Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Трудовий договір в Німеччині

1
11 місяців ago

Які трудові договори та як їх підписати в Німеччині під час працевлаштування?

Багато українських біженців від війни виїхали за тимчасовим захистом до Німеччини де разом з дозволом на перебування можна отримати дозвіл на працю з приміткою «Трудова діяльність дозволена» („Erwerbstätigkeit erlaubt”). Також важливим пунктом буде отримання тимчасової довідки (Fiktionsbescheinigung) чи посвідки на проживання (Aufenthaltserlaubnis) що видає відомство з питань віз та реєстрації іноземних громадян.

Трудовий договір в Німеччині

Знайшовши роботу та пройшовши співбесіду перш ніж почати працювати в Німеччині потрібно буде укласти трудовий договір (Arbeitsvertrag), з новим роботодавцем, для деталізації ваших обов’язків. Перш ніж підписати договір, його можна забрати та перевірити на правильність розуміння змісту та задоволеність всіма пунктами, в іншому випадку буде розумним обговорити всі деталі з роботодавцем перш ніж щось підписати. Трудове право Німеччини може здатися складним, тому можна звернутися за консультацією до юристів. Щоб уникнути всіх непорозумінь та можливих суперечок при прийомі на роботу рекомендовано звернути увагу на такі пункти трудового договору:

 • Angaben zur Beschäftigung/Tätigkeit (перелік обов’язків працівника). Це один з найважливіших пунктів, який треба уважно прочитати та зрозуміти. В іншому випадку коли роботодавець може попросити працівника зробити щось, що не входить до переліку обов’язків, то останній може заперечити і відмовитися це зробити;
 • Arbeitszeit (цей пункт стосується тривалості робочого тижня), у Німеччині, як в більшості країн, кількість робочих годин на тиждень становить від 35 до 40;
 • Gehalt (заробітна плата брутто та всі можливі бонуси і доплати);
 • Urlaub (тривалість відпустки), на яку має право працівник, але лише після відпрацювання 6 місяців протягом одного календарного року);
 • умови розірвання договору. Важливо, щоб ці пункти були чітко прописані, особливо термін за який мають попередити про звільнення (Kündigungsfrist);
 • інформація про харчування та проживання.

Важливо: будь-які положення, які не відповідають Bürgerliches Gesetzbuch (Цивільний кодекс Німеччини, скорочено BGB), є автоматично недійсними, наприклад, може бути вказана заробітня плати, розмір якої буде нижчим від мінімальної.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Види робочих контрактів у Німеччині

У Німеччині існує декілька видів трудових договорів.

Постійний контракт (unbefristeter Arbeitsvertrag) – це один з найпоширеніших видів трудового договору, розрахований на невизначений термін. Зазвичай він містить шестимісячний випробувальний термін, по закінченню якого контракт може бути розірваний у випадку, якщо працівник звільниться сам, або з ініціативи роботодавця, тільки на законних підставах.

Строковий трудовий договір (befristeter Arbeitsvertrag) діє протягом певного проміжку часу, він може бути поновлений, але роботодавець не зобов’язаній це робити. Строковий контракт може тривати максимум два роки і на цей період може бути продовжений з ініціативи роботодавця.

Договір з кадровим агентством. Особливості такого працевлаштування полягають в тому що працівник працевлаштований в кадровому агентстві (Personalegentur), а не у роботодавця. Звідси, агентство несе відповідальність за виплату заробітної плати працівнику.

Читайте також: Риболовля в Німеччині

Міні-трудовий договір

Міні-робота (Minijobs) є одніє з форм зайнятості в Німеччині. Міні-робота – трудовий контракт, де працівник отримує не більше 450 євро на місяць, і працює менше трьох місяців, в іншому випадку – 70 днів на рік. Міні-роботу за часту поєднують з основною роботою як доповнення, а як не основну форму доходу. Якщо працівник має міні-робота, то він не зобов’язані платити податок на прибуток або внески на соціальне страхування, також роботодавець не сплачує авансових внесків на медичне страхування, тому якщо у Вас немає страхового полісу, візит до лікаря коштуватиме дорого.

Контракти фрілансерів

Це теж один з видів трудового договору, як правило робітник складає договір з усіма своїми клієнтами, щоб деталізувати робочі відносини. У Німеччині існують два види трудових договорів фрілансера: договір на надання послуг (Dienstvertrag) – фрілансер надає послуги клієнтам в обмін на винагороду. У договорі детально описуються зобов’язання сторін та умови з тривалістю дії, а також умовами розірвання договору. Контракт на (специфічні) роботи (Werkvertrag) – один з варіантів зайнятості для фрілансерів, відрізняється від договору тим, що стосується конкретного виду виконаної роботи, а не проміжку часу на її виконання. Фрілансер бере зобов’язання зробити певний об’єм роботи за певну плату. Послуга зазвичай надається лише один раз.

Трудовий договір – це один з механізмів врегулювання відносин між працівником та роботодавцем, який покликаний адаптувати роботу українців до нових реалій життя в Німеччині.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

1 comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Members
 • Активність
 • New
 • Online
 • Групи
 • Активність
 • Найновіші