Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Як розірвати трудовий договір Umowa o prace

0
1 рік ago

Пропонуємо дізнатися, як правильно розірвати трудовий договір Umowa o prace в Польщі, із чого складається процедура та в чому полягають обов’язки сторін.

Особливості звільнення по  Умова о праце

Трудовий договір Umowa o prace забезпечує працівнику в Польщі найбільше гарантій – від повного соціального пакету до надання роботодавцем належних умов праці. Підписуючи такий контракт, працівник повністю захищений Трудовим кодексом і може розраховувати на державну підтримку у вирішенні будь-яких проблемних питань, пов’язаних із трудовим процесом.

Але в той час, як Umowa o prace накладає на роботодавця високий рівень відповідальності, ця форма трудового договору так само є досить вимогливою й до працівника. Адже за недотримання працівником встановленого порядку, правил внутрішнього трудового розпорядку або інших робочих вимог роботодавець може застосовувати щодо працівника попередження або догану, обтяжити працівника грошовим штрафом або навіть звільнити. Тож, підписуючи робочий контракт, варто добре знати свої права та обов’язки, у тому числі, порядок вирішення усіх питань, пов’язаних із звільненням.

За яких умов можна розірвати Umowa o prace

Для розірвання трудового договору Umowa o prace в Польщі достатньо бажання хоча б однієї із сторін контракту – працедавця або працівника. При цьому Умова о праце може бути розірвана за декількох умов.

Розірвання трудового договору по закінченню його строку

Закінчення строкового договору – це найпростіший спосіб закінчити співпрацю. Адже, якщо інших умов у контракті не передбачено, після того, як договір утратив свою актуальність, співпраця наймача та працівника закінчується за взаємною згодою обох сторін. При спільному бажанні сторони можуть укласти наступний договір щодо співпраці (при цьому варто мати на увазі прийняті в грудні 2022 р. зміни в Трудовому кодексі щодо трудових договорів). Якщо ж ні, розірвання договору відбувається просто за фактом не підписання сторонами контракту на наступний період.

Розірвання трудового договору за згодою сторін

За згодою сторін можна розірвати будь-який контракт – як із зазначенням строку, так і безстроковий. Контракти, у яких і працівник, і роботодавець згодні розірвати трудові стосунки, розриваються досить просто. Зазвичай обидві сторони підписують спеціальну угоду й договір анулюється. Інколи під час складання договору заздалегідь передбачаються можливі умови розривання контракту. І, як показує практика, визначення безпосередньо в договорі умов його передчасного розірвання дозволяє уникнути конфліктів та непорозумінь. Але, звичайно, ці умови мають відповідати польському трудовому законодавству – інакше просто вважатимуться недійсними.

Розірвання трудового договору за бажанням однієї зі сторін

Можливе й розірвання договору Umowa o prace за бажанням однієї із сторін. Тобто працівник має повне право розірвати договір, коли, наприклад, його перестала влаштовувати робота, заробітна платня або ж він просто хоче щось змінити в своєму житті.  У свою чергу, ініціатором звільнення працівника може виступити й роботодавець. Розірвання трудового договору може відбуватися як із попередженням, так і в терміновому порядку.

Розірвання трудового договору з попередженням

У випадку розірвання трудового договору з попередженням, працівник до кінця строку попередження залишається у трудових відносинах із роботодавцем. Строк попередження залежить від стажу роботи в компанії.

Строки попередження роботодавця про розірвання Умова о праце за основним договором

 • для працівників, які працюють у компанії менше 6 місяців, термін попередження становить 2 тижні;
 • для працівників, які працюють у компанії від 6 місяців до 3 років, термін попередження становить 1 місяць;
 • для працівників, які працюють у компанії менше 6 місяців а коли стаж перевищує 3 роки, попереджувати про розірвання трудового контракту потрібно не пізніше, ніж за 3 місяці.

Строки попередження роботодавця про розірвання Умова о праце за договором випробувального терміну

 • строк попередження при терміні роботи до 2 тижнів становить 3 дні;
 • строк попередження при терміні роботи від 2 тижнів до 3 місяців – тиждень;
 • строк попередження при терміні роботи від 3 місяців і більше − 3 місяці.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Процедура розірвання Umowa o prace з попередженням

Стандартна процедура розірвання Umowa o prace за ініціативи працівника з попередженням складається з декількох етапів:

 1. Попередження другої сторони про намір розірвати трудовий договір.
 2. Написання заяви (Wypowiedzenie umowy o pracę) – якщо на підприємстві не передбачено якогось зразка, вона може бути написана в довільній формі, але обов’язково має бути написана польською мовою та включати в себе: прізвище, ім’я та по батькові заявника; номер та серію закордонного паспорту, а також PESEL; повідомлення про причину звільнення та бажану дату розірвання контракту.
 3. Верифікація заяви роботодавцем (співробітником відповідного відділу). Із цього моменту вона вважається поданою.
 4. Якщо потрібно оговорити додаткові умови розторгнення контракту з роботодавцем, потрібно це зробити та бажано зафіксувати в письмовому вигляді.
 5. Якщо взаємних претензій немає, працівник має відпрацювати повний термін (або домовитися з роботодавцем скасувати його).
 6. Отримати Świadectwo pracy – у Польщі немає звичної для українців трудової книжки. Тож Świadectwo pracy є єдиним документом із описом місця роботи та обов’язків працівника, де мають бути зазначені не тільки строк його праці на підприємстві та посада, але також указані: заробітна плата, відпустки та лікарняні. Відповідно до закону, працівник має отримати від роботодавця Świadectwo pracy в момент звільнення, також роботодавець може надіслати документ поштою впродовж 7 днів.

Процедура термінового розірвання трудового договору за ініціативи працівника

За певних обставин трудовий договір може бути розірвано й терміново. Без попередження розірвання трудового контракту працівником допускається за умов:

 • якщо лікар видасть йому довідку про те, що його робота не допустима для нього за станом здоров’я, а роботодавець не запропонує цьому співробітнику іншу посаду, яка відповідає його навичкам та кваліфікації;
 • якщо роботодавець порушує свої зобов’язання щодо працівника – у такому випадку, працівник має право претендувати на компенсацію в сумі, яка дорівнює заробітній платі, яку він мав би отримати за період попередження про звільнення.

Дисциплінарне звільнення в Польщі за ініціативи роботодавця

Дисциплінарне звільнення  (регулюється положеннями Трудового кодексу Польщі ст. 52) – це розірвання роботодавцем в одноосібному порядку трудового контракту Umowa o prace з працівником у відповідь на якесь порушення останнього. Роботодавець може розірвати трудовий договір без попередження, якщо працівник:

 • грубо порушує посадові обов’язки (наприклад, постійно затримується, пропускає роботу або приходить у стані алкогольного сп’яніння чи під дією наркотиків);
 • вчинив доведений злочин під час дії трудового контракту (наприклад, передавав конфіденційну інформацію фірми конкурентам);
 • втратив (із власної вини) права, необхідні для виконання службових обов’язків.

Згідно із законом, у випадку дисциплінарного звільнення жодні терміни попередження не діють. Більше того, розірвання трудового контракту за таких умов має відбутися не пізніше, ніж протягом місяця з моменту відкриття цих обставин для роботодавця. Тим не менш, працівника не можна звільнити одразу ж – спочатку роботодавець має повідомити про свій намір профспілку, до якої входить працівник. І, якщо профспілка вважатиме це рішення роботодавця необґрунтованим чи неправомірним, вона протягом 3х днів повідомляє його про свій висновок.

Побачити більше: Знижка на доставку з України в Польщу

Працівник, звільнений за дисциплінарне правопорушення, отримує відповідний запис у своїй справі. І, якщо новий роботодавець захоче отримати рекомендації з попереднього місця роботи потенційного співробітника, йому обов’язково буде повідомлено про обставини звільнення працівника. Крім того, працівник, звільнений таким чином, протягом 6 місяців не зможе зареєструватися в польській Службі зайнятості та відповідно претендувати на фінансову допомогу по безробіттю.

Кого роботодавець в Польщі не може звільнити?

У Польщі  законодавством передбачено декілька категорій працівників, які не можуть бути звільнені виключно за ініціативи роботодавця. До таких груп працівників належать:

 • вагітні жінки;
 • особи, які проходять лікування та перебувають на лікарняному менше 182 днів;
 • особи, які перебувають у декретній відпустці по догляду за дитиною;
 • працівників, яким залишилося менше 4 років до виходу на пенсію.

Варто звернути увагу, що за законом роботодавець зобов’язаний у повному обсязі (відповідно до Трудового кодексу Польщі) оплатити такому робітникові лікарняний/декретну відпустку по догляду за дитиною.

Відпустка та виплати після розірвання трудового договору

Згідно з Трудовим кодексом Польщі, у період розірвання Umowa o prace роботодавець має право відправити працівника в оплачувану відпустку, якщо в останнього залишилися невикористані відпускні дні. Крім того, за умови звільнення з попередженням, працівник може взяти відпустку для пошуку праці −на 2 дні, якщо термін попередження становить 2 тижні – 1 місяць або на 3 дні, якщо термін попередження становить три місяці чи більше.

Щодо виплат, перед звільненням роботодавець зобов’язаний повністю розрахуватися із працівником, виплативши йому всю зарплатню, яка йому належить. Також за невикористану відпустку (її частину) працівник отримує грошовий еквівалент. Якщо працівника звільнено за ініціативи роботодавця без вагомих причин на це, працівник може вимагати не тільки виплати за виконану роботу, але й компенсацію за моральну шкоду. Таке ж фінансове відшкодування має право вимагати й роботодавець від недобросовісного співробітника.

Якщо ж у процесі розірвання трудового договору стався конфлікт та не вдається досягти згоди, кожна зі сторін має право подати заяву в Państwowa Inspekcja Pracy або в Sąd pracy і чекати на розгляд справи. Адже саме ці установи займаються всіма питаннями, пов’язаними з Трудовим кодексом та допоможуть розібратися й справедливо вирішити проблему.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *