Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Як Ірландія бачить завершення війни в Україні

1
11 місяців ago

Останнім часом у медійному просторі західного світу мова йде про теоретично можливі переговори України та росії стосовно Криму. Звичайно наше нутро категорично відкидає можливість будь-яких перемовин з фашистським режимом рф. Однак, маємо усвідомити, що не в наших силах відселити імперію від кордонів України. Не поталанило нам з сусідом, на жаль маємо під боком світовий хаб беззаконня та агресії.

Деякі західні видання намагаються знайти паралелі між війною в Україні та війною в Північній Ірландії, в якій були залучені Велика Британія та Республіка Ірландія.

Як зазначає видання theconversation, коли президенти Франції та Китаю Еммануель Макрон і Сі Цзіньпін обговорювали необхідність більш конструктивної міжнародної взаємодії для припинення війни в Україні. Стало відомо, що Україна також відкрита до діалогу. Головний радник президента України Володимира Зеленського зазначив, що Київ може бути відкритим для переговорів про мирний сценарій повернення Криму.

Імовірність реальних переговорів і перспективи їхнього успіху можуть здатися нереальними. Але, на думку видання, схожий сценарій відбувся 25 років тому, коли вранці 10 квітня 1998 року учасники переговорів у Північній Ірландії оголосили, що досягли угоди, яка поклала край 30-річному конфлікту, що коштував понад 3000 життів.

З досвіду Північної Ірландії слід виділити три основні уроки:

 1. Перше, і найважливіше, стосується місцевого керівництва. Лише якщо сторони конфлікту щиро віддані миру, угода триватиме.
 2. По-друге, міжнародна дипломатія може змінити ситуацію, підштовхнувши сторони до угоди.
 3. По-третє, має бути шлях до угоди, що збереже обличчя для сторін конфлікту, які зможуть пережити контакт із реальністю.

Цей останній пункт означає, що не лише учасники переговорів повинні знайти спільну мову, але і зовнішні прихильники, які їх підтримують. Часто міжнародна дипломатія грає ключову роль за умови, що сторони залишаться відданими миру, а угода, яку вони погодили, створює можливості для відновлення діалогу.

Війна триває

З огляду на те, що наступ росії захлинувся і було анонсовано майбутній контрнаступ України. То наразі немає жодних ознак готовності до переговорів між сторонами. Україна, зрозуміло, наполягає на тому, що переговори будуть безглуздими, поки Росія окупує значні частини її міжнародно визнаної суверенної території. Своєю чергою, москва, вимагає визнати за столом переговорів власні територіальні надбання, щоб закріпити незаконне та злочинне захоплення української території.

Якщо дві сторони не мають наміру воювати одна з одною до повного виснаження, що навряд чи відбудеться, то для досягнення міцного миру знадобиться потужне міжнародне посередництво. У Північній Ірландії цю роль частково відігравали Сполучені Штати – тодішній президент США Білл Клінтон направив сенатора Джорджа Мітчелла бути посередником у переговорах. Уряди Великої Британії та Ірландії висловили готовність надати час та ресурси, зрештою – внутрішню правову базу, в рамках якої була можлива угода між сторонами.

Читайте також: Українська мова в ірландських школах

В Україні немає такого неупередженого, взаємоприйнятного посередника. Китай міг би претендувати на цю роль, але багато хто вважає, що Пекін підтримує росію в конфлікті, тому цей факт унеможливлює посередництво китайської сторони. Між тим важко уявити посередництво без Китаю, як активного учасника контактної групи. Участь Китаю додала б ваги переговорному процесу, або ж можлива взаємодія за посередництвом Пекіна/ООН чи відродження попередніх посередницьких зусиль ООН/Туреччини. Як ми пам’ятаємо результатом цих переговорів стала початкова угода щодо експорту зерна та добрив Чорним морем.

Відправні точки

Північна Ірландія є показовим прикладом, коли йдеться про попередні умови перед стартом переговорного процесу. Ключова вимога, висунута Мітчеллом, полягала в тому, що перед тим, як будь-яка сторона могла бути допущена до переговорів, вона повинна була прийняти шість принципів ненасильства.

Еквівалентом для України була б повага до принципів суверенітету та територіальної цілісності. Це те, про що Китай неодноразово наголошував і це те що він заявив у своїй власній позиції щодо України.

Принципи Мітчелла також були б важливими для майбутнього врегулювання. Вони запобігають легалізації поточного статус-кво конфлікту, а також запобігають визнанню незаконної анексії Росією Криму в березні 2014 року та чотирьох інших українських областей у вересні 2022 року.

Як може виглядати остаточне врегулювання конфлікту? Навіть тут Північна Ірландія пропонує деякі ідеї. В той час, це була не лише локальна угода між конфліктуючими сторонами в регіоні. А також частина ширшої угоди про майбутні відносини між урядами Великобританії та Ірландії.

Тут мусимо зазначити, що війна в Україні практично зруйнувала європейський порядок безпеки та продовжує впливати на поточні зміни в міжнародній площині. Жодне стійке врегулювання війни в Україні не буде можливим, якщо вона не буде включена у відновлений європейський і міжнародний порядок. Це повинно відображати мінливий баланс сил між Росією, Китаєм і Заходом. І жодне врегулювання не буде можливим чи стійким, якщо не включатиме надійний шлях України до членства в ЄС і НАТО.

Читайте подібне: Результати опитування українців в Ірландії

Останній урок з досвіду Північної Ірландії полягає в тому, що війни можуть закінчитися стабільно лише за столом переговорів. Якщо лише основні інтереси всіх сторін урегульовано і саме це врегулювання має надійні та дійсні гарантії. Нажаль ця стратегія наразі не досяжна у теперішній війні в Україні. А ще більше не можливі перемовини з путінською росією.

Але зрештою відповідальні лідери у Києві, Брюсселі, Вашингтоні, Пекіні та інших місцях повинні об’єднатися і старанно працювати над цією метою та спільною перемогою, попри всі обставини, як це зробили лідери в Північній Ірландії 25 років тому.

А ми в свою чергу донатимо на ЗСУ і молимося, молимося і донатимо. Слава Україні!

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

1 comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Members
 • Активність
 • New
 • Online
 • Групи
 • Активність
 • Найновіші