Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Українці мають задекларувати отриману допомогу

1
1 рік ago

Від початку війни багато українців, які виїхали за кордон, отримали фінансову допомогу від різноманітних благодійних організацій. Дізнайтеся, чи потрібно декларувати цю допомогу за українським законодавством, а також, чи оподатковуються ці кошти?

Фінансова допомога від благодійних організацій українцям за кордоном як іноземний дохід

Від початку повномасштабного російського наступу мільйони громадян України, переважно жінки з дітьми та люди похилого віку, виїхали з країни у пошуках безпечного притулку. Уряди країн та різноманітні міжнародні організації намагаються підтримати вимушених воєнних мігрантів за кордоном, надаючи українцям гуманітарну, фінансову, психологічну та фінансову підтримку. Наприклад, багато українців за кордоном, у тому числі в Польщі, змогли прийняти участь у програмі фінансової допомоги від ООН, отримати виплати від гуманітарної організації Save The Children, скористатися благодійними коштами від The Lutheran World Federation тощо.

Отримуючи грошову та матеріальну допомогу від іноземних держав та їхніх державних фондів, іноземних кампаній і організацій, українців, які сьогодні знаходяться за кордоном, але при цьому залишаються громадянами та податковими резидентами України, хвилює питання щодо того, як ці благодійні кошти виглядають в контексті українського податкового законодавства. Справа в тому, що, згідно з вітчизняними податковими законами, така грошова допомога вважається іноземним доходом, а отже про отримання цих коштів треба прозвітувати податковій. Тож, чи мають громадяни декларувати в Україні отриману за кордоном фінансову допомогу, а також, чи потрібно сплачувати з неї податки? Відповідь на це надав омбудсмен України.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Чи потрібно декларувати українцям за кордоном отриману фінансову допомогу?

Згідно з роз’ясненням омбудсмена, яке було опубліковане в його Twitter 30 січня 2023 року, громадяни України, які у зв’язку з війною виїхали за кордон та стали отримувачами фінансової допомоги від різних благодійних міжнародних установ, насправді мають звітувати перед державою щодо отриманих фінансових виплат від іноземних фондів. За словами омбудсмана України:

Громадяни України, які скористалися правом на тимчасовий захист в інших країнах світу, зобов’язані задекларувати як іноземний дохід отриману допомогу від іноземних держав, їхніх держфондів, іноземних кампаній та організацій.

І це відповідає пункту 179.3 Податкового кодексу України, у якому зазначено, що в Україні платники податків, у тому числі й особи, які виїхали на проживання за кордон, мають подавати щорічну декларацію про майновий стан і доходи.

Чи оподатковується задекларована українцями фінансова допомога?

Отож, згідно з положеннями, прописаними в Податковому кодексі України, платники податків мають зобов’язання щорічно подавати декларацію про свій майновий стан, його зміну й доходи. Метою цієї звітності має стати подальше розрахування й сплата відповідних податків. Тим не менш, оподаткування стосується не всіх випадків.

Чинними законодавчими актами України передбачається, що на сьогодні винятком із доходів, які підлягають обов’язковому державному оподаткуванню, є фінансова допомога, яку отримують українці від іноземних держав та їхніх державних фондів. Простіше кажучи, кошти, отримані від іноземних держав, їхніх держфондів, іноземних кампаній та організацій у вигляді благодійних фінансових виплат, не оподатковуються. На цей вид іноземного доходу податок, а також військовий збір не визначається та не сплачується. Важливо нагадати, що під це правило підпадають виключно ті громадяни України та члени їхньої сім’ї першого ступеня споріднення, які постраждали через збройну російську агресію та скористалися правом на тимчасовий захист за кордоном.

Як українці можуть скласти податкову декларацію в Україні, знаходячись за кордоном?

Для того, щоб задекларувати доходи, отримані у вигляді благодійних фінансових виплат від іноземних держав та їхніх державних фондів, українцям, які наразі залишаються за кордоном, не обов’язково повертатися до України та з’являтися до податкової. Громадяни України, незалежно від країни свого перебування, мають можливість подати податкову декларацію в електронному вигляді. Зробити це доступно, скориставшись особистим Електронним кабінетом на державному сайті. Щоб задекларувати дохід, отриманий у вигляді благодійних фінансових виплат від іноземних держав та їхніх державних фондів, потрібно:

  • авторизуватися в особистому Електронному кабінеті платника податків;
  • зайти у розділ «ЕК для громадян»;
  • обрати вкладку «Податкова декларація про майновий стан і доходи»;
  • заповнити та відправити декларацію.

Побачити більше: Де в Польщі знайти безкоштовну юридичну допомогу

Усі суми виплат, які громадянин України отримував в якості фінансової допомоги від міжнародних організацій, потрібно вписати самостійно, а також після цього вирахувати загальних дохід.

Нагадаємо, що, згідно з Податковим кодексом України, податкові декларації подаються громадянами раз на рік за базовий звітний період. Для платників податку на доходи фізичних осіб цей період дорівнює календарному року. Тобто фізичні особи мають подати податкову декларацію за 2022 рік у період до 1 травня 2023 року.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

1 comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *