Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Трудові договори в Польщі та їх зміни

1
11 місяців ago

23 березня 2023 року президент Польщі Анджей Дуда підписав зміни до Трудового кодексу. Вже у квітні нові засади увійдуть у життя. Дізнайтеся, що зміниться! Також пропонуємо розібратися, які типи контрактів існують. Адже не кожен контракт є вигідним для працівника, тому варто знати, які права та обов’язки тягне за собою підписання такого документа. 

Зміни до Трудового кодексу Польщі

Зміни мали бути запроваджені ще на початку серпня 2022, але через завантаженість законодавчого процесу дату введення нових правил було відтерміновано. Запровадження змін обумовлено необхідністю імплементації в польське законодавство рішень Європейського Союзу, що стосуються сфери зайнятості та працевлаштування. Як зазначається, зміни стосуватимуться передусім трудових договорів на випробувальний термін, тобто договорів, які укладаються з метою перевірки кваліфікації працівника та його придатності до виконання певного виду робіт.

Згідно з новими правилами, договір на випробувальний період може:

 • укладатися на строк від 1 до 3 місяців (строк визначатиметься, у залежності від запланованої тривалості наступного трудового договору працівника);
 • повторно укладатися роботодавцем із тим самим працівником, якщо він приймається на іншу посаду (для виконання іншого виду робіт);
 • випробувальний термін можна буде продовжити на час відпустки або іншої відсутності працівника за поважної причини.

Отже, згідно з рекомендаціями Євросоюзу, за новими правилами трудовий договір із випробувальним терміном у Польщі укладатиметься на 1 місяць, якщо роботодавець має намір укласти строковий трудовий договір із працівником на строк до 6 місяців. У свою чергу, 2 місяці випробувального терміну передбачатимуться для працівників, яких беруть на роботу у рамках строкового договору від 6 до 12 місяців, і випробування строком на 3 місяці – призначене для працівників, з якими планується підписати трудовий договір не менше, ніж на 12 місяців. У обґрунтованих випадках роботодавець має право продовжити строк договору на випробувальний термін із одного чи двох місяців до трьох, але не більше.

Серед інших змін:

 • Будуть введені додаткові перерви на роботі. Якщо працівник виконує роботу понад 6 годин – 15 хвилин; якщо більше 9 годин – працівник матиме право на додаткову перерву тривалістю не менше 15 хвилин; якщо більше 16 годин – працівник матиме право на ще одну перерву тривалістю не менше 15 хвилин.
 • Штрафи для роботодавця якщо той не повідомить працівника про умови його працевлаштування та не надасть відповіді на запитання працівника щодо цього.
 • Будуть введені нові положення про гнучкий режим роботи. Працівник, який виховує дитину віком до 8 років, зможе подати заяву в паперовій або електронній формі про застосування до нього гнучкого режиму роботи.

Трудовий договір (Umowa o pracę)

Трудовий договір (Umowa o pracę) заснований на положеннях Трудового кодексу Польщі — правовому акті, що визначає права та обов’язки працівника та роботодавця. Для багатьох людей це найкраща основа для працевлаштування, оскільки вона гарантує кожному працівнику такі права, як:

 • хоча б мінімальну місячну зарплату (у Польщі це 3490 злотих брутто з 1 січня 2023 року);
 • оплата за період, коли ви хворіли та не могли працювати, у розмірі 80% від вашої винагороди;
 • оплачувана відпустка (21 або 26 днів на рік залежно від стажу роботи);
 • чітко визначений час та місце роботи;
 • безпечні умови праці та дотримання правил охорони праці та техніки безпеки

Проте трудовий договір має свої недоліки

 • часто нижча заробітна плата, ніж за іншими контрактами, через вищі експлуатаційні витрати працівника роботодавцем;
 • необхідність дотримуватися часу та місця роботи, зазначених у контракті, найчастіше жорсткий графік роботи;
 • зобов’язання відпрацювати певну кількість годин на місяць (повний робочий день – 40 годин на тиждень).

Трудовий договір може бути укладений на випробувальний термін для заміни на час тривалої відсутності конкретного працівника, а також на певний або невизначений термін. Однак Umowa o pracę може бути припинена, з відповідним терміном повідомлення. Якщо ви проробили у даного роботодавця менше 6 місяців, то застосовується двотижневий термін повідомлення. Повідомлення за один місяць застосовується, якщо ви пропрацювали більше шести місяців, і повідомлення за три місяці застосовується, якщо ви пропрацювали в компанії більше трьох років.

При укладенні трудового договору і ви, і ваш роботодавець зобов’язані сплачувати страхові внески (вони автоматично вираховуватимуться з вашої зарплати).

Список страхових внесків

 • пенсійний внесок (9,76% фінансується працівником і стільки ж роботодавцем);
 • пенсійний внесок з інвалідності (1,50% сплачує працівник та 6,5% сплачує роботодавець);
 • внесок на охорону здоров’я (оплачується лише працівником у розмірі 9%);
 • внесок через хворобу (2,45% також сплачується лише працівником).

Договір доручення (Umowa zlecenia)

Договір доручення (Umowa zlecenia), безумовно, менш вигідний і не гарантує того захисту, як трудовий договір. Проте це одна з найпопулярніших форм договорів у Польщі. Як великою перевагою, так і недоліком є ​​те, що він не забезпечує основу для стабільної зайнятості. Це означає, що працівник або роботодавець може розірвати його будь-якого дня. При підписанні мандатного контракту вартість вашої зарплати також має бути дещо вищою.

З погляду роботодавця, це хороший варіант, тому що йому не потрібно сплачувати всі внески та витрати на працівника і його витрати є значно нижчими. Вище чиста зарплата працівника, однак, це тягне за собою відсутність пільг, які гарантує трудовий договір. Якщо ви вибираєте мандатний контракт, ви не можете розраховувати на оплачувані відпустки, лікарняні та ін. Під час укладання договору доручення роботодавець розраховується із працівником на погодинній основі. Мінімальна заробітна плата за годину, яка має виплачуватись, становить 22,80 злотих брутто.

Побачити більше: Чи можуть неповнолітні українці працювати в Польщі

Договір доручення часто укладається зі студентами, яким ще не виповнилося 26 років та роботодавцю не потрібно сплачувати обов’язкові внески, що означає, що витрати на утримання такого працівника є мінімальними.

Переваги договору доручення:

 • свобода укладання та розірвання договору
 • Ви зазвичай не пов’язані годинами роботи, ви можете працювати більше або менше, залежно від ваших потреб та можливостей
 • Гарантія мінімальної погодинної ставки
 • приваблива форма зайнятості для людей, які навчаються, через вищу зарплату (це пов’язано з відсутністю зобов’язань щодо сплати внесків з боку роботодавця)

Недоліки договору доручення:

 • відсутність права на оплачувану щорічну відпустку, відпустку за вимогою
 • ви також не маєте права на оплачувану відпустку через хворобу та лікарняний лист
 • Період часу, відпрацьований за договором доручення, не зараховується до стажу роботи.

Контракт виконання конкретного завдання (Umowa o dzieło)

При укладанні договору виконання конкретної роботи (Umowa o dzieło) ні заробітна плата працівника, ні дохід роботодавця не підлягають внескам на медичне та соціальне страхування. При укладанні такого документа роботодавець дає вам конкретне завдання, і ви маєте певний час, коли ви повинні його виконати. Що важливо, договір виконання конкретної роботи не може бути розірвано, як трудовий договір чи договір доручення. Роботодавець може розірвати такий документ лише у тому випадку, якщо працівник не виконав свою роботу або виконав його не відповідно до припущень. Якщо протягом терміну дії договору виконання певної роботи роботодавець розриває його без конкретної причини, то роботодавець повинен виплатити вам повну суму. Укладаючи трудовий договір або договір доручення, ви не несете відповідальності за кінцеві результати вашої роботи, але повинні докласти всіх зусиль, щоб робота була виконана добре. У випадку контракту на виконання конкретної роботи важливим є лише кінцевий результат, тому якщо він не відповідає умовам, включеним до контракту, роботодавець може зменшити вашу зарплату.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Переваги договору виконання конкретної роботи:

 • Вища чиста заробітна плата, отримана у зв’язку з відсутністю сплачених внесків;
 • Свобода і гнучкість у роботі — немає певного годинника та чіткого графіка, лише крайній термін, до якого ви повинні виконати те чи інше завдання.

Недоліки договору підряду виконання конкретної роботи:

 • Відсутність медичних та пенсійних внесків. Це означає, що у вас немає жодних гарантій на майбутнє, і ви не можете використовувати оплачуваний лікарняний лист
 • Роботодавець може розірвати контракт і зменшити зарплату, якщо буде встановлено, що ви не виконали свою роботу належним чином.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

1 comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Members
 • Активність
 • New
 • Online
 • Групи
 • Активність
 • Найновіші