Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Яким способом можна отримати Карту поляка

0
1 рік ago

Найпростіше отримати Карту поляка в тому випадку, якщо ви маєте підтверджене документально польське коріння. Знайти такі документи — непроста, але можлива справа. Розповідаємо, як це можна зробити.

З чого почати пошук польського коріння?

Найперше, що варто зробити для знайдення польського коріння — поговорити з батьками, бабусями й дідусями. Іноді ми не знаємо про походження лише тому, що не цікавилися ним, хоча старші родичі пам’ятають багато інформації. До того ж не нехтуйте далекими родичами — можливо, саме у них збереглася необхідна вам інформація. Також корисно розібрати сімейні документи, які збереглися.

Для отримання Карти поляка варто шукати лише ті документи, в яких вказана національність ваших предків. Достатньо буде підтвердження національності одного з ваших батьків, бабусі або дідуся. Якщо справа стосується прабабок і прадідів, необхідно буде підтвердити польську національність двох з них.

Зверніть увагу на те, що згідно з поправкою до закону 2017 року громадянство вашого родича не є підставою для отримання Карти поляка: для цього важлива саме документально затверджена національність. Найдоцільніше шукати інформацію 1917-1950 років. Річ у тім, що в 1917 у документах почали вказувати національність. А от вже у 1950-х етнічні поляки у СРСР стали записуватися українцями, адже щодо перших значно посилилися репресії.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Де може міститися інформація про національність?

Коли пошуки інформації у сімейних документах не дають успіху або знайдених доказів недостатньо, люди починають звертатися до державних архівів. Але це не завжди вдала ідея.

Пошук документів у РАСЦах

Спочатку паспорти, документи про народження і смерть, одруження, розлучення й інші цивільно-правові акти зберігаються у РАЦСах за місцем народження: протягом 75 років в Україні та протягом 100 років у Польщі. Тож, якщо ваш предок жив у цих часових рамках, має сенс звернутися спочатку саме до відділів реєстрації актів цивільного стану. Зверніть увагу, що запит до польського РАЦСу (USC) варто подавати виключно польською мовою.

Пошук архівних документів

Якщо вам потрібні давніші документи, варто звертатися до архівів. Ситуація в цьому випадку може бути невтішною — велика кількість даних в Україні була знищена безслідно. У Польщі ситуація з архівами трохи простіша. Але, наприклад, величезний архів з документами із різних територій згорів під час Варшавського повстання. Тож підготуйтеся до довгих, не завжди успішних пошуків.

У першу чергу робіть запити до тих архівів, які знаходяться у місці проживання вашого предка. Якщо відповідь з установи була невтішною, це ще не означає, що документів не існує — дуже можлива ситуація, що вони зберігаються в іншому місті. Наприклад, у житомирському державному архіві зберігається інформація про Волинську область. Проконсультуйтеся з робітниками архіву щодо того, в якому місті варто продовжити пошуки про коріння вашого предка.

Перегляньте подібні: Що таке Карта Варшавяка

Пошук церковних записів

Ще одна установа, яка може значно допомогти вам у пошуках польського коріння — католицька церква. Раніше вона часто виконувала роль РАЦСу і реєструвала найрізноманітніші акти. До того ж там часто міститься набагато більше інформації, ніж в документах державних установ: в деяких католицьких документах про шлюб можна дізнатися імена батьків новоствореного подружжя, професії сім’ї, вік та інші деталі. Метрики варто шукати різними мовами — вони можуть бути написані російською, українською, польською, німецькою. Крім католицьких можна перевірити православні, юдейські, протестантські та інші християнські метрики, адже все залежить від того, до якої конфесії належав ваш предок.

Судові документи

Варто пам’ятати, що дуже інформативними можуть виявитися судові документи, особливо, якщо ваш предок був репресований через належність до польського народу. Тоді в судовій повістці буде вказана національність «поляк». Такого документа має бути достатньо для отримання Карти поляка.

Крім цього, інформація про національність може бути записана у документах про депортацію, переслідування за ознакою національності, проходження військової служби, легітимаціях та атестатах з університетів чи шкіл, свідоцтві про хрещення.

Яку інформацію зібрати для запиту до архівів?

Щоб звернення до архіву виявилося якнайбільше результативним, запит має бути максимально конкретизованим: ви маєте знати точне ім’я предка, дату народження (або хоча б приблизні часові межі), смерті, одруження, реєстрації дітей, місце (місця) проживання. Інформація про арешти й судові справи, професію, зміну імені чи прізвища та інші деталі також можуть значно звузити коло пошуку.

Побачити більше: Карта побиту для українців у 2023 році, які в’їхали до Польщі під час війни

Якщо у запиті ви вкажете лише прізвище, скоріш за все отримаєте відмову від архіву або великий список тезок, які можуть не бути вашими родичами. Це може ускладнити пошук польського коріння, а не спростити його.

Куди ще можна звертатися?

В інтернеті є багато ресурсів, які містять оцифровані архіви або підказки про те, в якому архіві шукати інформацію. Почати можна з сайту Державного архіву Польщі або української бази даних репресованих осіб. Там може міститися інформація про національність, місце і рік народження та проживання, номер запису. Таким чином ви зможете підтвердити, що документ про ваше польське коріння дійсно існує і зрозумієте, де саме його шукати.

Самостійний пошук — не єдиний варіант. Є багато фірм та окремих осіб, які допомагають у пошуку польського коріння. Вони можуть значно полегшити вам роботу, адже орієнтуються у роботі архівів, вміють робити правильні запити, знають, де і яким чином шукати інформацію. Іноді звернутися до професіонала — найкраща ідея, особливо якщо ваш пошук зайшов у глухий кут.

Чому відмовляють у Карті поляка?

Відмовити у Карті поляка можуть з кількох причин. Перша з них — підроблені документи про предків-поляків. Якщо експертиза виявить, що ваш документ сфальсифікований, вам можуть відмовити у наданні Карти поляка, а якщо ви вже її отримали — мають право конфіскувати.

Якщо у 1944-1957 роках ваші предки були репатрійовані з Польщі до України (чи іншої республіки СРСР) за угодою про обмін населенням, вам майже точно відмовлять у приналежності до польського народу, навіть якщо ваш родич був поляком за національністю.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *