Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Військовий облік для українців, що перебувають за кордоном

0
1 рік ago

Військовий облік для українців Українців, які перебувають за кордоном, зобов’язали стати на військовий облік. Відповідну постанову було ухвалено Кабінетом міністрів України 30 грудня 2022 року. У зв’язку з цим мережею шириться дуже багато фейків, у тому числі й від російської пропаганди. Дізнайтеся кого це стосується, хто може не ставати на військовий облік та чи будуть мобілізувати українців, які перебувають за кордоном.

Військовий облік за кордоном – кого це стосується

В першу чергу постанова №1487 Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів стосується чоловіків. До тих, хто має стати на військовий, належать такі категорії чоловіків:

– Чоловіки у віці від 18 до 60 років;

– Призовники у віці від 16 до 27 років (призов на військову службу відбувається з 18 років, але на облік потрібно ставати раніше). Важливо, що ставати на облік потрібно у тому році, в якому призовнику виповниться 17 років.

– Чоловіки, які не мають відсрочки від служби в армії;

– Чоловіки, які не звільнені від служби в армії.

При цьому, ті чоловіки, які перебувають за кордоном менше, ніж 3 місяці, мають право не ставати на військовий облік. Навіть у випадку, якщо такі категорії чоловіків підлягають мобілізації.

Чи потрібно ставати на військовий облік жінкам з України

Жінкам, які знаходяться за кордоном, не обов’язково ставати на військовий облік. Це потрібно робити у випадку якщо:

– Жінка працює за фахом, який пов’язаний з медициною;

– Жінка здобула фармацевтичну освіту;

Жінки, які мають спеціальність, яка споріднена з військовою, можуть ставати на облік за своїм власним бажанням. Повний список таких професій можна переглянути за цим посиланням: https://ips.ligazakon.net/document/view/Re37684?an=47. Виключення – жінки-медики або жінки, які мають професію, споріднену з медициною. Для них, як і для чоловіків, військовий облік є обов’язковим. Призовний вік жінок – від 18 до 60 років.

Так само, як і чоловіки, такі жінки беруться на облік військовозобов’язаних на загальних засадах.

Як стати на військовий облік, перебуваючи за кордоном

Якщо ви потрапляєте під критерії мобілізації, то ви зобов’язані стати на військовий облік. Для того, щоб зробити це за кордоном, вам потрібно:

– Стати на тимчасовий консульський облік (ставати на тимчасовий консульський облік мають усі громадяни України, які знаходяться за кордоном);

– Звернутися у відповідну дипломатичну установу за місцем вашого перебування.

– У процесі звернення пред’явити паспорт громадянина України та військово-облікові документи.

Важливо, що стати на військовий облік потрібно у семиденний строк від моменту прибуття на нове місце проживання. Але якщо ви перебуваєте у іншій країні строком, менше за три місяці, ви не повинні ставати у ній на військовий облік. Пам’ятайте, що ті громадяни України, які підлягають під мобілізацію, повинні знаходитися під військовим обліком незалежно від свого місця перебування.

Яка передбачена відповідальність за ухилення від мобілізації в Україні

Чоловікам, які перетнули кордон до 24 лютого 2022 року не загрожує відповідальність за те, що вони не повернулися в Україну у зв’язку з мобілізацією. Але вони все одно мають стати на військовий облік. Так само виглядає ситуація з жінками, які мають медичний фах.

Що стосується людей, які перетнули кордон після 24 лютого 2022 року та не з’явилися після отримання повістки:

– За порушення правил військового обліку – штраф від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За повторне порушення – штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів.

– За псування чи втрату військово-облікових документів – штраф від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За повторне порушення – штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів.

– За ухилення від призову під час мобілізації – позбавлення волі від 3 до 5 років (стаття 336 Кримінального кодексу України);

– За ухилення від навчальних зборів – штраф від від 500 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або призначення виправних робіт строком до 2 років;

– За ухилення від військового обліку після попередження – від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або призначення виправних робіт терміном до 1 року.

– Для осіб, що належать до офіцерського складу та ухиляються від мобілізації – обмеження волі терміном до трьох років.

Також, планується, що у майбутньому з’явиться електронний військовий квиток у додатку Дія. Але коли це станеться наразі невідомо.

Як відбувається процес мобілізації в Україні

Мобілізація в Україні проводиться у чотири етапи. Тобто це означає, що вас не обов’язково одразу призовуть на військову службу після того, як ви станете на військовий облік. Загалом процес відбувається таким чином:

– Перша черга – колишні військові, яким ще не виповнилося 40 років та які мають бойовий досвід служби в армії. Тобто, це можуть бути чоловіки, які служили в АТО або ООС.

– Друга черга – військовослужбовці, які служили за контрактом або проходили строкову службу до 2014 року.

– Третя черга – це мобілізаційний резерв. Сюди потрапляють ті, хто закінчили військові кафедри під час навчання у вищих навчальних закладах як офіцери, але не призивалися під час попередніх етапів мобілізації.

– Четверта черга – це громадський резерв. Під цю категорію потрапляють ті громадяни України, які не мають вікових та фізичних обмежень для проходження служби та можуть бути залучені до ЗСУ чи будь-яких інших військових формувань у особливий період.

Тобто якщо ви не проходили військову службу, навчання та не маєте досвіду, вас призовуть в останню чергу в разі потреби. Важливо, що навіть після взяття на військовий облік вам не потрібно буде одразу повертатися в Україну. Це потрібно буде зробити після отримання повістки. Строк на повернення становить 7 днів. Станом на сьогоднішній день масової мобілізації в Україні не передбачається.

Чи будуть мобілізувати українців, які знаходяться за кордоном

Питання щодо мобілізації українців у Європі є дуже актуальним. Справа в тому, що мережею шириться російська пропаганда, яка заявляє, що українцям у Польщі та інших країнах Європи будуть видавати повістки. Але чи це насправді так?

Не дивлячись на те, що закордонні дипломатичні установи повинні вести військовий облік чоловіків (а у деяких випадках і жінок), вони не мають права видавати повістки. Тож мобілізації українців у Європі не буде.

Тим не менш, варто звернути увагу на те, що дипломатичні установи повинні повідомляти українців, які стоять на військовому обліку, про початок мобілізації. Тож у разі, якщо громадянин України не має звільнення від строкової служби, такі установи можуть сприяти поверненню таких українців додому. Але це буде робитися лише у тому випадку, якщо українця включать до списку призовників.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *