Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Які податки платять українці в Німеччині?

0
1 рік ago

Яка податкова система Німеччини? Скільки і за що треба сплачувати українським біженцям? Що таке податкова декларації та як її заповнити? На ці та інші актуальні питання в матеріалі сьогоднішньої статті.

Німеччина – специфічна країна зі своїми правила та умовами життя, українські біженці проживши більше десяти місяців та знайшовши роботу стикаються з різними поняттями та виникає багато питань щодо податкового законодавства, адже воно має суттєві відмінності з українським. А приїхавши до нової країни кожен має підлаштовуватися до нових реалій життя.

Які податки існують в Німеччині?

Кожен хто користується товарами та послугами в Німеччині: на заправках, в супермаркетах, в кафе – скрізь сплачуються податки, що є основою для накопиченню бюджету. Іншими словами сплачуємо податок на додану вартість («Umsatzsteuer» чи «Mehrwertsteuer»). Звідси випливає, що в принципі кожна людина сплачує податки. Тобто поняття «Steuerzahler» (платник податків), в класичній податковій системі ФРН більш вузьке ніж означає на практиці. Наприклад, для тих хто заробляє в Німеччині гроші, є податок на прибуток (Einkommenssteuer). Для найманих працівників – «Lohnsteuer».

Ідентифікаційний номер платника податків (Steueridentifikationsnummer) в Німеччині?

Це одинадцятизначне число, яке присвоюється особисто кожному і діє по всій Німеччині. За часту, німці отримують його відразу після народження, а українські переселенці – після офіційної реєстрації та надання ФРН статусу тимчасового захисту, за допомогою поштової доставки. Ідентифікаційний номер, також необхідний для подання податкової декларації. У випадку, якщо особа загубила свій ідентифікаційний номер можна запросити дублікат в центральному управлінні Федеральної податкової служби за допомогою відповідного бланку.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Види податків для фізичних осіб в ФРН

 1. Податок на прибуток (Einkommenssteuer) є найважливішим податком в Німеччині – найбільший прибуток до державного бюджету. Існує сім видів доходів, на які треба заплатити податок на прибуток. Це доходи від
 • Фрілансу;
 • трудової діяльності з найму;
 • від діяльності приватних підприємств;
 • сільського й лісового господарства;
 • капіталу;
 • оренди й найму;
 • а також інші доходи, зазначені в Законі про податок на прибуток, наприклад, пенсії.
 1. Податок на заробітну плату (Lohnsteuer) – це особлива форма податку на прибуток (Einkommenssteuer). Коли робітники працюють за наймом, то сплачуть такий вид податку. Точніше в специфіка його стягнення накладається на працедавця, який автоматично має його вирахувати із заробітної плати й перераховує до податкової інспекції (Finanzamt). При цьому враховуються неоподаткований мінімум і ваш сімейний стан (а разом з ним і клас оподаткування). Розмір такого податків залежить від кількох чинників: наявність шлюбу, вдова або вдівець або матір’ю чи батько-одинак.
 2. Податок з обороту (Umsatzsteuer/Mehrwertsteuer) – цей податок є частиною вартості всіх товарів та послуг, що надаються в Німеччині. Його розмір становить 19% (пільговий 7%). Тому здебільшого споживачі його не помічають. Незважаючи на те, що податок з обороту утримують та перераховують до податкової інспекції (Finanzamt) компанії, сплачують його споживачі.

Важливо: самозайняті особи, зобов’язані щомісяця здійснювати попередній розрахунок податку з обороту та повідомляти цю інформацію до 10-го числа до податкової інспекції.

 1. Податок на прибуток організації (Körperschaftssteuer) – сплачується при заснуванні компанію. Це, наприклад, акціонерні компанії чи товариства з обмеженою відповідальністю. Вони є юридичними особами й оплачують не податок на прибуток (Einkommenssteuer), а податок на прибуток організації.
 2. Промисловий податок (Gewerbesteuer) – це податок який сплачують

Якщо ви ведете свій бізнес, то вам, як правило, необхідно сплачувати до муніципалітетів, це правило дії і для самозайнятим, виняток становлять лише представники вільних професій: адвокати, лікарі, журналісти, графічні дизайнери й художники.

 1. Церковний податок (Kirchensteuer) – це спеціальний збір, який платять члени релігійних громад, якщо особа є її членом В усіх випадках збір податку покладений на податкову інспекцію (Finanzamt). При виході з релігійної громади або якщо рівень прибутку менший ніж 9000 євро на рік, ви не повинні сплачувати церковний податок.

Які податки мають платити українські біженці в Німеччині?

Військові мігранти, які проживають в країні більше 183 днів набувають статусу податкових резидентів, це також стосується тих хто уже знайшов роботу, то на них розповсюджуються такі види податків:

1. Податки для працевлаштованих українців у Німеччині. Офіційне працевлаштування дає свої переваги та чітку регламентацію щодо оподаткування, адже сплачується фіксована ставка податку із заробітної плати– 14-45% залежно від сум річного доходу. У випадку, якщо українець, працюючи в німецькій компанії та виїздить у відрядження за кордон на термін менший 183 днів, то податки із заробітної плати будуть сплачені тільки в ФРН.

2. Податки для українців-фрілансерів в Німеччині, якщо українець виїхав як фрілансер, не має сплачувати податки. Іноземний заробіток не оподатковується в Німеччині, але впливає на ставку податку з німецьких доходів. З одного боку – іноземний дохід, який отримує українець з-за кордону, маючи при цьому там постійне представництво, з іншого фрілансер не має постійного представництва та може працювати з будь-якого місця. Але проживаючи довгий час в Німеччині, українець, як резидент іншої країни, звільняється від податку.

Отже, якщо працівник не має інших доходів у Німеччині, то не має платити податки, в іншому випадку, при отриманні додаткового доходу в ФРН, то іноземний дохід піднімає ставку німецького податку.

Податкова декларація в Німеччині

Податкова декларація – це обов’язкова процедура для країн ЄС, так само під дію цього закону підпадають і українські переселенці, які проживають уже більше 180 днів та отримують автоматично статус податкового резидента. Тут не важливо чи працюють українці на німецьких роботодавців, чи отримують заробітню плату від українських, кожен має скласти податкову декларацію про доходи.

Податкова декларація подається раз на рік до податкової інспекції (Finanzamt). Важливо: самозайняті й підприємці мають обов’язково подати декларацію та сплатити всі податки. За найманих працівників, декларацію складає працедавець, та податок буде вирахуваний автоматично із заробітної плати. Але, для власної фінансової безпеки, можете подати податкову декларацію, бо трапляються випадки, коли особа може переплатити податків і тоді кошти повертаються на рахунок. В Німеччині існують три категорії податкових пільг:

 • Рекламні витрати (Werbungskosten): пов’язані з професійною діяльністю (поїздками на роботу, освітою й підвищенням кваліфікації).
 • Особливі витрати (Sonderausgaben): витрати на внески до системи медичного страхування й страхування на випадок втрати дієздатності чи витрати на догляд за дитиною і т.д.
 • Непередбачувані витрати (Außergewöhnliche Belastungen): витрати, через хворобу.

Такі витрати слід також вказати в податковій декларації разом з підтверджуючими документами, це можуть бути чеки, рахунки. Також до декларації можна включити «Pauschalbeträge», щоб користуватися виплатами без їх підтвердження перелік насайті vlh.de.

Яку суму податку на прибуток я маю заплатити?

Все залежить від суми вашого заробітку, але можна користуватися таким алгоритмом: чим більше заробляєте – тим більша сума податких відрахувань. За допомогою калькулятора податків ви можете самостійно розрахувати, яку суму податку на прибуток повинні будете заплатити, на сайті brutto-netto-rechner.info калькулятор податків, яким можна користуватися й англійською мовою.

Податок на прибуток (Einkommenssteuer) для пенсіонерів, студентів, безробітніх та працівників Minijob?

Для таких категорії громадян діє загальне правило: якщо сукупній дохід перевищує основний неоподатковуваний мінімум (Grundfreibetrag), в цьому випадку підпадає під податкову категорію. Працівники на Mini-Job, можуть регулярно заробляти до 450 євро на місяць, у випадку, коли загальний дохід не перевищує цієї суми – то не платиться податок, але мають бути відзначені в податковій декларації

Які податкові пільги існують для сімей?

Податкові пільги для різних родин та що вони собою являють:

 • Допомога по догляду за дитиною (Elterngeld): фінансова допомога від держави при народженні дитини для тих хто йде в декретну відпустку. Алгоритм дії: змінити клас оподаткування.
 • Допомога на дитину (Kindergeld) /неоподатковуваний мінімум на дітей (Freibeträge für Kinder): кошти які отримують батьки на кожну дитину в розмірі не менше 219 євро. Щоб її отримати, потрібно подати заяву на видачу допомоги на дитинудо сімейної каси (Familienkasse). Тут також можна скачати бланк «Додатки на дитину» на сайті de.
 • Витрати на догляд (Betreuungskosten) освіту (Ausbildungskosten): державне відшкодування на витрати по догляду за дитиною. В такому випадку, можна вирахувати з податку дві третини витрат на догляд за дитиною як особливих витрат, сюди можна включити витрати на дитячий розвиток.
 • Пільги для батьків-одинаків (Entlastungsbetrag für Alleinerziehende): отримання фінансової допомоги в розмірі неоподатковуваного мінімуму.
 • Спільна декларація для подружжя й партнерів: подружжя або зареєстроване партнерство (Lebenspartnerschaft) можуть подати спільну податкову декларацію.
 • Витрати на догляд за членом сім’ї (Pflege-Pauschalbetrag): при догляді за членом родини який має або медичне або інше показання.

Де і як я можу подати податкову декларацію?

Для самозайнятих осіб податкову декларацію можна здати в електронному вигляді. Все можна зробити на Інтернет-порталі німецького податково-фінансового управління Elster. Для цього буде потрібен ідентифікаційний номера платника податків (Steueridentifikationsnummer) та адреса електронної пошти щоб пройти автентифікацію.

Наймані працівники також можуть подати податкову декларацію, добровільно і в електронному вигляді. Також є можливість заповнити декларацію від руки та відправити до податкової інспекції поштою, для цього можете завантажити бланк на сайті formulare-bfinv.de. особи які ухиляються від сплати податків, загрожує позбавлення волі на строк до 10 років

Хто може допомогти із заповненням податкової декларації?

Для кожного є можливість самостійно заповнити податкову декларацію за допомогою програми податково-фінансового управління Elster. Для тих не бажає заповнити податкову декларацію сам, або потребує в цьому допомоги то можна звернутися до Lohnsteuerhilfeverein або до податкового консультанта (Steuerberater*in.) З переліком фахівців можете ознайомитися на сайті steuerberater.de.

Важливо: витрати на податкове допомогу та оплату послуг фахівців можна вирахувати з податку.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *