Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Відмінності німецької та української систем освіти

1
1 рік ago

Рятуючись від війни українці, які приїхали до Німеччини облаштовують своє життя в новій країні. Шукають житло. роботу та навчальні заклади для своїх дітей. Що ми знаємо про систему освіти в Німеччині та чи так сильно відрізняється вона від української?

 Основні відмінності

Вже понад мільйон українських громадян знайшли прихисток у Німеччині через напад Росії на Україну. Це не свідомий переїзд до іншої країни у пошуках кращого життя, а вимушений вчинок задля врятування життів своїх близьких. На сьогодні країни Європи вже налагодили процес прийняття та адаптації наших громадян на своїй території та все одно залишаються питання і не завжди всі можуть легко знайти на них відповіді. Одне з найболючіших питань після пошуку роботи – це освіта.

Треба зауважити, що за основними параметрами німецька освіта не відрізняється від української, адже у нас також є дошкільна, початкова, середня школи та університет. Та все ж таки є нюанси, які дуже відрізняються від того, до чого ми звикли. Навчання в школах в Німеччині становить найбільшу кількість років по всій Європі – близько 13, середня освіта є обов’язковою та знаходиться під наглядом держави, немає онлайн-шкіл та,процес навчання, правила та типи шкіл мають різні варіанти, залежно від федеральної землі, до якої вони відносяться. Розглянемо окремо всі типи освітньої системи.

Дитячий садок німецькою – Kinderkrippen, Kindertagesstätte, Kindergärten

Дошкільна освіта Німеччини нараховує майже 200 років свого існування та має свої традиції. Зазвичай діти перебувають в садках тільки до обіду, а вже у другій половині дня їх забирають додому, також є часткові візити та групи продовженого дня, де діти залишаються до вечора. Для тих, хто має можливість займатися з дитиною вдома та не відвідує дитячі садочки – є підготовчі організовані заняття, де протягом року дітей готують до школи. Дошкільні установи можуть бути державними, приватними та релігійними.

Особливості середньої школи

В Німеччині за формування шкільних програм відповідають безпосередньо федеральні землі на відміну від України. Наразі наша система освіти трансформується і після 7/8/9 класів діти можуть переходити у профільні класи, в залежності від зацікавленості учня та від успішності. В кожному краю Німеччини є відмінності в навчальних програмах. Також, вони можуть самостійно визначати час канікул та навчальні плани шкіл. Німецька шкільна система складається з трьох ступенів:

Початкова школа, вона ж базова (Grundschule), куди діти йдуть з 6-7 років та вчаться 4 або 5-6 років. Перші два роки, це схоже на дитячий садок, тут діти багато граються, поступово вчать алфавіт і цифри, вчаться писати й читати та набувають соціальних навичок. З третього класу їм поступово починають виставляти бали за відповіді.

Це може бути звичайна школа Volle Habtagsschule: заняття з 8 до 13, також до обов’язкової програми додаються факультативні заняття. Та школа з продовженим навчальним днем – Verlässchule.

Середні класи діляться на різні кваліфікації та шляхи до вищої освіти (академічної чи професійної), перехід до яких залежить від здібностей та побажань учнів.

  • Hauptschule – середня класична школа (з 5 по 9 (10) класи), яка спеціалізуються на наданні учням базового рівня знань і готує їх до вступу в професійні коледжі або технікуми. Закінчують навчання з кваліфікацією – Erster allgemeinbildender Schulabschluss або Hauptschulabschluss, яка потрібна для вступу до технічного училища за „дуальною системою” або в технічного коледжу (Berufsfachschule).
  • Realschule – це навчальний заклад середньої освіти (5-10й класи), тут отримують диплом про середню освіту. Цей курс є більш вимогливим. Після його закінчення студенти отримують сертифікат (Realschulabschluss), який дає доступ до більш широкого кола професійних програм.
  • Gymnasium – в цей навчальний заклад учень може бути зачисленим за рекомендаціями вчителів. У гімназії навчаються 9 років. Після закінчення, у 18, 19 років учні складають іспит Abitur, кваліфікацію, яка надає їм місце в університеті.
  • Gesamtschule – загальна школа, яка поєднує в собі особливості різних освітніх програм і дозволяє вивчати технічні та гуманітарні науки одночасно.
  • Sonderschulen – особливі навчальні заклади в рамках середнього рівня для дітей з особливими потребами.

У кожній федеральній землі є також двомовні школи, допоміжні школи, технікуми та професійні повні середні школи.

Середня професійна освіта в Німеччині

До професійних учбових закладів вступає майже половина випускників 10-х класів. Німецька профтехосвіта має спеціальний термін – подвійна система (дуальна система). Це термін, який використовується для позначення системи навчання, що триває два, три або три з половиною роки, поєднуючи професійну освіту і навчання. Заняття проходять у двох місцях: 3-4 дні на виробництві та 1-2 дні на тиждень – в самому навчальному закладі.

  • Технічний колледж (Berufsfachschule). Тут студенти знайомляться з однією або кількома професіями протягом одного-трьох років.
  • Технічна старша середня школа (Fachoberschule) охоплює 11 і 12 класи і вимагає від учня мати сертифікат середньої школи. Студенти оснащені загальними, спеціалізованими теоретичними і практичними знаннями та навичками, що призводить до кваліфікації, який гарантує вступ до всіх університетів прикладної науки та до деяких університетів.
  • Професійно-технічна гімназія (Berufliches Gymnasium) забезпечує навчання, орієнтоване на кар’єру. Як і звичайні учні гімназії – вони закінчують навчання з кваліфікацією Abitur.
  • Вище професійне училище (Berufsoberschule) – це спеціалізована професійна школа, яка дозволяє будь-кому, хто має сертифікат середньої школи, отримати необхідну кваліфікацію для вступу до вищої освіти.

 Вища освіта в Німеччині

Одна з найбільших відмінностей між нашою системою вищої освіти та німецької – відсутність вступних екзаменів. Проте, поступити можуть далеко не всі, а тільки ті, хто закінчив гімназію на відмінно. Не існує єдиної навчальної програми, викладач сам може скласти свій курс. Також, ВНЗ у Німеччині поділяються на університети та вищі школи. Університет приділяє увагу класичним наукам, а вища школа – сучасним. Після диплому степеню бакалавр можна поглибити свої знання у професійній сфері та за 2-4 семестри отримати ступінь магістра.

Система освіти Німеччини була зразком для побудови навчання у всьому світі. Багато років вносилися мінімальні коригування, залишаючи основи незмінними. Освіті приділяється багато уваги та поваги. Всі діти зобов’язані вчитися, для цього є державні безкоштовні установи, направлені на розвиток дитини та виокремлення її сильних сторін та таланту, також присутні приватні платні школи. Українська система наразі в процесі реформування та дуже скоро, отримавши досвід кращих освіт ми вибудуємо свою. На сьогодні німецьке навчання для нас трохи незвичне та якщо трохи розібратися, то не так і складно, особливо при всебічній підтримці німців, їх допомозі адаптації українських дітей та студентів на всіх рівнях навчання.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

1 comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *