Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Карта побиту для українців

2
1 рік ago

Нещодавно в Спецзакон про допомогу українцям у Польщі було внесено зміни, які, окрім іншого, регулюють і питання оформлення Кartа pobytu для українців. Пропонуємо дізнатися пояснення польських чиновників, хто так коли із українських біженців, згідно з нововведеннями, зможе оформити Карту побиту в Польщі, і чи обов’язково це робити?

Коли українські біженці зможуть подавати документи на Карту побиту в Польщі?

Вже з 1 квітня 2023 року українські біженці зможуть подавати заявку на отримання карти побиту. Наразі це можна зробити на таких підставах:

 • Офіційне працевлаштування на території Польщі.
 • Провадження на території Польщі офіційної підприємницької діяльності.
 • Наявність Blue Card – переважно її мають працівники сфери IT, вчені природничих і прикладних наук, енергетики, медики, викладачі з науковим ступенем, конструктори, архітектори тощо;

Що стосується тих біженців, які не працевлаштовані, то вони також зможуть залишитися на території Польщі. Оскільки на початку жовтня 2022 Єврокомісія прийняла рішення продовжити тимчасовий захист українським біженцям щонайменше до березня 2024 року. Але в який спосіб такі категорії біженців отримають дозвіл на подальше перебування наразі невідомо.

Як зазначає Якуб Дудзяк – речник Управління у справах іноземців:

Можливість подання заявки на отримання дозволу на перебування є опціональною. Втім, українці, які прибули до Польщі станом на 24 лютого 2022 року й не скористаються цією можливістю, зможуть надалі перебувати у Польщі на підставі тимчасової охорони. Спираючись на рішення Єврокомісії з приводу продовження тимчасової охорони, існує велика ймовірність, що тимчасовий захист, який наразі закінчується 24 серпня, буде продовжено щонайменше до 4 березня 2024 року.

Ті українці, які потрапляють під одну з вищезазначених категорій, можуть подавати заявку на легальне перебування, починаючи з квітня 2023 року. Найкраще заповнити заявку на отримання дозволу на перебування на сайті mos.cudzoziemcy.gov.pl. Після заповнення заявки її слід надрукувати, підписати, додати необхідні документи й відправити у воєводське управління за місцем проживання. Це можна зробити, скориставшись поштою або прийти у управління особисто, після попереднього запису.

Згідно з поясненнями польських чиновників, оновлення закону про допомогу громадянам України, яке нещодавно відбулося, відкриває можливість для поступового початку прийому документів на оформлення тимчасового дозволу на проживання від українських воєнних мігрантів. Одним із ключових нововведень, яке дозволяє це зробити, є усунення із Закону положення про необхідність для українських біженців перебувати на території Республіки принаймні 9 місяців для подальшого подання документів на посвідку на проживання.

Згідно з новими положеннями Закону, наразі не братиметься до уваги дата в’їзду до Польщі та термін перебування в країні. Незалежно від дати в’їзду, українським біженцям планують дозволити подавати документи на Карту побиту вже з квітня 2023 року.

При цьому керівник UdSC Ярослав Шайнер зазначає, що для біженців із України буде запроваджено іншу процедуру оформлення Карти побуту, яка відрізнятиметься від стандартної.

Чи обов’язково українським біженцям оформлювати Карту побиту?

Українці, які після початку повномасштабної російської агресії, в’їхали до Польщі та отримали тут статус тимчасового європейського захисту ( PESEL UKR), наразі перебувають на території країни цілком легально. Згідно зі Спецзаконом, прийнятим у Польщі ще в березні 2022 р., та внесеним до нього змінам, вимушені українські мігранти не мають необхідності та законодавчих підстав подавати документи на оформлення тимчасової посвідки на проживання.

Тобто абсолютно всі громадяни України, які приїхали до Польщі через війну, незалежно від того, коли саме вони перетнули українсько-польський кордон після 24 лютого 2022 р. та зайнятості (працевлаштованості) не мусять оформлювати Карту побиту. Цілком легально українські біженці можуть перебувати на території Польщі принаймні до 23 серпня 2023 р. І польська влада вже заявила про готовність подовжити цей термін, незалежно від актуальної ситуації в Україні на той момент.

Тим не менш, дехто з українців із певних причин хотів би оформити в Польщі Карту тимчасового перебування. І в першій версії Спецзакону про допомогу українцям передбачалося, що посвідку на проживання зможуть оформлювати ті українські мігранти, які перебуватимуть на території Польщі від 9 місяців. Але в грудні 2022 року, згідно з рішенням UdSC (Urząd do Spraw Cudzoziemców), цю можливість було скасовано через прогнозовану надмірну масовість бажаючих з боку громадян України.

При цьому нещодавно, намагаючись оптимізувати ситуацію з допомогою громадянам України, польський уряд вніс нові зміни до Спецзакону, які запроваджують для українців оновлені правила перебування на території Польщі та відкривають нові можливості. У тому числі й щодо оформлення Карти побиту. Зміни вже пройшли затвердження в Сеймі та Сенаті й очікують на підпис президента Польщі – одразу після цього нововведення набудуть чинності.

Особлива процедура оформлення Карти побиту українців які заїхали після 24 лютого

За словами чиновників, наразі напрацьовується алгоритм, який має зробити процедуру оформлення Карти побиту для українців якомога ефективнішою та зручнішою. На «вхідному» етапі прискорити процедуру складання заявок має те, що заявник не муситиме йти до установи особисто – відбитки пальців будуть братися з бази PESEL UKR та автоматично додаватися до телеінформаційної системи Pobyt. І лише у випадку, якщо з певної технічної причини цього не вдасться зробити, заявнику доведеться особисто прийти до воєводського управління, про що йому буде повідомлено додатково.

Також сьогодні Міністерством цифровізації Польщі готуються технічні можливості для того, щоб іноземці могли підписувати заявку на отримання Карти побиту за допомогою платформи Profil zaufany. Ця можливість має бути доступною вже до 1 квітня 2023 року, але, оцінюючи складність завдання, чиновники припускають, що підготовчі роботи можуть затягтися до ІІ кварталу 2023 р.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Що таке Кartа pobytu?

Кartа pobytu – документ, виданий польською владою, який посвідчує особу власника під час його перебування в Польщі. Це дозвіл на тимчасове або постійне проживання на території Республіки Польща, завдяки якому мігрант може багаторазово перетинати кордон без додаткового отримання візи ти користуватися більшістю базових громадянських прав.

Зовні карта побиту являє собою звичайну пластикова картку, схожу на банківську, яка містить основну інформацію про свого власника, в тому числі:

 • анкетні та біометричні дані;
 • чорно-біле фото;
 • адресу реєстрації місця проживання (zameldowanie);
 • номер PESEL та доступ до ринку праці.

Так само на карті вказується орган, який видав документ, строк його дії, а також підстава, на якій іноземець перебуває в Польщі. Саме ця підстава перебування й визначає вид карти.

Види Карти побиту

В залежності від статусу, в якому іноземець проживає на території польської держави, існує три види карт.

Karta czasowego pobytu (Карта тимчасового перебування)

Karta czasowego pobytu видається строком на 1-3 роки. Вона дає право легального перебування на весь строк дії та може бути подовжена необмежену кількість разів. Процедура видачі цієї карти регулюється V розділом Закону про іноземців (Ustawа o cudzoziemcach).

Karta stalego pobytu (Карта постійного проживання)

Karta stalego pobytu видається терміном на 10 років і  може оновлюватися. Карта сталего побиту підтверджує право іноземця на постійне проживання на території країни, а також наближає його в правах із громадянами Польщі. Регламент видачі цієї карти прописаний у VI розділі Закону про іноземців.

Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE (Карта резидента ЄС)

По суті, Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE являє собою Карту постійного проживання для жителів Євросоюзу. Документ видається на необмежений строк та регулюється правилами 2-ї глави VI розділу Закону про іноземців.

Стандартні вимоги до отримання Карти побиту для іноземців

Як було зазначено вище, кожний різновид карти має свою цільову аудиторію. Найбільш відкритою для отримування є тимчасова посвідка на проживання. На неї можуть претендувати іноземці, які навчаються в польських вишах, займаються науковою роботою чи бізнесом або працюють в Польщі. Йдеться, в першу чергу, про:

 • висококваліфікованих вузькопрофільних спеціалістів;
 • працівників, командированих роботодавцем у Польщу;
 • сезонних робітників.

Так само Карту тимчасового перебування мають право отримати мігранти, які прибули до Польщі з метою возз’єднання сім’ї, а також жертви торгівлі людьми.

Щодо Карти постійного проживання, на неї можуть розраховувати діти іноземців, які вже мають такий документ, діти громадян Польщі, а також іноземці, які перебувають у шлюбі з поляками не менше 3 років та мають тимчасову посвідку. На Karta stalego pobytu так само можна подати при наявності Карти поляка, статуса біженця або проживши в країні з тимчасовим посвідченням не менше п’яти років.

Список документів на Карту побиту у 2023 році

За наявності відповідних підстав, для того, щоб розпочати процедуру оформлення Карти побиту іноземець має, перш за все, звернутися за місцем проживання до відділу в справах іноземців у воєводському управлінні та подати пакет документів:

 • заяву (її форма залежатиме від виду запитуваної карти);
 • чотири фотографії 3,5х4,5 см;
 • оригінал та копії закордонного паспорта;
 • документ, який підтверджує наявність підстав для отримання карти (наприклад, довідка з учбового закладу, свідоцтво про шлюб з громадянином Польщі або Карта поляка);
 • документ, що підтверджує тимчасову реєстрацію (для оформлення Карти тимчасового перебування);
 • документи, що підтверджують платоспроможність (довідка з банку, з податкової або з роботи);
 • квитанцію про сплату гербового збору.

Побачити більше: Як розірвати трудовий договір Umowa o prace

Формуляр анкети можна отримати у відділі в справах іноземців у воєводскому управлінні за місцем проживання або скачати на урядовому сайті. Кандидат має власноруч заповнити анкету в двох примірниках. У деяких випадках до переліку документів може вимагатися медична страховка та документ, що підтверджує наявність у кандидата на карту місця проживання (договір аренди або купівлі помешкання).

Під час заповнення заявки для отримання Карти тимчасового або постійного проживання варто мати на увазі, що будь-які виправлення в анкеті заборонені. Вона має бути заповнена розбірливо, друкованими літерами та виключно польською мовою. У кожній клітинці має бути лише один символ (літера, цифра тощо), а обраний варіант відповіді у питаннях відзначається позначкою Х. Стать заявника вказується однією літерою «М» (для чоловіків) або «К» (для жінок). Також підпис заявника не має виходити за межі виділеного квадрата.

Сервіс для онлайн-заявок на отримання Карти побиту

Нещодавно з’явилася можливість подати заявку на отримання карти побиту онлайн. Це можливо, завдяки Модулю обслуговування справ (MOS). Сервіс доступен 7 мовами, у тому числі й українською.

Як подати заявку на отримання Карти побуту за допомогою MOS

Для того, щоб подати заявку за допомогою модуляю обслуговування справ, вам потрібно:

 1. Зайти на сайт за цим посиланням: cudzoziemcy.gov.pl/ua.
 1. Заповнити онлайн-форми заяв на отримання дозволу на тимчасове перебування в Польщі та відправити їх.
 2. Роздрукувати, підписати та подати під час особистого візиту до Воєводського управління.

Така процедура має значно полегшити процес отримання дозволу на тимчасове перебування у Польщі.

Додаткові функції в Модулі обслуговування справ

Крім безпосередньо подання заявки на отримання Карти побуту, на порталі також можна буде:

 • перевірити наявність у заявника можливості перебування в Польщі;
 • отримати потрібну інформацію щодо процедур, які регулюють питання в’їзду, виїзду та перебування іноземців на території Польщі;
 • дізнатися потрібну інформацію щодо помилок, яких ви можете припуститися на етапах подання документів;
 • отримати доступ до контрольних списків процедур (для того, щоб переконатися у правильності своїх дій під час подання заяви).

У майбутньому планується, що процес заповнення анкети (wniosku) залишиться в режимі онлайн.

Терміни та порядок видачі карти

Згідно з правилами, рішення про видачу іноземцю дозволу на проживання приймається протягом трьох місяців після подання заяви. Якщо прийняте позитивне рішення, виготовлення самої пластикової картки займає близько двох тижнів.

Перевірити стан готовності документу можна, зв’язавшись за телефоном із фахівцем, який веде справу. Тим не менш, у 2022 р. інформація щодо зміни статусу розгляду справи іноземця направляється безпосередньо йому на телефон. Так, після подачі документів приходить повідомлення про прийняття їх до розгляду, а після ухвалення рішення заявник отримає запрошення з’явитися в Управління та підписати необхідні формуляри. Після отримання повідомлення про виготовлення карти, іноземець має особисто забрати документ в установі.

Чи можуть відмовити в дозволі на проживання?

У видачі дозволу на тимчасове або постійне проживання може бути відмовлено, якщо кандидат не відповідає вимогам для отримання документу, подав неправдиві відомості, внесений до списку «небажаних» осіб або становить загрозу для безпеки чи громадського порядку держави. Не видають карти також нелегалам, засудженим та податковим боржникам.

Якщо іноземець вважає відмову незаконною, він має право оскаржити це рішення протягом 14 днів з моменту його отримання.

Вартість оформлення Карти побиту

З 29 липня 2022 р. тарифи на оформлення документів іноземцям збільшилися. Наразі, згідно з повідомленням Управління в справах іноземців, розмір плати за посвідку на проживання (в т.ч. посвідку на проживання, видану відразу після надання дозволу на тимчасове проживання, дозволу на постійне проживання, дозволу на довгострокове перебування резидента Європейського Союзу) становить 100 злотих. Збори, як і раніше, сплачуються в касі органу, який видав документ, або на його банківський рахунок. При цьому є певний перелік випадків, коли плата за видачу документів не стягується. Ознайомитися з цим переліком можна на відповідній сторінці урядового сайту.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

2 comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *