Державна програма для людей похилого віку у Польщі «Ліки 75+» передбачає отримання безкоштовних ліків. Для кого призначена допомога? Чи можуть розраховувати українці на цю програму? Які умови її отримання? Про це дізнаєтеся нижче!
Особливості програми «75+»
Програма діє у Польщі з 1 вересня 2016 року і є значною підтримкою для бюджету пенсіонерів. Фінансує її Національний фонд здоров’я (NFZ). На безкоштовні ліки мають право всі літні люди, віком старше 75 років, які мають медичне страхування у Польщі. Перелік безкоштовних препаратів та медичних виробів, який в оновленому вигляді діє з 1 січня 2023 року, включає 2 057 позицій, які перераховані на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я Польщі. До списку входять в основному ті ліки, які застосовуються для лікування хвороб у людей похилого віку (гіпертонія, ішемічна хвороба серця, інсульт, астма, діабет, остеопороз, хвороба Паркінсона, серцева недостатність та інші).
Статистика програми «75+» за 2022 рік:
- в середньому 1,2 млн людей кожного місяця користалися програмою;
- 1010,3 млн злотих було заплановано на виконання програми;
- 830 млн злотих було витрачено на реалізацію проєкту;
- 76,7 млн упаковок ліків було видано безкоштовно для літніх людей;
- 2,7 млн людей отримали безкоштовні ліки;
- з початку роботи програми з 1 вересня 2016 року до кінця 2022 року всього пенсіонери заощадили 4 341 млн злотих.
Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням
Українці в Польщі новини – https://t.me/U_IN_PL
Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE
Умови отримання безкоштовних ліків
Особа, яка хоче отримати безкоштовно ліки, повинна:
- надати документ (паспорт або PESEL), в якому зазначено вік пацієнта на момент видачі рецепта (вік від 75 років);
- мати у наявності рецепт, паперовий або електронний, із зазначеним номером PESEL пацієнта, на рецепті має бути позначена літера «S» у полі «додатковий код авторизації»;
- медикаменти повинні входити до списку безплатних ліків.
Хто може видати рецепт на безплатні ліки?
Рецепт на безкоштовні препарати можуть виписувати лікарі та медсестри первинної медичної допомоги, які працюють за контрактом з Національним фондом здоров’я (NFZ), де пацієнт є зареєстрованим. Не може виписати такий рецепт лікар швидкої допомоги або лікар з іншого медичного закладу, де пацієнт не зареєстрований.
Які медикаменти не можна отримати безкоштовно?
До списку медикаментів, які не може особа похилого віку отримати безплатно, належать:
- безрецептурні препарати;
- рецептурні ліки, які не відшкодовуються (не входять до списку безкоштовних);
- дієтичні добавки;
Перегляньте подібні:
Програма Health4Ukraine знову дає 500 злотых на ліки для українців - косметика.
Чи можуть українці, які проживають у Польщі, отримати ліки безкоштовно?
Програма повною мірою поширюється на громадян Польщі. Також, відповідно до норм art.2 Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych («Закону про медичні послуги, що фінансуються з державних коштів»), претендувати на безкоштовні ліки можуть:
- особи, які мають обов’язкове або добровільне страхування у Польщі;
- власники статусу біженця (status uchodźcy) або додаткового захисту (ochrona uzupełniającej) в Польщі;
- особи, які мають посвідку на постійне проживання по возз’єднанню сім’ї.
При цьому біженці, власники захисту і статусу по возз’єднанню сім’ї можуть розраховувати на безкоштовні ліки при доході нижче критерію прибутковості, встановленого для всієї Польщі «Законом про соціальну допомогу» (art. 8 Ustawy o pomocy społecznej).
Громадянам України, які знаходяться у Польщі, можна отримати часткове покриття деяких препаратів або медичних виробів. Ця допомога призначена для людей будь-якого віку, всім, хто має медичне страхування або право на медичне обслуговування в Польщі. Українці, які приїхали після 24 лютого 2022 року та мають тимчасовий захист у Польщі, також можуть розраховувати на таку знижку. Для цього треба мати номер PESEL UKR та документ з датою перетину кордону. Розмір знижки може сягати до 70%.
Також для громадян України, які є власниками PESEL UKR, час від часу відкриває анкету програма «Health4Ukraine» на ліки «500+» (350 злотих – на покриття ліків за рецептом, 150 злотих – на ліки без рецепту).
[…] Читайте також: Безкоштовні ліки для пенсіонерів в Польщі […]