Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Як оскаржити звільнення в Німеччині

0
1 рік ago

Звільнення з роботи має певний порядок та низку правил, які в німецькому законодавстві відрізняються від української процедури. Які в Німеччині можуть бути причини для звільнення робітника? Що робити, якщо звільнення неправомірне? Докладніше в матеріалі нашої статті.

Які причини звільнення передбачені в німецькому законодавстві?

Права працівників у Німеччині добре захищені законодавством. Наприклад, у ФРН, якщо працівник пропрацював у компанії більше півроку, а в штаті понад 10 осіб, то звільнити його можуть виключно за однією з цих причин:

  1. Підприємство стало не рентабельним, тож немає можливості виплачувати заробітну плату всім працівникам.
  2. Дії працівника порушують права колег або керівництва (образи, домагання, порушення трудової дисципліни, неправомірне використання інтернету в робочий час тощо).
  3. Працівник втратив здатність виконувати свої трудові обов’язки (через тривалу хворобу або втрату дозволу на роботу).

Важливий момент: причиною звільнення не може служити вік, стать, сексуальна орієнтація, релігійні погляди особи тощо.

Як виглядає законний процес звільнення працівника в Німеччині?

У процесі звільнення робітника працедавець має дотримуватися таких правил:

  • попередити працівника про звільнення в письмовій формі за 4 тижні (при постійному контракті) та за 2 тижні (у випробувальному періоді);
  • має бути дотримано терміну на звільнення, який вказано в трудовому договорі, або в загальних рекомендаціях в німецькому законодавстві в §622 BGB;
  • за наявності на підприємстві виробничої ради (Betriebsrat) питання звільнення робітника виноситься на загальне обговорення.

Зверніть увагу, що працівник може дістати спочатку усне попередження про звільнення. І, якщо не оскаржуватиме його, воно перетвориться на письмове й набере юридичної сили. Щоб оскаржити попередження, можна самостійно написали шефу заперечного листа (Gegendarstellung) або звернутися до суду.

Важливо, що, звільняючи працівників із тяжкими ступенями інвалідності (більше 50 %), працедавець має проінформувати не тільки свого підлеглого, а й виробничу раду (Betriebsrat) та відомство в справах інтеграції людей з обмеженими можливостями (Integrationsamt).

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Куди можна звернутися за консультацієї та допомогою у випадку неправомірного звільнення?

У випадку неправомірного звільнення робітник може отримати консультацію щодо робочих прав в офісах організації «faire-integration.de», а також звернутися за безплатною юридичною допомогою – як це зробити дізнайтеся з нашої статті. Інтереси робітника захищають профспілки Німеччини (національні та регіональні). Об’єднання німецьких профспілок (DGB) можуть укладати тарифні договори з роботодавцями та представляти інтереси своїх членів. Членство в профспілці є добровільним.

Як працівник може оскаржити звільнення через суд?

Працівник може подати позов про неправомірне звільнення або недотримання термінів процесу звільнення до суду не пізніше трьох тижнів з моменту події. У судовій практиці така заява кваліфікується як «позов про захист від необгрунтованого звільнення» (Kündigungsschutzklage). Трудові спори в Німеччині розглядаються Земельним Трудовим судом або Федеральним трудовим судом. За розгляд у судовому порядку трудових спорів, сторони, незалежно від результату, самі оплачують витрати на свого адвоката. Тож варто укладати правильну адвокатську страховку (Berufsrechtsschutz).

Досить часто німецький суд не відновлює працівника на попередньому робочому місці. Тим не менш, у багатьох випадках із моменту першого слухання роботодавець пропонує нову дату розірвання трудового договору та надбавку, аналогічну тій, що встановлена законодавством у §1a Absatz 1 Kündigungsschutzgesetzes.

Звільнення з грошовою компенсацією та вихідна допомога

Деякі роботодавці, намагаючись уникнути судових позовів, під час звільнення пропонують працівнику грошову компенсацію (Abfindung), яка становить приблизно половину місячної зарплати. Буває, що роботодавець пропонує робітнику підписати договір про звільнення за згодою сторін (Aufhebungsvertrag). Але тут варто бути обережним. Адже, підписуючи таку умову, працівник може через 3 місяці втратити виплати по безробіттю від Джоб центра. Адже Джоб центр вважатиме працівника винним у втраті роботи й через це може зменшити або анулювати виплати.

Багато підприємств дбають про благополуччя своїх працівників і виплачують «вихідну допомогу». У випадку, коли робітник має на неї права, але не отримує, він також може звернутися до суду. Термін оскарження: протягом трьох тижнів з моменту розірвання трудових відносин.

Що робити після звільнення?

Працівник, отримавши повідомлення про звільнення, має в триденний термін стати на облік в агентство з працевлаштування (Arbeitsagentur), де може оформити допомогу по безробіттю. На сьогодні повідомити про звільнення можна як особисто, так і онлайн через сайт Федерального агентства з працевлаштування. Важливо: розмір допомоги напряму залежить від терміну вашої реєстрації та подачі відповідної заяви.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *