Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Соціальне житло для українців в Німеччині

0
1 рік ago

Як знайти соціальне житло в Німеччині? Хто допоможе оплатити тимчасове помешкання? Який перелік документів потрібен для отримання такого виду житла? В сьогоднішній статті спробуємо відповісти на ряд актуальних питань стосовно соціального помешкання для українців. 

Кожен резидент країни, доходи якого дозволяють віднести його до категорії малозабезпечених громадян, може розраховувати на підтримку держави та сприянню у вирішенні житлового питання. Багато українців які на цей момент перебувають в Німеччині, втікаючи від агресивної війни росії проти України потребують житла.

Хто оплачує соціальне житло в Німеччині українцям

Первинні пункти прийому або центри прибуття є першою точкою контакту для багатьох українців. Але жити там довго нікому не подобається. Ви можете почати пошук квартири, як тільки отримаєте дозвіл на перебування, далі громадяни можуть розраховувати на можливість отримати соціальне житло, тобто право Wohnberechtigungsschein (WBS). Дані про житловий фонд розмішені у відомстві (Wohnungsamt). Щоб знайти потрібне відомство, введіть у пошуку слово «Wohnungsamt» і назву населеного пункту. Також люди, які не мають власного доходу чи матеріальної можливості орендувати житло, може отримати підтримку від німецької держави через центр зайнятості (Jobcenter). Де можна покрити витрати на оренду та опалення до певної суми. Максимальні площа квартира та орендна плата за неї залежать від міста та звичних витрат на оренду в ньому, а також від того, скільки людей проживає в родині, але рекомендовано уточнити ці питання. Багато центрів зайнятості розраховують на одну людину квартиру, площею до 50 кв.м., а на чотирьох осіб – до 85 кв.м. Перед тим, як підписати договір оренди, вам потрібна заява про згоду центру зайнятості. У деяких випадках центр зайнятості також може перераховувати кошти за оренду безпосередньо орендодавцеві. Центр зайнятості також може оплатити заставу (Kaution), але порахує її як безвідсоткову позику, яку потрібно буде повернути пізніше.

Корисні ресурси для пошуку житла в Німеччині

На сьогодні є низка інтернет-ресурсів, які стануть вам у пригоді для пошуку соціального житла. Тепер докладніше про кожен з них:

 • Тимчасове житло для українців у Німеччині – тут можна переглянути пропозиції як безплатного, так і платного проживання;
 • Unterkunft-ukraine – сайт для пошуку безоплатного тимчасового помешкання;
 • immobilienscout24 – сайт для пошуку житла, українці тут можуть знайти як безплатні варіанти, так і за доволі демократичними цінами;
 • warmes-bett – пошук притулку в Німеччині з різноманітними програмами та державною підтримкою житлового питання;
 • https://icanhelp.host/ – ресурс розрахований як на тих, хто хоче допомогти так і на тих, хто потребує цієї допомоги, досить легко через геолокацію можна знайти потрібну пропозицію;
 • Об’єднання German Serviced Apartments Provider (Німецький провайдер апартаментів) – портал дає можливість переглянути різні варіанти житла, як хостели, так і квартири, за фільтром можна підлаштувати пошук під ваші запити;
 • Immonet – в онлайн-базі міститься безліч пропозицій оренди житла, у тому числі програму допомоги для українських біженців;
 • TASSO.Help – ще один веб-ресурс, який стане у пригоді і для бажаючих допомогти, і для тих, хто пропонує допомогу, при цьому важливо, що тут можна знайти пропозиції з можливістю оселитися разом з домашніми улюбленцями.

Варто зауважити, що на сьогодні багато німецьких міст також організовують приватне житло для біженців. Є різні онлайн-платформи, що об’єднують приватні пропозиції громадян, які можуть на деякий час прихистити біженців, та запити від людей, котрі шукають житло, наприклад, Offering Ukrainian refugees a safe place to stay | Host4Ukraine. Крім того, під час пошуку житла, можна звернутися за допомогою до Фейсбук-спільнот:

 • Оренда квартир/квартир у Берліні,
 • Оренда квартир у Мюнхені,
 • Берлін Житло, кімнати, квартири, суборенди,
 • Франкфурт Житло, кімнати, квартири, суборенди,
 • По-домашньому,
 • Темп безальтернативний.

Дешевим варіантом житла в оренду можуть стати німецькі молодіжні хостели, наприклад, jugendherberge.

Зверніть увагу, що на сайті Житлове господарство Німеччини можна знайти інформацію щодо пропозицій житла в регіонах усієї країни.

Чи можуть біженці з України самостійно обирати федеральну землю?

Усі, хто прибуває до Німеччини з України, з 16 березня 2022 року будуть розподілятися по федеральним землям. Цим займатимуться відповідальні у Федеральному управлінні з питань міграції та біженців ПроАзюль (ProAsyl). Це так зване розпорядження щодо проживання буде скасованим та дозволять переїхати, якщо людина працевлаштувалася зі сплатою соціального страхування або при здобутті професійної (Ausbildung), або вищої освіти(Studium).

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Які документи потрібні для отримання соціального житла в Німеччині?

Зазвичай ви маєте здати копії таких документів:

 • Паспорт (або посвідчення особи) і дозвіл на перебування (Aufenthaltserlaubnis);
 • Свідоцтво про укладання шлюбу (якщо перебуваєте у шлюбі);
 • Свідоцтво(-а) про народження (за наявності дітей);
 • Довідка про розмір заробітної плати (скільки ви заробляєте на місяць) або довідка від центру працевлаштування (Jobcenter) чи відомства соціального забезпечення (Sozialamt);
 • Довідка про реєстрацію за місцем проживання;
 • Банківські виписки.

Ви маєте подати заяву у письмовій формі до житлового відомства (Wohnungsamt). Якщо ви проживаєте у містечку або селі, то це, скоріше за все, відомство, в якому ви зареєструвалися за місцем проживання. Заяву можна знайти як у відомстві, так і на офіційному сайті. Після заповнення відправте її разом з необхідними документами поштою чи електронною поштою, або особисто принесіть до житлового відомства. Під час особистого візиту ви також можете попросити працівника відомства переглянути ваші документи. Таким чином ви одразу дізнаєтеся, якщо чогось бракує.

Для отримання Wohnberechtigungsschein зазвичай потрібно від двох до шести тижнів. У багатьох федеральних землях ви можете подати заяву на отримання WBS безкоштовно. У деяких федеральних землях збір за обробку заяви становить від 5 до 40 євро. Зверніть увагу: збір за обробку заяви вам доведеться сплатити навіть у разі відхилення заяви. Додаткову інформацію про витрати розміщено на сайті wohnberechtigungsschein.net.

Термін дії Wohnberechtigungsschein?

Документ дійсний один рік. По закінченні терміну ви можете знову подати заяву на його отримання. Wohnberechtigungsschein дійсний лише в тій федеральній землі, де він був виданий. За переїзду до іншого регіону країни потрібно буде знову зареєструватися в житловому відомстві (Wohnungsamt). Маючи Wohnberechtigungsschein, ви можете винайняти квартиру, яка субсидується державою. Їх можуть винаймати лише власники WBS. В оголошеннях про здачу таких квартир зазвичай зазначається «лише з WBS» або «лише для осіб з WBS».

Хто може допомогти українцям отримати соціальне житло?

За виникнення проблем з поданням заяви на отримання Wohnberechtigungsschein або бажання спочатку проконсультуватись, ви можете звернутися до організації, яка допомагає мігрантам. Організацію можна знайти на сайтах bamf.de та jugendmigrationsdienst.de, її працівники розмовляють різними мовами. У деяких містах допомагають з пошуком житла організації, як, наприклад, зібрання жителів мікрорайону (Nachbarschaftstreff) чи громадські клуби (Vereine).

Для пошуку знадобляться трохи терпіння і удачі, бо знайти житло за доступною ціною непросто. Особливо у великих містах таких як Кельн, Мюнхен, Гамбург претендентам доводиться довго чекати. Більш краща ситуація в Саксонії та Північній Рейн-Вестфалії (винятком є Дюссельдорф).

Німеччина – це одна з країн яка активно всіляко допомагає українцям пережити складну ситуацію, надаючи нові можливості та житло.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *