Німеччина для український біженців перетворилася за рік війни в другу домівку. Багато хто знайшов роботу, житло та віддав дітей до освітніх закладів. Паралельно вивчаючи мову та відвідуючи інтеграційні курси, багато хто починає замислюватися про отримання громадянства ФРН. Але як це правильно зробити? Розповідаємо в нашому матеріалі.
Як отримати громадянство Німеччини?
Отримання громадянства Німеччини відкриває перспективи громадянства ЄС з усіма соціальними гарантіями та якістю життя. Для отримання громадянства на загальних підставах країна пропонує єдиний доступний механізм. Це натуралізація, яка визначена в § 8-16 закону «Про громадянство». Згідно з цим документом, за відсутності пільг на отримання громадянства ФРН, особи мають право претендувати на натуралізацію, якщо:
- досягли процесуально дієздатного віку (16 років);
- мають легальний статус перебування на території Німеччини (термін проживання не менше 8 років);
- демонструють зразкову поведінку протягом всього періоду проживання в країні;
- мають стабільний дохід та житло;
- відмовилися від попереднього громадянства;
- достатньо володіють німецькою мовою;
- пройшли відповідний тест на знання законів і визнання демократичних основ Конституції Німеччини.
До пільгових умов отримання громадянства належать:
- відкриття власного бізнесу;
- купівля нерухомості (на суму від 300 тисяч євро);
- укладання шлюбу з громадянином (громадянкою) Німеччини.
- право за народженням (durch Geburt);
- возз’єднання родини;
- офіційне працевлаштування та наявність Blaue Karte;
- статус біженця в Німеччині.
Параграф 25 (AufenthG) надає біженцям можливість отримання гуманітарного статусу та тимчасового притулку в Німеччині, в перспективі отримати ВНП, оформити ПМЖ та громадянство, але через процес натуралізації на загальних засадах.
Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням
Українці в Польщі новини – https://t.me/U_IN_PL
Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE
Перелік документів для отримання громадянства
Питання громадянства в Німеччині належить до юрисдикції Відомства у справах громадянства (Einbürgerungsbehörde або Einbürgerungsamt). Кожна федеральна земля має свою установу для вирішення питання громадянства. Українцям треба звернутися до окружного управління (Bezirksamt), міської адміністрації (Stadtverwaltung) чи відомства у справах іноземців (Ausländerbehörde), для отримання допомоги та роз’яснень. Також, рекомендовано відвідати міграційний консультаційний центр чи молодіжну міграційну службу міста вашого проживання. Щоб самостійно знайти у вашому регіоні таку установу, можна ввести в пошукову систему Google назву міста й слово «Einbürgerung» (отримання громадянства). Знайшовши потрібне відомство, необхідно взяти там спеціальний бланк-заяву (зазвичай це можна зробити й на офіційному сайті такої установи).
Формуляр з переліком питань кожне відомство розробляє самостійно, але загальний перелік питань, на які треба відповісти, виглядає приблизно так:
- персональні дані прохача громадянства з актуальною адресою та сімейним станом;
- персональні дані дітей та підопічних;
- дані про власних батьків;
- відомості про місця проживання з моменту народження до приїзду в Німеччину;
- відомості про освіту, професію та досвід роботи;
- дані про наявність правопорушень та судимостей;
- дані про розмір і джерело доходів (банківські розрахунки, декларація про доходи тощо);
- обґрунтування бажання отримання німецького громадянства;
- наявність наміру вийти з попереднього громадянства.
Всі перераховані відомості мають містити документальні підтвердження, які потрібно перекласти німецькою мовою та завірити за допомогою апостилю.
Також додатково потрібно буде надати такі документи:
- паспорт та дозвіл на перебування в ФРН;
- свідоцтво про народження (власне, дитяче та батьків і їхнє свідоцтво про шлюб);
- власне свідоцтво про шлюб (за наявності, що підтверджує зміну прізвища);
- сертифікат про рівень знання німецької мови, як удосконалити її дізнайтеся з нашої статті;
- трудовий договір з працедавцем;
- автобіографія (для тих, кому більше 16 років);
- фото у форматі 3,5 см х 4,5 см;
- результати тесту на громадянство Німеччини.
Що таке тест на громадянство в ФРН?
Важливим моментом для отримання німецького паспорта є проходження тесту на громадянство (Einbürgerungstest). До нього входять питання, пов’язані з історією Німеччини, культурою, соціальним та політичним устроєм, а також перевірка знання законів та звичаїв ФРН. Тест складається з 310 питань, 300 – загального характеру та 10 – пов’язаних із регіоном. Претенденти здають іспит у письмовій формі, яка містить 33 питання з варіантами відповідей (лише один правильний), треба відповісти мінімум на 17 правильно. Також на останок кандидату треба заповнити декларацію лояльності до ФРН (Loyalitätserklärung).
Перед проходженням тесту можна пройти спеціальну підготовку – курси (Einbürgerungskurs), які ви знайдете, звернувшись до працівників міграційного консультаційного центру чи молодіжної міграційної служби. Також можна тренуватися онлайн на сайті BAMF. На сайті bamf.de можна знайти перелік екзаменаційних центрів федеральної землі. Після успішного оформлення всіх документів претенденту на отримання громадянства поштою буде вислано попередню згоду на прийняття в громадянство (Einbürgerungszusicherung), що є основою для відмови від попереднього громадянства.
На сьогодні процедура отримання громадянства в Німеччині обкладається митом в розмірі 255 євро з людини, а для неповнолітніх дітей ця процедура коштує 51 євро. Неповнолітні, які оформляють документи самостійно (без батьків), сплачують, як дорослі. Якщо особа має невеликий дохід, вона може оплатити процедуру частинами або написати клопотання про зменшення суми. Вказані ціни актуальні на березень 2023 року.
Процедура отримання громадянства Німеччини може бути спрощена
На сьогодні в Німеччині проживає більше мільйона українських мігрантів, які масово інтегруються в німецьке суспільство. І це не враховуючи мігрантів із інших країн. Тож Ненсі Фезер, міністерка внутрішніх справ Німеччини, запропонувала спростити процедуру вимог для іноземців щодо отримання громадянства, а саме:
- автоматично надавати громадянство новонародженим дітям, у яких хоча б один з батьків прожив у Німеччині не менше 5 років (на даний момент – 8 років);
- скоротити термін проживання іноземців до 5 років для отримання паспорта ФРН, у виняткових ситуаціях навіть до 3 років;
- скасувати вимогу щодо відмови від попереднього громадянства;
- скасувати обов’язковий тест на знання політичного устрою та історії Німеччини для людей пенсійного віку від 67 років, та ввести «усне спілкування».
Але на сьогодні ці пропозиції знаходяться в стадії обговорення. Хоча, варто зауважити, що вже на зараз ФРН лояльніше відноситься до клопотань про громадянство від осіб, в чиїх країнах ведуться бойові дії.