28 жовтня Кабінет міністрів України прийняв постанову №1212. Згідно з нею з переліку необхідних документів для виїзду виключена довідка до акту огляду медико-соціальною експертною комісією.
Згідно з новими правилами, українці з інвалідністю, які мають намір перетнути кордон, повинні мати один з таких документів на вибір:
- Посвідчення, яке підтверджує інвалідність;
- Пенсійне посвідчення особи з інвалідністю;
- Посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги;
- Довідка про отримання пільг. Це стосується тих людей з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи отримання соціальної допомоги.
В Україні зняли обмеження на кількість виїздів за кордон для осіб з інвалідністю та тих, хто їх супроводжує. Відтепер вони можуть робити це необмежену кількість разів, а не тільки один раз, як це було раніше.
Раніше люди з інвалідністю могли виїхати за кордон лише один раз. Те саме стосувалося й осіб, які супроводжують таких людей. Таке правило діяло з самого початку воєнного стану на території України.
Відтепер кількість виїздів необмежена. Крім того, Кабмін збільшив до 7 робочих днів термін, у який особи, що супроводжують людей з інвалідністю, можуть звернутися до дипломатичної установи України в державі перебування. Це потрібно робити для того, щоб людей з інвалідністю взяли на консульський облік.
Документи для виїзду за кордон інваліду 1-2 групи та особі що його супроводжує
Для того, щоб перетнути кордон, людині з інвалідністю потрібно надати один з таких документів:
- довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією (форма первинної облікової документації № 157-1/о);
- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус;
- пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги;
- довідку для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
При наявності цих документів особа з інвалідністю та особа, яка супроводжує людину з інвалідністю, має право перетину кордону.
Згідно з чинним законодавством України, супровід передбачений для тих людей з інвалідністю, які мають 1 чи 2 групу. Для осіб з 3 групою інвалідністю супровід не передбачено.
Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням
Українці в Польщі новини – https://t.me/U_IN_PL
Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE
Як підтвердити інвалідність в Польщі
Після того, як людина з інвалідністю виїхала з України, їй потрібно буде підтвердити свою інвалідність. Для того, щоб це зробити в Польщі, потрібно підготувати пакет таких документів:
- довідку про інвалідність з України;
- спрямування від лікаря (має видати сімейний лікар);
- паспорт або інший дійсний документ, що посвідчує особу;
- номер PESEL;
- письмове підтвердження постійного місця проживання (власноруч написана заява про місце проживання);
- підписану заяву з проханням про надання статусу особи з інвалідністю.
Також вам потрібно буде врахувати багато юридичних аспектів.
Крім того, в Польщі передбачена допомога для українців з інвалідністю. Так, люди з інвалідністю можуть скористатися програмою безкоштовної реабілітації від фонду «Авалон». Він організував безкоштовну реабілітацію для людей з України, які мають інвалідність.
Крім того, для людей з інвалідністю передбачена грошова допомога від РСРМ. Нею можуть скористатися усі, хто приїхав до Польщі після 24 лютого 2022 року. Вона буде виплачуватися упродовж 6 місяців. Для її оформлення потрібно подати ряд документів, серед яких:
- Паспорт, ID картку або ж інший документ, що підтверджує особу та громадянство України, в тому числі у додатку Дія.
- Будь-який документ, що підтверджує дату прибуття до Польщі.
- Документ, виданий польським чи українським офіційним закладом, що підтверджує групу інвалідності. У випадку інвалідності дитини надайте документ що підтверджує інвалідність без призначеної групи.
- Номер PESEL.
- ІНН (ідентифікаційний номер платника податків в Україні).
Читайте також: Фінансова допомога по догляду за інвалідами