після розірвання шлюбу, бажає повернути своє дошлюбне прізвище, то він має вказати про це в заяві.

У випадку, коли хтось один з подружжя подає на розлучення, то окрім вище вказаних документів, має додати копію або виписку з рішення суду України про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім або недієздатним унаслідок душевної хвороби чи недоумства, а також копію або виписку рішення суду України про засудження його до позбавлення волі на строк не менше трьох років. На основі всіх представлених документів консул складає відповідну постанову та здійснює реєстрацію розірвання шлюбу. Після всіх процедур на руки подружжю видається свідоцтво про розірвання шлюбу, що ґрунтується на підставі постанови про розірвання шлюбу і виноситься консулом після спливу одного місяця від дня подання подружжям такої заяви, якщо вона не була відкликана. Шлюб в дипломатичній установі розривається незалежно від наявності в подружжя спірних питань по майну.

Таким чином, дипломатичні установи України в Німеччині максимально спрощують процес реєстрації актів цивільного стану громадян.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

2 comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *