Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Як поїхати з Німеччини до України на кілька днів

4
12 місяців ago

Як поїхати з Німеччини до України на кілька днів та не втратити статусу тимчасово захисту? Як перетнути кордони та не втратити німецькі соціальні виплати? Як довго я можу знаходити вдома? На ці питання ми підготували для вас матеріал статті.

До Німеччини з початком повномасштабної російської агресії проти України виїхало вже до мільйона переселенців. Багато з них планують залишатися в країні до закінчення війни, а деякі вже вирішують повернутися назад в Україну. Дехто їде на короткі відвідини – до рідних та друзів, а дехто – наважився повернутися в Україну. Комусь хочеться провести вдома відпустку, а хтось – забрати речі, бо розуміє що зі зміною погодних умов потрібен теплий одяг. Людей хвилює питання, на який термін можна залишити Німеччину, без наслідків, іншими словами, щоб при цьому не втратити право на захист та виплати, у тому числі по безробіттю. Спочатку розберемося в статусах для українців, які пропонує ЄС.

Статуси для українців

Європейський Союз для українців пропонує різні варіанти статусів: біженець, додатковий або тимчасовий захист. Статус біженця – це індивідуальне право в країнах ЄС, воно надається після спеціального адміністративного та юридичного процесу. Будь-який українець, який виїхав з країни після 24 лютого може його отримати за власним бажанням. Однак, багато переселенців за кордоном оформили статус тимчасового захисту. Тимчасовий захист – це один з варіантів можливого легального перебування на території країни ЄС де надаються права, аналогічні як при посвідці на проживання. Але українці, за власним бажанням, окрім статусу про тимчасовий захист, можуть паралельно отримати й статус біженця. Адже статус біженця автоматично означає, що українець планує назавжди лишитися в країні ЄС.  Крім того, тут діють деякі обмеження:

 • заборона залишити країну ЄС до моменту отримання статусу;
 • заборона повертатися в Україну після отримання статусу;
 • працевлаштуватися до моменту отримання статусу біженця теж не можна;
 • документи, які посвідчують особу, у вас заберуть.

Через такі особливості українці масово оформляють собі статус тимчасового захисту, бо він дозволяє безперешкодно повернутися в Україні, на відміну від статусу біженця.

Правила Німеччини

Німеччина запровадила декілька важливих правил, які треба виконувати особам які отримали тимчасовий захист в країні та  хочуть виїхати на деякий час в Україну, при цьому не втрачаючи свого статусу та прав на соціальні виплати.

Тимчасова довідка (Fiktionsbescheinigung) видається особам, які вже подали заявку на дозвіл на перебування, але ще не встигли його отримати. Якщо ви вже отримали підставу для перебування (Aufenthaltstitel) в Німеччині, то як правило, можете виїхати за кордон, а отже, і до країни вашого походження. Один важливий момент: треба подивитися строк дії дозволу.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

На який термін можна виїжджати?

Якщо маєте намір покинути Німеччину, то це термін має бути досить короткий та не перевищувати 6 місяців, то в такому випадку, статус тимчасового захисту не втрачається, а якщо цей термін більший – то анулюється. Позбавити статусу перебування в Німеччині при виїзді на довгий термін через навчання чи догляд за членами сім’ї. Основне правило, щоб не бути позбавленого статуту та соціальних виплат у Німеччині: міграційна служба має продовжити дозвіл на більше ніж піврічне перебування за межами Німеччини. Громадяни мають довести, що відсутність тимчасова, та вказати точну дату повернення до Німеччини. Згідно з недавніми змінами, українські переселенці можуть безперешкодно повернутися до Німеччини, навіть якщо вони ще не отримали ВНЖ та лише мають тимчасову довідку. Основна умова – наявність біометричного паспорта, а ті хто його не має то можуть в’їхати до Німеччини без віз до 30 листопада 2022 року. Звісно, це стосується й також офіційних довідок про реєстрацію або заяву біженця, які видаються замість тимчасового посвідчення (Fiktionsbescheinigung).

Цікаво: Німецькі аналоги українських ліків

Допомога по безробіттю при виїзді з Німеччини

Ще одне важливе питання яке треба вирішити, щоб не втратити виплату: чи треба зніматися з реєстрації в міграційній службі Німеччини, якщо ви вирішили на 2-3 тижні поїхати в Україну? Відповідь – ні, при умові, виїзду з країни на термін не більше 21 дня, в іншому випадку потрібно особисто з’явитися в міграційну службу і написати заяву про припинення виплат. Аналогічна ситуація з допомогою по безробіттю II (ALGII) продовжуються виплати, якщо поїздка триватиме не довше трьох тижнів. Всього дозволено бути відсутнім   21 день на рік, включаючи вихідні та державні свята. Якщо поїздка триває від трьох до шести тижнів, центр зайнятості виплачує допомогу лише за перші три тижні. У випадку, якщо поїздка триває довше, ніж шість тижнів, то фінансову допомогу з безробіття не виплачуватимуть упродовж всього перерахованого часу. Після повернення до Німеччини треба буде знову подати заяву на оформлення ALGII. Для тих хто остаточно вирішив повернутися в Україну, то не то більше не може отримувати фінансову допомогу з безробіття. Громадяни, які отримують фінансову допомогу з безробіття II  та хочуть виїхати з Німеччини, то мають завчасно повідомити про це свій Jobcenter. Центр зайнятості, в свою чергу,  повинен дати дозвіл на вашу відсутність. Після повернення потрібно буде знову переподати заяву на оформлення ALGII.

Тому якщо ви вирішили на деякий час виїхати з Німеччини то потрібно дотримуватися всіх правил та рекомендацій, щоб зберегти свій статус та соціальні виплати і головне бути в безпеці.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

4 comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Members
 • Активність
 • New
 • Online
 • Групи
 • Активність
 • Найновіші