Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Як підтвердити інвалідність у Польщі

1
1 рік ago

У рамках всебічної підтримки українських біженців, Польща пропонує особливу допомогу та пільги громадянам України з обмеженими фізичними можливостями. Як підтвердити свій статус особи з інвалідністю в Польщі та заочно в Україні.

З початком війни з території України в Польщу в’їхало декілька мільйонів біженців, серед яких багато людей з обмеженими можливостями, в тому числі дітей. Щоб полегшити адаптацію до життя в чужій країні та отримати доступ до державних та міжнародних програм допомоги, інвалідам потрібно підтвердити свій статус та оформити інвалідність у Польщі. Це дозволить українцям, які пересікли українсько-польський кордон після 24 лютого 2022 р., отримувати кошти на купівлю ліків та протезів, паркуватися на спеціальних місцях, а також претендувати на матеріальну допомогу.

Юридичний аспект

Як повідомляє юридичний портал для біженців із України, на сьогодні між Республікою Польщею та Україною не підписана угода, яка б дозволяла взаємне визнання документів щодо інвалідності. У внутрішньому польському законодавстві так само немає нормативних актів, які б регламентували процедуру підтвердження інвалідності українськими біженцями.

У Спецзаконі від 12 березня 2022 р. «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави» говориться лише про дозвіл створення програми для українців з обмеженими можливостями. Тобто будь-який громадянин України з інвалідністю, який в’їхав до Польщі після 24 лютого 2022 р. та заявив про намір отримати тут тимчасовий прихисток, має право на таку саму медичну допомогу в Польщі, що й місцеві громадяни (за винятком санаторного лікування).

У зв’язку з відсутністю визначеної законодавчої бази, наразі польські МСЕК видають громадянам України рішення про встановлення інвалідності та ступінь втрати працездатності за тими ж правилами, що й польським громадянам.

Документи для підтвердження інвалідності

Підтвердженням інвалідності дорослих та дітей в Польщі займається Муніципальна група з питань засвідчення інвалідності (Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności). Для звернення до установи потрібно підготувати пакет документів:

  • довідку про інвалідність з України;
  • спрямування від лікаря (має видати сімейний лікар);
  • паспорт або інший дійсний документ, що посвідчує особу;
  • номер PESEL;
  • письмове підтвердження постійного місця проживання (власноруч написана заява про місце проживання);
  • підписану заяву з проханням про надання статусу особи з інвалідністю.

До вказаного вище переліку документів можна додати іншу медичну документацію, яка є в наявності. Також, якщо йдеться про дитину з обмеженими фізичними можливостями, хтось із батьків має додати власне посвідчення особи.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Варто мати на увазі, що всі українські документи, які додаються до заяви, мають подаватися з завіреним польським перекладом на присяжного перекладача, а спрямування, видане сімейним лікарем, має термін дійсності 1 місяць від дня видачі. Бланк заяви (Wniosek) можна отримати в установі й заповнити на місці. Звернення розглядається впродовж 2-6 тижнів, після чого заявник отримує на пошту повідомлення про дату й час засідання комісії.

Процедура визнання інвалідності

У визначений в запрошенні час потрібно прийти на огляд медичної комісії. При собі необхідно мати оригінали вказаних вище документів. Лікарі проводять медичний огляд та спілкуються із заявником, після чого підтверджують діагноз та виносять рішення про наявні проблеми зі здоров’ям.

Після цього запускається механізм виготовлення довідки про визнання інвалідності (orzeczenie o niepełnosprawności). Довідка оформлюється впродовж декількох днів та надсилається заявнику поштою рекомендованим листом.

Допомога людям з інвалідністю

Передбачені в Польщі виплати за інвалідністю розраховані на польських громадян, а іноземці зазвичай отримують виплати від своєї країни. Виключенням із цього правила є іноземці, які мають карту побиту та біженці, які підтвердили в Польщі інвалідність та мають страховку. Ці категорії осіб, в залежності від групи інвалідності, можуть отримати пільгові умови для придбання ліків, медичних приладів та реабілітації.

На сьогодні українські біженці з інвалідністю також можуть розраховувати на додаткову допомогу за державними програмами та від різноманітних благодійних організацій. Так, допомогу українським біженцям з інвалідністю вже надає Державний фонд реабілітації інвалідів (PFRON), Центр Активної Реабілітації Авалон Актів у Варшаві та Польський центр міжнародної допомоги (PCPM).

Більше інформації щодо організацій, які надають різнопланову підтримку дітям та дорослим з обмеженими можливостями, зібрано на сайті niepelnosprawni.pl. Сайт дозволяє відфільтрувати актуальні програми допомоги загальнодержавної підтримки, благодійні проєкти в окремих містах, а також знайти організації, які надають підтримку обладнанням та пропонують психологічну допомогу.

Отримання довідки про інвалідність в Україні з-за кордону

Українці, які тимчасово перебувають за кордоном, через війну можуть отримати довідку про інвалідність. Також можна провести медико-соціальну експертизу заочно, не відвідуючих медичних закладів в Україні.

У разі знаходження за кордоном, необхідно надіслати медичні документи своєму лікарю в Україні для оформлення форми 088/о «Направлення на МСЕК». Обовʼязкова умова: заповнювати потрібно виключно українською мовою.

Після надання необхідних документів ЛКК (лікарсько-консультативна комісія) розглядає кожну окрему ситуацію.

За висновком ЛЛК надається напрямок на медико-соціальну експертну комісію. У разі, якщо заявник не може бути присутнім на огляді в Україні, то МСЕК має можливість провести експертизу та встановити інвалідність заочно.

Експертиза проводиться незалежно від місця реєстрації, проживання чи перебування.

Термін дії довідки про інвалідність в Україні

Довідка про інвалідність продовжується автоматично. Вона є дійсною протягом всього періоду дії воєнного стану та протягом 6 місяців після його припинення.

При досягненні 18-річного віку людині з інвалідністю необхідно оновити довідку на «дорослу». Для отримання оновленої довідки про інвалідність потрібно пройти необхідне обстеження в країні перебування.

Отримані медичні висновки та результати оглядів лікарів потрібно перекласти українською мовою та надіслати сімейному лікарю в Україну.

Побачити більше: Фріланс та віддалена робота в Польщі

На основі наданих документів лікар оформить форму 088/о та відправить на медико-соціальну експертну комісію. МСЕК проведе експертизу заочно та встановить інвалідність.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

1 comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *