Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Виплати по безробіттю в Польщі

1
1 рік ago

Чи можуть розраховувати на виплати по безробіттю громадяни України, які вимушені були переїхати до Польщі через війну й не можуть знайти роботу на новому місці?

За законом Польщі працівники, які легально працювали щонайменше один рік, сплачували соціальне страхування та в Фонд праці, але згодом втратили роботу, гарантовано мають право на отримання виплат по безробіттю від Управління соціального захисту (ZUS). Та чи мають право отримувати виплати по безробіттю українці, які не мають роботи в Польщі?

Як українцям стати на облік управління праці?

Згідно положень Спецзакону Республіки Польща про допомогу біженцям з України, що тікають від війни після 24 лютого 2022 року, українці мають право на офіційне працевлаштування без особливих дозволів. Пропозицій для українських ромадян від польських работодавців доволі багато, навіть без знання польської мови. На сьогодні багато тимчасово переселених громадян уже працевлаштовані – Польща є лідером серед стран ЄС за кількістю працюючих біженців. Крім того, багато представників українського бізнесу теж переїхали до Польщі та теж надають робочі місця. Проте через різні життєві ситуації та обставини не всі люди можуть влаштуватися або знайти самостійно роботу. У такому разі необхідно стати на облік до центру зайнятості за місцем проживання.  Для цього потрібно зібрати пакет документів і подати їх до управління праці в робочі години. Із собою потрібно мати:

 • діючий паспорт;
 • PESEL;
 • документи про освіту, якщо є;
 • оригінали всіх договорів з роботодавцем, довідок з роботи, які можуть підтвердити стаж;
 • відомості про родину (діти, подружжя);
 • медичні довідки, якщо є обмеження по фізичній роботі тощо;
 • інші заявки та згоди, які можуть попросити в управлінні праці.

Якщо хочете зекономити свій час та не відвідувати уженду особисто й готові збільшити час очікування на відповідь, то можете подати заяву онлайн. Для цього потрібно на сторінці установи:

 1. Обрати регіональне управління праці.
 2. Заповнити всі необхідні поля та відправити на перевірку.
 3. Обрати та подати документи в управлінні праці або онлайн через профіль ePUAP.
 4. Заповнити особисті дані.
 5. Додати скани необхідних документів.
 6. Підтвердити реєстрацію.

Статус безробітного надається саме в той день, коли громадянин реєструється на біржі зайнятості. Втрачається цей статус, коли людина влаштовується на роботу.

Що дає статус офіційного безробітного

Польський центр зайнятості сприяє працевлаштуванню зареєстрованого безробітного, для чого:

 • надає доступ до Головної бази вакансій по всій країні;
 • постійно надає інформацію щодо оновлення курсів задля освоєння нових знань, кваліфікації чи професії;
 • пропонує варіанти мовних курсів.

Також можна отримати грошову допомогу на відкриття власної справи або відшкодувань витрат по догляду за дитиною.

Фінансова допомога від центру зайнятості для українців

Громадяни України, які втратили свою роботу через війну, можуть стати на облік в центрі зайнятості та отримати статус безробітного. Проте вони не можуть отримувати фінансові виплати по безробіттю. Виняток складають українці, які виїхали до Польщі в перші місяці війни, тобто знаходяться тут уже 8 місяців, і встигли легально пропрацювати на території Польщі півроку, про що мають відповідні документи. Такі особи при втраті роботи можуть розраховувати на соціальну допомогу. Для цього необхідно зареєструватися у центрі зайнятості за місцем проживання.

Побачити більше: Фріланс та віддалена робота в Польщі

Які зобов’язання мають ті, хто стоїть на обліку праці

Зареєструвавшись як безробітний та отримавши відповідний статус, особа має певні зобов’язання:

 1. Дотримуватися вимог та своєчасно відвідувати центр зайнятості.
 2. У визначений строк надавати декларації про доходи та інші необхідні документи, протягом тижня з дня отримання доходу.
 3. Якщо є необхідність виїхати за кордон чи з’явилися нові обставини, за яких не має змоги працювати, про це потрібно негайно повідомити в управління праці.
 4. Якщо склалися непередбачувані обставини, через які людина, яка стоїть на обліку, не явилася своєчасно в управління, на роботу чи на співбесіду, необхідно повідомити уженд протягом тижня.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

1 comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *