Легально працевлаштовані громадяни України в Польщі повинні звітувати про свої доходи перед податковою інспекцією. Це відбувається після отримання від роботодавця форми PIT-11. Деякі працівники на основі цієї декларації мають заповнити не ПІТ-37, а бланк PIT-36. Про те, кого це стосується та про вимоги до оформлення декларації PIT-36 поговоримо у цій статті.
Яка різниця між PIT-36 та PIT-37?
PIT-36 – це найпопулярніша податкова декларація, яка подається у випадках, коли людина працює і водночас займається бізнесом. Декларування поширюється на прибутки, які оподатковуються за шкалою оподаткування від 12% до 32%.
Існує ще одна форма оподаткування доходу, яка називається PIT-37. Вона схожа на PIT-36 та заповнюється на основі PIT-11, однак є суттєва відмінність. Якщо ви рік легально працювали у польській компанії й паралельно отримували легальний дохід від підприємницької діяльності, ви повинні подавати податкову декларацію на бланку PIT-36. У випадку коли співпраця з роботодавцем була єдиним джерелом доходу, для оподаткування вам підходить форма PIT-37.
Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням
Українці в Польщі новини – https://t.me/U_IN_PL
Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE
Із чого складається форма PIT-36
Податковим ідентифікатором вважається номери PESEL або NIP. Номер PESEL у декларації вказують особи, які підпадають під кожну з наступних умов:
- не вели підприємницької діяльності, але зареєстровані, як підприємці;
- не були зареєстрованими платниками податку на товари та послуги;
- не були платниками (внесків на соціальне або медичне страхування) або податків, наприклад, у зв’язку з працевлаштуванням працівника.
Номер NIP вводять особи, які не відповідають хоча б одній з вищезазначених умов.
Бланк для заповнення складається з 1-єї частини та 5-ти розділів, на кожну з яких потрібно звернути увагу.
- Частина А. У цій частині вказується місце подання декларації – назва податкового органу за місцем проживання, а також мета складення декларації. Метою може бути первинна подача або коригування попередніх даних.
- Розділ B. У цьому розділі потрібно подати ідентифікаційні дані (ім’я, прізвище, дата народження) та поточну адресу проживання.
- Розділ В.2. Він призначений для тих, хто самостійно виховує дітей, також для подружжя, яке складає декларацію спільно.
- Розділ C. У цьому розділі міститься додаткова інформація, до якої відносяться податкові пільги протягом податкового року або останніх п’яти років.
- Розділ D. Він призначений для тих, чий дохід звільнений від оподаткування. Це стосується платників, яким у податковому році не виповнилося 26 років.
- Розділ Е. У цьому розділі зазначаються доходи/збитки від джерел доходу податкової декларації. Сюди відносяться суми прибутків, витрат на отримання прибутку, доходів, збитків, а також суми авансових внесків (у тому числі стягнених податковими агентами).
Хто подає PIT-36?
Одна з основних умов складання PIT-36 − статус податкового резидента в Польщі. Це означає, що ви маєте тут центр життєвих інтересів: родичів, нерухомість, машину тощо, а також якщо ви перебуваєте в країні понад 183 дні (війна є винятком, бо ви перебуваєте тут не з власної ініціативи).
Однак, якщо ви працюєте одночасно в Польщі та Україні, ви маєте право обирати, де хочете бути податковим резидентом. Простими словами − куди хочете платити податки. Наприклад, якщо ви маєте сім’ю в Україні і вважаєте, що ваш центр життєвих інтересів саме там, ви маєте право залишатися податковим резидентом України.
Побачити більше: Профіль зауфаний (Profil zaufany) – коли він потрібен для дорослих та дітей?
Якщо ви не вважаєте себе податковим резидентом Польщі і не підписували відповідний документ про цей статус, роботодавець повинен надіслати вам не PIT-11, а форму IFT-1/IFT-1R, яку потрібно надавати у податкову України.
А якщо вам менше 26 років і ви отримуєте дохід з трудового договору чи договору доручення, сума якого не перевищує 120 000 злотих, все одно потрібно подати декларацію. Це також може бути PIT-36. Навіть якщо ви не платите податки.
Спільне оподаткування доходів подружжя
Чоловік з дружиною можуть подавати декларація спільно, таким чином сплачуючи податки навпіл. Скористатися цієї послугою можуть подружжя, які:
- проживають на території Польщі понад 183 днів на рік або мають тут центр спільних особистих інтересів;
- перебувають у шлюбі та мають спільно нажите майно.
Подання декларації PIT-37 онлайн
Не можуть скористатися послугою спільного оподаткування подружжя, яких не стосуються положення про:
- несільськогосподарську господарську діяльність або спеціальні підрозділи сільськогосподарського виробництва, які оподатковуються фіксованим податком;
- несільськогосподарську діяльність, що підлягає оподаткуванню податком на доходи за єдиною ставкою;
- несільськогосподарські види економічної діяльності, на які поширюється дія податкової картки.
Редагування декларацій
Ви можете вносити правки та доповнювати декларацію протягом тижня не більше 3-ьох разів, якщо:
- є помилки при розрахуванні;
- є недотримання вимог або виникли сумніви щодо правильності даних.
Право на виправлення декларації призупиняється у таких випадках:
- в частині, що охоплюється таким провадженням або перевіркою;
- після завершення податкової перевірки або податкового провадження.
Чи можлива подача PIT-36 онлайн
Якщо не має досвіду у поданні податкових декларацій, можна і варто скористатися допомогою. Для подачі через інтернет у квітні 2023 року стартував додаток PitBot на android та IOS, який допомагає заповнити та відправити декларацію за декілька хвилин. З його допомогою можна скористатися функцією (супровід майстра), швидко прикріпити вкладення, а також надіслати декларацію онлайн або завантажити у форматі PDF для роздрукування. Нагадуємо, що онлайн можна подати й декларацію PIT-37.
До того ж, асоціація SURSUM CORDA проводить акцію «Допоможи на старті – перекажи підтримку», де пропонує пожертвувати 1,5% податку на допомогу українцям, які рятуються від війни. Це будуть товарні ваучери для біженців, які дозволять придбати все, вони потребують після переїзду до Польщі.
Терміни подачі декларації про доходи для українців
Зазвичай PIT-36 потрібно було надсилати не пізніше останнього дня квітня року, наступного за роком, за який подається податкова декларація. Однак після внесених змін у 2022-23 роках декларацію треба подати не пізніше 2 травня.
[…] PIT-36 – підприємницька діяльність; […]