Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Декрет в Польщі

1
1 рік ago

Якщо ви народили або тільки плануєте народжувати дитину в Польщі, варто якомога більше дізнатися про те, як забезпечити собі комфортні умови для догляду за дитиною. На яку декретну відпустку ви можете розраховувати? Які документи маєте оформити? Які виплати вас очікують? Відповіді на ці та інші питання знайдете в цій статті.

Види відпусток у зв’язку з вагітністю, пологами та доглядом за дитиною

У польському законодавстві передбачено три види відпусток, пов’язаних із вагітністю, народженням та доглядом за дитиною:

 • Urlop macierzyński – відпустка, пов’язана безпосередньо з вагітністю та пологами;
 • Urlop rodzicielski – хтось із батьків дитини може взяти по закінченню обов’язкового терміну Urlop macierzyński, відпустка має бути використана до того, як дитині виповниться 6 років;
 • Urlop wychowawczy – дозволяє продовжити тривалість відпустки по догляду за дитиною та дозволяє зберегти робоче місце.

Хто має право на декретну відпустку

У Польщі кожна сім’я, де з’явилася новонароджена дитина, має право на декретну відпустку. Кожний працедавець має обов’язок надати жінці відпустку по вагітності та пологах. Якщо матір не використала увесь передбачений законодавством час, частиною декретної відпустки може скористатися батько дитини. Крім того, за особливих обставин, заяву на відпустку також можуть подати інші члени родини (батьки, брати або сестри матері чи батька дитини). Це може відбуватися, наприклад, у випадку смерті чи важкої хвороби матері, її непрацездатності або відмови від дитини.

Декретні виплати та їхні умови

Щоб отримувати виплати, пов’язані з відпусткою по догляду за дитиною, від працедавця, мати повинна бути легально працевлаштована (на підставі Umowa zlecenie або Umowa o Pracę). При цьому в договорі має бути чітко прописаний пункт щодо декретної відпустки. У противному випадку, при неявці співробітниці на роботу (навіть через пологи!) трудовий договір може бути розірваний роботодавцем в односторонньому порядку без подальших виплат від наймача та збереження робочого місця. Тоді вагітна може розраховувати лише на компенсацію ZUSякщо за неї сплачувалися внески.

Щоби безкоштовно скористатися можливостями страховки, потрібно мати страховий поліс. Якщо сама вагітна його не має, вона може бути вписана в поліс чоловіка або батька, якщо вони проживають в одному місті. Наявність страховки дозволяє навіть непрацюючій породіллі отримати всі передбачені полісом медичні послуги та виплати.

Розмір декретної відпустки

Тривалість відпустки Urlop macierzyński залежить передусім від кількості дітей, народжених породіллям за одні пологи:

 • якщо народилася одна дитина – надається 20 тижнів відпустки;
 • двоє – 31 тиждень;
 • троє – 33 тижня;
 • четверо – 35 тижнів;
 • п’ятеро й більше – 37 тижнів.

Якщо прийомна сім’я взяла дитину на виховання або розпочала процес усиновлення, один із батьків так само має право на декретну відпустку. Розрахунок її тривалості теж залежить від кількості одночасно усиновлених дітей. На час декретної відпустки працівник має право на отримання допомоги по вагітності та пологах (Zasiłek macierzyński).

Тривалість Urlop rodzicielski може складати 32 тижня при народженні однієї дитини до 34, якщо народилося більше. У свою чергу, Urlop wychowawczy дозволяє подовжити відпустку по доглядом за дитиною до 36 місяців у сумі. Але, на відміну від Urlop macierzyński та Urlop rodzicielski, ця відпустка не є оплачуваною.

Правила користування декретною відпусткою

Вагітна працівниця може написати заяву та розпочати відпустку по вагітності та пологах за 6 тижнів до визначеного терміну пологів. Хоча, варто зазначити, що за станом здоров’я вагітної лікар може виписати лікарняний на будь-якому терміні. І цей лікарняний оплачуватиметься у розмірі 100% від заробітної плати. Якщо жінка продовжує працювати безпосередньо до пологів, першим днем її декрету вважається день пологів.

Працівниця не може відмовитися від декретної відпустки на протязі перших 14 тижнів. Але потім, за бажанням, має право повернутися на роботу й «передати» декрет, наприклад, батьку дитини з усіма визначеними виплатами.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Як оформити декретну відпустку в Польщі для українців

Для вагітної, яка легально працює на умові договору Umowa o Pracę, оформлення декретної відпустки в Польщі відбувається за таким алгоритмом:

 1. Проінформувати роботодавця та, можливо, надати довідку від гінеколога. Варто мати на увазі, що це краще зробити на перших етапах вагітності. Адже це дозволить перейти на полегшену працю або отримати пільгові умови роботи.
 2. Заповнити заяву для оформлення декретної відпустки до пологів – не раніше, ніж за 6 тижнів до передбачуваної дати.
 3. Повідомити працедавцю про бажання оформити Urlop macierzyński – не пізніше, ніж на 14 день після пологів. Вчасно оформлена відпустка оплачується в еквіваленті 100% від заробітної платні, а, якщо оформити пізніше – оплачуватиметься лише 80%. Для заяви на відпустку потрібна довідка з пологового, що пологи відбулися. Можна одночасно оформити Urlop macierzyński і Urlop rodzicielski як єдину відпустку.

З моменту підписання заяви працівниця (або батько дитини) вважаються у відпустці.

Виплати, пов’язані з народженням дитини в Польщі

Виплати, пов’язані з вагітністю, пологами та доглядом за дитиною можуть різнитися, в залежності від індивідуальних обставин породіллі. Але, якщо йдеться про легально працюючу жінку, можна виділити певні загальні механізми оплати декретних відпусток:

 • якщо Urlop macierzyński і Urlop rodzicielski оформляються як єдина відпустка, за кожен місяць оплачується 80% від заробітної плати працівниці;
 • якщо спочатку оформляється Urlop macierzyński, а після його закінчення береться Urlop rodzicielski, перша відпустка оплачується як 100% від зарплати, а друга – 60%;
 • існують додаткові виплати, субсидії та програми для породілля – наприклад, разова виплата «becikowe» для малозабезпечених на момент народження дитини (складає 1000 злотих), виплати за програмою Rodzina 500+ тощо.

Виплати у зв’язку з вагітністю та пологами для безробітних українок

Що стосується безробітної вагітної та породіллі, вони не мають право на, так званий, zasiłek macierzyński, який отримують працюючі жінки. Тим не менш, у них так само є певні варіанти отримати фінансову підтримку. Наприклад, безробітна вагітна жінка може зареєструватися в службі зайнятості й отримати право на допомогу по безробіттю. Тоді вона зможе подати заяву на продовження виплати цієї допомоги на час вагітності та пологів.

Якщо безробітна не має права на отримання допомоги по безробіттю, це не перешкоджає їй користуватися іншою допомогою, яка виплачується після пологів. Йдеться про świadczenia rodzicielskie, яке ще називають kosiniakowego. Ця виплата з’явилася в Польщі у 2016 р. і на сьогодні є реальною допомогою для жінок, які не мають права на інші виплати (zasiłek macierzyński , zasiłek dla osoby bezrobotnej). Świadczenie rodzicielskie становить 1000 злотих і виплачується щомісяця:

 • протягом 52 тижнів у випадку народження однієї дитини;
 • 65 тижнів – при народженні двох дітей;
 • 67 тижнів – трьох;
 • 69 тижнів – чотирьох;
 • 71 тижнів – п’яти й більше дітей.

Побачити більше: Топ-7 великих торгівельних центрів Варшави

Для отримання допомоги жінки має подати відповідну заяву до центру соціального захисту міста або гміни. Заява може бути подана особисто, рекомендованим листом або онлайн (якщо заявник має дійсний кваліфікований електронний підпис або profil zaufany). До заяви необхідно додати свідоцтво про народження дитини та копію посвідчення особи або вказати її дані. Лист необхідно подати не пізніше 3 місяців від дня народження дитини, інакше заявник не отримає компенсацію за попередні місяці.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

1 comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *