Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Як оформити лікарняний в Польщі

0
1 рік ago

Жоден з нас не застрахований від хвороб. Часом буває, що цілий день почуваєш себе добре, а на наступний прокидаєшся з високою температурою. І в такому стані потрібно йти на роботу. Розповідаємо на яких умовах та як можна оформити лікарняний в Польщі.

Кожен з нас має право на лікарняний. І іноземці в тому числі. Наприклад, якщо ви отримати травму на роботі або просто застудилися.

Хто має право на лікарняний у Польщі

На лікарняний у Польщі мають право усі люди, що легально працюють й платять відрахування на медичне страхування. Тож якщо ви потрапляєте під цю категорію, ви маєте право на:

 1. Оплачувану відпустку за станом здоров’я;
 2. Відпустку для догляду за хворою дитиною;
 3. Відпустку для догляду за хворим родичем (якщо він потребує вашої опіки).

Тож якщо вам потрібна відпустка з приводу одного з цих пунктів, ваш роботодавець не має права вам відмовити. Якщо ж ви працюєте неофіційно (нелегально), то лікарняний для вас не передбачений.

Як оформити лікарняний у Польщі

У Польщі, як і в Україні, оформленням лікарняного займається лікар. Цей процес відбувається таким чином:

 1. Ви ідете до лікаря, який має право надати лікарняний. Це терапевт, стоматолог, лікар у шпиталі (в тому числі й у відділі швидкої допомоги SOR), лікар-фахівець та медичний асистент (але він виписує лікарняний за рішенням лікаря);
 2. Лікар проводить огляд і приймає рішення щодо надання вам лікарняного. Варто зауважити, що якщо він бачить необхідність у лікарняному, він не може з цим зволікати та відправляти вас до іншого лікаря. Навіть якщо ви зареєстровані в іншій дільниці;
 3. Вам видають електронний лікарняний. Він автоматично потрапляє до системи ZUS;

Для того, щоб оформити лікарняний, вам потрібно мати номер PESEL. Про те, що це таке й для чого він потрібен, ми писали в цій статті.

Які виплати передбачені у зв’язку з лікарняним

Варто зауважити, що коли оформлюєте лікарняний, вам повинні продовжувати платити зарплатню. Крім того, передбачені ще інші виплати. А саме:

 1. Компенсація 80% від зарплатні у вигляді хвороби без госпіталізації;
 2. Якщо хвороба наступила під час вагітності, внаслідок нещасного випадку на роботі, а також у випадках професійних захворювань та в ситуації, коли лікарняний надається для обстежень та маніпуляцій, пов’язаних із донорством – 100% від зарплати;
 3. Якщо пацієнт перебуває у шпиталю (сюди не рахуються причини наведені вище) – компенсація 70% від зарплати;
 4. 80%  від зарплати у випадку  лікарняного, виданого для догляду за хворою дитиною чи іншим родичем;

Тож ви в будь-якому разі можете розраховувати на компенсацію за ті дні,  під час яких ви не могли працювати. Пам’ятайте також, що лікарняний не рахується як звичайна відпустка. Кожна людина, яка працює офіційно, має право на лікарняний та відпустку. І це різні види відпусток.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

На який час можна оформити лікарняний

Загалом, немає чітких обмежень по терміну лікарняного. Адже у кожної людини йде індивідуальна кількість днів, які їй потрібні на одуження. Тож ніхто не має права змушувати вас закривати лікарняний.

Втім, є деякі нюасни щодо виплат. Справа в тому, що компенсації надає ZUS. Але існують випадки, коли цим займаються інші особи. Серед таких випадків:

 • Якщо лікарняний триває до 33 календарних днів, то компенсацію виплачує працедавець і вона має назву “wynagrodzenie chorobowe”;
 • Якщо лікарняний вимагається на більший проміжок часу, ніж 33 дні, то у випадку невеликих підприємств (до 20 осіб) компенсацію виплачує безпосередньо ZUS, а для більших підприємств (від 20 працівників)  – також працедавець. Ця компенсація має назву “zasiłek chorobowy”;

Також, варто зауважити, що подання до ZUS щодо виплати за лікарняним листом (wniosek o zasiłek chorobowy) мають складати тільки ті, хто веде самостійну економічну діяльність, наприклад, приватні підприємці. Для цього можна скористатись профілем платформи електронних послуг (PUE).

У випадку, якщо гроші за лікарняний виплачує роботодавець, заявку подавати не потрібно. Для цього достатньо лише електронного лікарняного листа.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *