Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Вища освіта в Німеччині

1
12 місяців ago

Вища освіта в Німеччині: яка вона та чим відрізняється від української? Співпраця України та Німеччини в освітній галузі. Все детально в нашій статті.

Українсько-німецька співпраця в освіті

Багато українців для тимчасового захисту обрали Німеччину, тому дві країни досить активно співпрацюють в різних галузях для максимального результату. На сьогодні не винятком є освіта. Бо велика кількість українських дітей відвідують місцеві школи, деякі навчаються також і онлайн в Україні, деякі випускники та мають уже визначитися зі своєю майбутньою професією. Міністр освіти та науки України Сергій Шкарлет постійно знаходиться на зв’язку з міністром освіти та досліджень Німеччини Беттіною Штарк-Ватцінгер й моніториться ситуація з освітнім процесом та здобуттям українськими дітьми якісної освіти. За майже рік повномасштабної війни росії проти України зруйновано багато дитячих садків, шкіл, вишів та закладів професійно-технічної освіти.

Тому пріоритетним напрямком україно-німецької співпраці у питаннях розвитку науки та досліджень, формування альянсу у професійній освіті та здобуття якісної освіти українськими дітьми й молоддю незалежно від місця їхнього перебування – написав Шкарлет.

За словами міністра, Німеччина – надійний та стратегічний партнер для України. Бо за ініціативою ФРН йде масштабна допомога в адаптації українських дітей, а також надано можливість продовжувати дистанційне навчання за українськими освітніми програмами. Минулого року понад 6 тис. українських випускників мали змогу скласти національний мультипредметний тест у тимчасових екзаменаційних центрах шести міст Німеччини, щоб вступити до українських університетів. Також Німеччина працевлаштувала значний відсоток українських педагогів та в деяких школах введено викладання української мови та літератури, історії, географії, культури та традицій. Це дуже важливі кроки для національної підтримки і зв’язку з Батьківщиною. Також велике значення є відкриття українських освітніх хабів, один такий у Дрездені та в Лейпцигу. В останньому українські школярі продовжують навчатися українською мовою за українською державною програмою.

Також знаковою є підтримка Німеччини у сфері професійно-технічної освіти, особливе місце в цьому процесі належить отриманню освіти українськими біженцями в ФРН.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Вища освіта в Німеччині: які є заклади?

Німецька система вищої освіти доволі різниться від української. До вишів належать три види закладів.

Університети (Universitäten) – це освітні заклади, які надають студентам поглиблену академічну освіту, орієнтуючись в першу чергу на теоретичні знання та методологічну експертизу. Не кожен охочий може стати студентом університету, бо потрібна кваліфікація для вступу (Hochschulzugangsberechtigung) – або німецький Abitur, або іноземний аналог.

Ще одним масштабним різновидом університетів є університети прикладної науки (Fachhochschulen). Університети прикладних наук випускають студентів з такими освітньо-кваліфікаційними рівнями як бакалавр і магістр в наступних предметних областях:

 • технологія;
 • медицини;
 • економіці;
 • бізнесі;
 • громадських справах;
 • засобах масової інформації.

Німецька економіка сприяє працевлаштуванню студентів після таких вишів та надає чисельні варіації подальшої освіти, все це для студентів, які бажають займатися професійними професіями. В країні на сьогодні налічується близько 250 університетів прикладних наук з понад 1 мільйонів студентів. Для охочого стати студентом такого закладу освіти треба мати кваліфікацію Abitur або іноземний еквівалент. Для обдарованих дітей існує декілька шляхів через німецьку шкільну систему, які дозволяють студентам з іншою кваліфікацією та практичним досвідом відвідувати вищі навчальні заклади, такі як Fachhochschulen.

Коледжі мистецтв та музики (Kunsthochschulen & Musikhochschulen). Це заклади освіти для студентів з творчими задатками. Тут пропонують отримувати кваліфікацію з наступних дисциплін:

 • образотворче мистецтво;
 • музика;
 • архітектура;
 • драма;
 • танець;
 • дизайн одягу;
 • фільм;
 • написання сценарію.

Щоб стати студентом цих закладів на додаток до виконання вступних вимог, охочі, як правило, мають проявити свій художній талант, або зробити творчу роботу, є ще варіант – пройти прослуховування. Діти, які мають творчий потенціал можуть подати заявку без кваліфікації, але кожен коледж може також на власний розсуд вводити додаткові вимоги для абітурієнтів. На сьогодні в Німеччині навчаються близько 35000 студентів на творчих спеціальностях, що охоплюють собою близько 50 коледжів мистецтва та музики. Важливо: в цих закладах освіти рідко пропонують курси з вивчення англійської мови.

Післядипломна освіта в Німеччині

Так само як і в Україні, після отримання освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр можна розглядати можливість продовжити навчання. Але в Німеччині треба вступати до аспірантури, для отримання ступеня магістра або доктора наук.

 • Магістратура – це освітньо-кваліфікаційний ступінь, який пропонують всі види вищих навчальних закладів Німеччини.
 • Доктор філософії або докторантура – це освітньо-кваліфікаційний ступінь, основний акцент при навчанні є на дослідження у своїх університетах. Саме цей напрямок є найбільш популярним для отримання кваліфікації кандидата наук. Єдиними вищими навчальними закладами, яким дозволено присуджувати докторські ступені в Німеччині, є університети (Universitäten).

Приватні та державні університети Німеччини

Вища освіта в Німеччині фінансується від держави приблизно на 60%, та основна маса молоді як раз і є студентами цих закладів, тільки 40% ті, хто навчається в університетах Баден-Вюртемберга та платять за навчання.

Окрім цього, існує близько 120 приватних коледжів, які надають освітні послуги згідно з затвердженими державою ступенями, та становлять близько 30% вищих навчальних закладів Німеччини. Левова частина, яких це університети прикладної науки, що мають тісні зв’язки з промисловістю або міжнародними компаніями, які надають широкий спектр та підтримку у майбутньому працевлаштуванні. Особливістю цих закладів, є вища плата за навчання, а також пропонують щедрі стипендіальні програми.

Дистанційна освіта у закладах освіти Німеччини

В університетах Німеччини для здобуття освіти використовуються різноманітні форми навчання та існує багато можливостей навчатися в будь-якому місці та в будь-який час. Адже основне це отримати знання, тому хто зацікавлений в цьому можуть використовувати й дистанційну форму навчання. Велика увага приділяється особистим якостям студентів з поглибленням практичних умінь, а не тільки теоретичного опанування матеріалів.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

1 comments

 1. […] Вибір, куди йти вчитися після 9-10 класу, залежить від того, чи планує учень отримати професійну освіту, чи хоче вступати до університету. Про систему вищої освіти в Німеччині можна дізнатися в нашій статті. […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Members
 • Активність
 • New
 • Online
 • Групи
 • Активність
 • Найновіші