Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Все про анекс до умови праці в Польщі

0
10 місяців ago

Трудові відносини – основний момент інтеграції українців в Польщі. Тому треба досить детально вивчати всі нововведення та слідкувати за змінами. Сьогодні ми розберемося в такому понятті як анекс до умови праці в Польщі. Які його особливості та що можна змінити цим додатком? Як його правильно укласти та що він регулює?

Для чого потрібен додаток до трудового договору

Трудовий договір чи контракт цивільно-правового формату, укладені з польським роботодавцем – це певний набір умов. Може виникнути ситуація, коли сторони захочуть внести до згоди певний перелік змін. З одного боку можна сказати що простіше було б укласти нову умову, а з іншого це означає звільнити працівника і знову прийняти на роботу, а це все займе час і матиме наслідки. В деяких ситуаціях це вкрай невигідно працівникам, а у разі несумлінних роботодавців ще й небезпечно (немає гарантії, що, розірвавши один контракт за згодою сторін, буде підписано новий). Тоді викоритовується такий інструмент, як додаток до договору, що змінює параметри умови без розірвання.

До яких договорів можна використати анекси?

Перш ніж перейти до деталей анексів, кілька важливих моментів:

 1. Додаток до договору (анекс) передбачає взаємну згоду сторін щодо змін умов контракту. Питання внесення коригувань в односторонньому порядку з ініціативи роботодавця не можливе.
 2. До будь-якого договору можуть бути різні додатки. Анекс (Aneks) – змінює раніше підписані умови.
 3. Більшість перелічених умов (крім тих, що прямо посилаються на норми Трудового кодексу РП), підходить для будь-якого типу договору – і для умов про працю, і для умов злеценія або інших цивільно-правових форм. Однак останні можуть бути розірвані в будь-який момент і підписані далі без будь-яких попередніх повідомлень та інших формальностей.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Що таке додаток до договору?

Додаток до договору (анекс до умови, aneks do umowy) – це письмова угода між працівником та роботодавцем, яка змінює умови контракту за взаємною згодою, без необхідності розірвати чинну угоду. Умови, зазначені в аннексі, діятимуть замість тих, що були змінені у тексті контракту.

Трудові договори найчастіше змінюються за допомогою додатків. Цивільно-правові, навпаки, застосовують анекси значно рідше.

Колишні положення змінюються, коли пропозиція роботодавця приймається працівником у дату, погоджену сторонами. Важливо зазначити, що угода про зміну (додаток) може бути укладена сторонами навіть у тому випадку, якщо працівник перебуває під особливим захистом відповідно до положень закону, наприклад, вагітна працівниця, працівник передпенсійного віку, працівник на лікарняному тощо.

Що можна змінити за допомогою додатка до договору?

Додатком можна змінити більшість умов укладеного договору. Модифікації можуть стосуватися:

 1. Заробітної плати (проте вона не може бути нижчою за встановлений законом мінімум);
 2. Робочий час;
 3. Робоче місце.

Побачити більше: Фріланс та віддалена робота в Польщі

Що стосується трудових договорів, які передбачають мінімальну зарплату, процедура залежить від положень, які у договорі. Якщо винагороду зазначено у вигляді конкретної суми, то при зміні «мінімалки» роботодавець повинен підготувати додаток до договору, який змінює параметри оплати праці. Якщо ж у договорі зазначено не мінімальний розмір зарплати без зазначення суми, то роботодавець повинен лише проінформувати працівника про зміну, без необхідності підготовки анексу чи зміни договору в інший спосіб.

Що не можна поміняти анексом до умов?

Згідно умов чинного трудового законодавства анексом не можна погіршити положення працівника в порівнянні з оригіналом договору. Можна зробити висновок, що даний додаток в першу чергу стосується умов праці, але законодавчі акти про мінімальну часову ставку поширюються на контракти всіх типів, у тому числі і цивільно-правові.

Також за трудовим договором недопустимо накласти на працівника додаткові обов’язки або санкції, які не передбачені трудовим законодавством, наприклад, скоротити термін попередження або виключити право на винагороду за наднормову роботу. Такі договірні положення будуть вважатися недійсними в силу закону, і на це не впливає той факт, що вони були введені на підставі додатків, на які були погоджені обидві сторони.

Ще один момент, який стосується умови праці: нерідко роботодавці хочуть продовжити терміновий договір анексом, щоб не укладати договір на невизначений термін (за діючим трудовим законодавством, терміновий договір може тривати максимум 33 місяці або продовжуватися до 3 разів – четвертий договір на визначений термін автоматично стає контрактом на невизначений термін). Ця ремарка не працює шляхом підписання даного додатку, для продовження періоду дії договору на певний термін, а розглядається як укладення нового договору і не продовження попереднього.

За цивільно-правовими договорами міняти за допомогою анекса можна практично всі параметри, крім рівня оплати праці (нижче мінімального).

Як скласти додаток до договору?

Додаток трактується як взаємне волевиявлення, та вся процедура внесення змін в договір полягає в підписанні документа обома сторонами. Анекс до умов повинен містити як мінімум:

 1. дату і місце підписання;
 2. назву документа;
 3. вказати сторони договору;
 4. вказати договір який змінює цей додаток;
 5. опис змінених елементів і прийнятих нових;
 6. інформація про те, що інші умови договору залишаються без змін;
 7. терміни початку дії змін;
 8. підписи сторін (зі сторони роботодавця ще має бути печатка).
 9. Додаток має бути складено в письмовій формі, у двох екземплярах – з кожної сторони. В якості прикладу приведемо бланк для типового додатка (анекса)

Коли можна скласти додаток до договору і з якого моменту діють зміни?

Умови найму можуть бути змінені за взаємною згодою сторін в будь-який час, навіть якщо працівник знаходиться під спеціальним захистом (лікарняний лист, відпуск, вагітність і т.д).

При підписанні додатку сторони визначають дату введення змін в силу, і не треба чекати закінчення дії умови праці.

Чи має працівник право відмовитися підписати анекс?

Робітник має право відмовитися підписувати зміни в змісті трудового договору, навіть якщо вони йому вигідні. Наприклад, ситуація може бути пов’язана з тим що при підписанні анексу працівник отримує більшу заробітну плату і тим самим має сплатити більші податки, що не вигідно працівнику. В цьому випадку зміни не вносяться і застосовуються чинні положення договору.

Простий, на перший погляд, додаток про зміни в договорі ґрунтується на взаємній згоді та вимагає суворого дотримання законодавчих норм, інакше анекс може бути визнаний недійсним. Особливих складнощів у складанні та підписанні додатку немає, але знання деталей допоможе уникнути помилок і тим самим убезпечить час в правовому полі Трудового законодавства Польщі.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Members
 • Активність
 • New
 • Online
 • Групи
 • Активність
 • Найновіші