Обов’язкове медичне страхування громадян Німеччини: які існують варіанти та зростання щомісячної виплати за страховку у 2023 році.
Система охорони здоров’я відрізняється від української та обов’язковим іі пунктом є медичне страхування громадян. Розглянемо що собою представляє медичне страхування Німеччини, як працює, які варіанти медичного полісу існують для мешканців федеральної землі.
Зміни 2023: збільшення внесків у медичне страхування
З 2023 року згідно Закону про фінансову стабілізацію державного медичного страхування (GKV) відсоток виплат 2022 рік на обов’язкове медичне страхування зросте в середньому до 16,2%. На 2022 рік відсоток внесків становить 14,6% від заробітної плати брутто. Вони розподіляються порівну між працівниками та роботодавцями відповідно: 7,3% вносить працедавець, а інші 7,3% вираховуються безпосередньо із загальної суми зарплати.
Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням
Українці в Польщі новини – https://t.me/U_IN_PL
Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE
Що таке медичне страхування Німеччини?
Державне медичне страхування GKV є головним складником системи охорони здоров’я Німеччини. Основні функції такого страхування – це не тільки лікування хворих, реабілітації, але й зміцнення здоров’я та профілактика захворювань в цілому.
Система страхування має давню історію та починається ще з правління Бісмарка у 19 сторіччі. На початку страховка поширювалася тільки на найманих працівників та сплачувалася виключно за їх рахунок.
У 2007 році відбулося реформування охорони здоров’я в Німеччині та був ухвалений закон про обов’язкове медичне страхування. На сьогодні приблизно 90% громадяни ФРН мають медичну страховку в рамках GKV.
Страховка покриває:
- вартість прийому у лікаря,
- щеплення,
- обстеження вагітних та дітей,
- лікування,
- покупку ліків та інше.
В системі медичного страхування Німеччини діє принцип солідарності – всі відповідають за всіх. Не має значення хто та який має соціальний статус, адже всі отримують послуги на рівних умовах. Вирішальним для страхової компанії є безперечна необхідність в лікуванні та при можливих варіантах лікування вибір падає на найдешевший.
Громадяни України, які приїхали після повномасштабного вторгнення Росії, можуть оформити медичну страховку в центрі прибуття або в контактних центрах (Ankunftszentrum/Kontaktstelle) за місцем проживання.
Система медичного страхування
З 2009 року обов’язкове медичне страхування отримує фінансування з фонду охорони здоров’я. До цього фонду внески потрапляють від:
- роботодавців,
- працівників,
- установ соціального забезпечення
- членів медичних страхових компаній,
- федеральних субсидій.
Медичні страхові компанії отримують кошти на виплати для застрахованих осіб на фінансування медичних послуг.
Каси медичного страхування. Яку обрати?
Каси медичного страхування поділяються на два типи: державні (gesetzliche Krankenkassen) та приватні (private Krankenkassen).
Відмінність між ними полягає у розмірі страхових внесків, відповідно витратами, які вони покривають та рівнем доступності. Кожен громадянин має право самостійно обрати страхову компанію, однак є декілька обмежень.
До державної каси медичного страхування можуть звернутися всі, хто подав заявку. А от з приватними касами можуть підписати договір представники обраних професій: державні службовці, власники Minijobs, студенти, ті, хто працює на себе, лікарі та ті, хто має високий рівень доходу.
Ще один варіант медичного страхування – Künstlersozialkasse (KSK). Ним можуть скористатися тільки діячі мистецтв (музиканти, художники, публіцисти, журналісти та інші) та сплачувати лише половину внесків в фонд, в той час як іншу половину візьме на себе соціальна каса.
Zusatzversicherung – додаткова лікарняна страховка. Звичайна страховка покриває не всі витрати, тому пацієнт може самостійно обрати та сплачувати за додаткові послуги, які будуть покриватися у разі необхідності. Наприклад, нетрадиційна медицина, витрати на протезування, коронки чи брекети.
Pflegeversicherung – довгостроковий страховий поліс. Може покривати витрати на довгострокове лікування після нещасних випадків, серйозних захворювань чи старості.
Державна лікарняна страховка
Розмір внеску державної медичної страхової залежить від доходу людини: чим більше дохід, тим більше внески відповідно. Це зроблено для того, щоб всі, хто проживає на території Німеччини робили внески в загальний страховий фонд країни.
При необхідності вашої страховкою можуть скористатися хтось із членів родини за програмою Сімейна страховка.
Більшість громадян Німеччини обирають саме державну страхову компанію.Повний перелік державних медичних страхових кас можна на сайті krankenkassen.
Читайте також: Громадські виплати Bürgergeld в Німеччині
Приватна страховка в Німеччині
За правилами приватних страхових компаній розмір внеску залежить від страхового ризику. Внески залежать від віку, статі, перенесених захворювань та, іноді, способу життя. Як правило розмір внесків вищі за державні. Та вони мають свої плюси: швидше обслуговування – прискорений запис до лікаря, більше покриття витрат.
Та є і нюанси в користуванні приватною страховкою: при відвідуванні лікаря або при купівлі ліків пацієнт сплачує з власного бюджету, а потім отримує відшкодування від компанії.
Приватних страхових компаній теж велика кількість, та на на krankenkassen можна знайти повний перелік та обрати саме те, що потрібно.
Як подати заявку?
Перш за все потрібно зробити вибір на ту чи іншу страховку компанію. Після цього можна подати заявку. Зазвичай можна це зробити онлайн на офіційному сайті або особисто в одному з філіалів, який підходить вам за розташуванням.
Для заповнення заявки офлайн потрібно мати з собою основні документи:
- паспорт,
- свідоцтво про реєстрацію (Meldebescheinigung),
- довідка про доходи або довідка від центру працевлаштування (Jobcenter), або довідка з відомства соціального забезпечення (Sozialamt).
При успішній реєстрації на пошту вашої адреси надійде особова картка медичного страхування (Krankenversicherungskarte). При кожному візиту до лікаря потрібно мати картку з собою.
Сімейна медична страховка
Familienversicherung – сімейна страховка від державної медичної страхової каси. Таку страховку можна оформити в тому випадку, якщо родина (чоловік, дружина та діти) мають низький рівень доходу або не мають взагалі. Який саме рівень доходу має бути – потрібно уточнювати у менеджера державної медичної каси.
Діти до 18років включаються в страховку батьків автоматично.
До 23 років – мають змогу користуватися батьківською страховку у випадку, якщо вони не працюють.
До 25 років за наступних умов:
- навчаються в школі,
- опановують нову спеціальність (Ausbildung) і не мають доходу,
- отримують вищу освіту
- працюють волонтерами протягом року.
Діти з обмеженими можливостями мають право користуватися страховим полісом батьків протягом всього життя.
[…] Медичне страхування в Німеччині […]