Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Як розрахувати відпускні в Польщі

0
1 рік ago

Хто може піти в оплачувану відпустку в Польщі? Як розраховується сума відпускних та чи можна отримати грошову компенсацію за невикористану відпустку? Хто має на це право та як ним скористатися? Розповідаємо далі у статті.

Скільки днів триває відпустка і хто може отримати відпускні в Польщі?

Зазвичай у Польщі працівники, що працюють за трудовим договором (Umowa o pracę), мають право на 20 днів відпустки на рік у разі трудового стажу менше як 10 років, і на 26 днів, якщо працювали більш ніж 10 років. При цьому, якщо ви працюєте на півставки, тривалість відпустки зменшується вдвічі.

Взяти відпустку можна у будь-який момент, написавши письмову заяву. Зазвичай, працівники узгоджують з роботодавцем час відпустки заздалегідь, тож завчасно знають, в які дати матимуть відпочинок. Згідно з нещодавніми змінами у КЗпП, які почнуть діяти у квітні, робітник може також скористатися 2 днями відпустки через форс-мажор, 5 днями для догляду за членом сім’ї з серйозних медичних причин, а також 2 додатковими днями для догляду за дитиною до 14 років.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Як розраховуються відпускні в Польщі за «умовою про працю»?

Кодексом праці визначає, що за час відпустки працівник має отримати зарплату, визначену трудовим договором, тобто ті ж самі кошти, які він отримав би, якби не відпочивав у цей час. Якщо працівник має премії чи інші понаднормові виплати, він може отримати додаткові фінанси за відпустку. Враховують виплати, отримані за останні 3 місяці до початку відпустки. Розрахувати суму зарплати за відпустку в такому разі варто так:

  1. Визначити розмір щомісячної зарплати. Наприклад, 4000 злотих брутто + 600 злотих функційної надбавки за понаднормову роботу, пов’язану з посадою.
  2. Визначити розмір змінного складника (премій). Наприклад, 200 злотих (за січень) + 400 злотих (за лютий) + 250 злотих (за березень) = 850 злотих.
  3. Суму премій потрібно поділити на кількість відпрацьованих годин за останні 3 місяці. Таким чином ми визначимо додаткову оплату за годину. Якщо робочий день складає 8 годин, то за лютий, січень і березень, тобто 65 робочих днів, кількість відпрацьованих годин складатиме 520 годин. 850 злотих ÷ 520 годин = 1,6 злотих.
  4. Отриманий результат помножити на кількість годин, які б робітник відпрацював, якби не пішов у відпустку у цей час. Наприклад, якщо він взяв відпустку на 20 днів, він матиме 160 робочих годин. 1,6 злотих × 160 годин = 256 злотих надбавки за премії.
  5. Таким чином, розмір виплати за відпустку складе 4000 злотих (стандартна зарплата брутто + 600 злотих (функційна надбавка) + 256 злотих (надбавка за премії) = 4856 злотих брутто.

Що таке грошова компенсація за відпустку?

Якщо ви не використали своє право на відпустку, роботодавець зобов’язаний виплатити вам грошову компенсацію. Але отримати відпускні виплати можуть лише особи, які працюють за трудовим договором (umowa o pracę). Право на грошову компенсацію за відпустку виникає і діє тільки в момент припинення або закінчення строку трудового договору, тобто під час процесу звільнення. Якщо трудові відносини ще не розірвані, ви не можете отримати виплату, але маєте можливість скористатися простроченою відпусткою у стандартному порядку.

Що таке грошова компенсація за невикористану відпустку в Польщі?

Роботодавець зобов’язаний надати компенсацію, незалежно від підстав, порядку чи причини розриву трудових відносин, а також того, за чиєю ініціативою співпраця припинилася. Якщо ви плануєте підписувати новий договір з тим самим роботодавцем, він має право не виплатити грошовий еквівалент, а домовитися з вами про перенесення невикористаної відпустки на період наступного трудового контракту. У цьому випадку наступний договір потрібно укладати одразу після попереднього. Також він може уникнути виплати, давши вам відпустку на період, коли ви попередили про звільнення, але маєте відпрацювати певний період часу.

Як розрахувати еквівалент виплати?

Коли ви хочете отримати виплату за пропущену у попередніх роках відпустку, то потрібно використати коефіцієнт саме цього, 2023 року. Він становить 20,83 і виражає середньомісячну кількість днів, яку необхідно відпрацювати у цьому році. Розраховується коефіцієнт так: 365 днів – (53 неділі + 10 свят + 52 вільних днів) = 250 днів; 250 днів ÷ 12 місяців = 20,83. Якщо ви працюєте на пів ставки, цей коефіцієнт ділиться навпіл і становить 10,42.

Щоб розрахувати так звану еквівалентну базу, до суми фіксованої зарплати треба додати середню суму премій та інших нефіксованих змінних зарплати, яку ви отримали за останні 12 місяців. Наприклад, якщо за січень, лютий та березень ви мали 1113, 989 і 1003 злотих відповідно, то середнє арифметичне з них складе 1035. Припустимо, ваша фіксована винагорода (з моменту набуття права на відпускні, тобто місяця, в якому ви пропустили відпустку) — 5500 злотих. В такому разі, відпускні треба розраховувати з суми 5500 злотих + 1035 злотих = 6535 злотих.

Якщо у вас є 7 днів невикористаної відпустки та ви працюєте на повну ставку, розрахувати відпускні потрібно так:

  • 6535 злотих (зарплата) ÷ 20,83 (коефіцієнт) = 313,7 злотих
  • 313,7 злотих ÷ 8 (години робочого дня) = 39,2 злотих
  • 39,2 злотих × 56 годин (7 днів по 8 годин) = 2195,2 злотих брутто.

Побачити більше: Фріланс та віддалена робота в Польщі

Відпускні оподатковуються на загальних умовах.

Коли роботодавець має виплатити відпускні?

Польським трудовим законодавством не передбачений чіткий термін виплати відпускних. Ви можете скористатися правом на відпустку до самого кінця трудових відносин, тож найчастіше відпускні відшкодовують у день їхнього припинення, і не пізніше – щоб уникнути претензій від працівника за невикористану відпустку.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *