Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Система оцінювання в польській школі

1
1 рік ago

Пропонуємо розібратися, як виглядає система оцінок та оцінювання в польських школах, а також, що варто знати українським батькам, чиї діти навчаються в навчальних закладах Польщі.

Через російську агресію на території України сотні тисяч українських дітей були змушені розпочинати новий навчальний рік за кордоном, у тому числі в Польщі. У свою чергу, недостатня кількість українських освітніх закладів на території Польщі, а також інші об’єктивні та суб’єктивні причини спонукали багатьох громадян України зробити вибір на користь освіти дітей у польських школах. Але через відмінності між українською та польською системою освіти, наразі батьки українських школярів мають певні складнощі з тим, щоб розібратися в організаційних тонкощах навчального процесу своїх дітей у польському учбовому закладі.

Критерії оцінювання та підсумкові роботи

Одразу варто зауважити, що на першому етапі початкової освіти (1-3 класи) в польській школі оцінки не ставляться – вчителі використовують описову систему оцінювання робіт. Йдеться про детальне пояснення зроблених помилок та аналіз невірно виконаних завдань, а також застосування заохочувальних прийомів та схвальних відгуків. Після закінчення перших трьох класів з’являються оцінки.

На відміну від 12-бальної системи оцінювання в українській школі, у Польщі використовується 6-бальна, де:

 • «1» – недостатній рівень знань;
 • «2» – допустимий;
 • «3» – достатній;
 • «4» –добрий;
 • «5» – дуже добрий;
 • «6» – відмінний.

При цьому оцінки можуть виставлятися з «+» та «-». Ці додаткові знаки дозволяють розширити межу допустимого (наприклад, «двійка» з двома мінусами все ж таки краще за «одиницю»). Також плюси та мінуси можуть ставитися й окремо від оцінки, що потім так само може вплинути на загальний семестровий результат. Основи оцінювання базуються на відсотковій шкалі: за 74% правильно виконаної роботи можна отримати 3 бали, а, наприклад, за 89% – 4. Окремо оцінюється поведінка учня, яка, згідно зі шкалою оцінювання може бути: негожою, недоречною, правильною, доброю, дуже доброю або зразковою. Майте на увазі, зо в загальному заліку успішності в початковій (podstawowa) школі враховується й цей параметр.

У польських середніх навчальних закладах проводиться декілька видів перевірочних робіт: самостійна (kartkówka) та контрольна (sprawdzian). Отриману за ці роботи негативну оцінку можна виправити протягом двох тижнів, повторно написавши роботу. Але варто зауважити, що друга оцінка не нівелює повністю першої – при підсумуванні за семестр враховуються обидві оцінки.

«Вага оцінки» та як це працює

Важливим поняттям у системі оцінювання учнів у польських школах є так звана «вага оцінки» (waga oceny). Вона виглядає як спеціальна позначка, яка ставиться над основною оцінкою учня. Частково така waga oceny встановлюється на рівні міністерства, а частково вводиться безпосередньо учбовим закладом та закріплюється внутрішнім регламентом, надаючи кожному виду діяльності на уроці певну «вагу». Наприклад, оцінка за контрольну роботу, диктант чи участь у конкурсі, скоріше за все, матиме найвищу вагу, виконання домашнього завдання –  середню, а усна відповідь на уроці — найнижчу. Подібна оціночна змінна запроваджена з метою забезпечення більш об’єктивного виведення середньої оцінки (оcena średnia) за роботу учня протягом року. Адже для обчислення оцінки з урахуванням «waga oceny» підсумовується сума оцінки з показанням «ваги» й ділиться на кількість значень.

Статус «не кваліфікований» та що з цим робити

Важливо мати на увазі, що кожний учень польської школи задля того, аби йому вивели середній семестровий бал, зобов’язаний отримати визначену кількість оцінок. Кількість оцінок напряму залежить від того, скільки навчальних годин заплановано з того чи іншого предмету. Мінімально допустима кількість оцінок вираховується за формулою: кількість годин предмету за тиждень помножити на 2 та додати 1.

Якщо ж із якогось предмету учню не вдалося набрати відповідну кількість оцінок, він отримує статус «не кваліфікований», але з дозволу педагогічної ради може відпрацювати матеріал. Як правило, відпрацювання відбувається в форматі контрольних робіт з усього матеріалу за семестр. Перездати (з дозволу педагогічної ради) можна й одну-дві «одиниці» з якогось предмету. У старшій школі зазвичай такі перездачі плануються на останні дні серпня, перед початком наступного навчального року.  Статус «не кваліфікований» учень може отримати також за відсутність на заняттях, а точніше, якщо ним пропущено понад 50% (йдеться про старшу школу) учбових годин з предмета.

Важливо мати на увазі, що «не кваліфіковані» учні не можуть бути переведеними до наступного класу. Хоча існує один виняток. Один раз за увесь період навчання (наприклад, за 4 роки ліцею) учень може розраховувати на «умовне переведення» до наступного класу, якщо вчитель відповідного предмету погодиться та візьме на себе зобов’язання прослідкувати, щоб академічна заборгованість була погашена. Отримавши більше двох негативних річних оцінок, учень повторює навчальний рік на тому самому рівні.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Електронні щоденники

Учні польських шкіл не мають паперових щоденників та користуються електронними (e-dziennik), які можуть бути розташовані на різноманітних платформах. Але завдання цих електронних щоденників те саме, що й звичайних – надати учневі та батькам можливість постійно співпрацювати в навчальному процесі зі школою. Тож в електронному щоденнику можна знайти всю поточну інформацію шкільної діяльності учня:

 • оцінки та активність на уроках;
 • домашні завдання;
 • відмітки про відсутність на заняттях;
 • поведінка та зауваження;
 • громадське навантаження;
 • оголошення від учителів.

Посилання на конкретний електронний щоденник видається в школі, причому, як правило, учні та батьки мають окремі профілі на платформі, отримуючи на свій е-мейл різні коди доступу та паролі. І саме через електронний щоденник, а не через телефон чи месенджери, як ми звикли в Україні, відбувається спілкування з учителями. За кілька тижнів до виставлення семестрових та річних оцінок в щоденнику можуть з’явитися попередження (zagrozenia), у яких викладачі повідомляють, що потенційна середня оцінка учня менше 2 балів.

Нагадуємо, що зі всіма питаннями щодо навчання в польській школі, батьки завжди можуть звернутися на відкриту гарячу лінію від польського МОН.

Читайте також: Безкоштовний проїзд для українських школярів

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

1 comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *