В Німеччині працівники при пошуку роботи можуть зустріти поняття брутто та нетто заробітної плати. Що це таке й чим відрізняється? Сьогодні наш матеріал допоможе розібратися в особливостях оплати праці в Німеччині.
Що означає зарплата нетто та брутто в Німеччині?
Починаючи працювати в Німеччині, робітники стикаються з такими поняттями, як зарплата брутто (Bruttolohn) і зарплата нетто (Nettolohn). Зарплата брутто означає повне фінансове винагородження, згідно трудового договору, до вирахування всіх страхових внесків і податків. У свою чергу, зарплата нетто – це сума, яка залишається після виплати всіх внесків та податків. Тобто це ті кошти, які працівник отримує «на руки».
Працівники, влаштувавшись на роботу в Німеччині, оформляють карту на заробітну плату. У цьому документі чітко прописані всі податки та соціальні відрахування із зарплати брутто. Всі податки вираховуються щомісячно та відправляються до спеціального фінансового відомства. Для іноземців оподаткування починається з 183-го дня проживання в країні.
Основні податки, які працівники платять в Німеччині
Щодо податків, які працівники платять у Німеччині, їхній перелік виглядає так.
Steuern
Розмір таких відрахувань залежить від того, до якого податкового класу належить робітник.
Lohnsteuer
У Німеччині цей податок платиться щомісячно та є частиною «прибуткового податку» Einkommensteuer. Останній розраховується, згідно щорічної декларації, і тоді звіряється проплачений працівником Lohnsteuer з наявним Einkommensteuer та визначається різниця. У результаті працівник або мусить доплатити, або повертаються надлишкові кошти. Величина податку коливається в межах 14%-45% від розміру заробітної плати:
- працівники звільняються від податку при розмірі річного доходу до 9168 євро;
- при розмірі річного доходу 9168-13966 євро, доведеться сплатити 14% заробітної плати;
- при розмірі річного доходу 13966-54949 євро, сплачується 24% заробітної плати;
- при розмірі річного доходу 54949-250532 євро – 42% заробітної плати;
- понад 250532 євро в рік – 45%.
Важливий момент: у випадку більш високої ставки оподаткування, відсоток розраховується не на всю суму, а на різницю між власною зарплатою та максимальним значенням найближчої градації доходів.
Solidaritätszuschlag
З 2021 року, цей податок скасували для 90% працюючих. Тож на сьогодні податок сплачують близько 3,5% осіб: працівники, які зароблять більше 96800 євро на рік, а також сімейні пари, сукупний дохід яких складає від 193600 євро доходу щорічно.
Розрахунок такого податку «Soli» є різницею між зарплатою та 5,5% ставкою від сплаченого Lohnsteuer.
Kirchensteuer (церковний податок)
Це досить специфічний податок у Німеччині для вірян, який відраховується щомісячно із заробітної плати та надходить у церковну касу. Величина такого податку розраховується, як відсоток від Lohnsteuer. У різних землях цей відсоток різний: наприклад у Баварії та Баден-Вюртемберзі – це 8%, на решті території ФРН – 9%.
Зверніть увагу, що православні віряни не зобов’язані сплачувати цей податок.
Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням
Українці в Польщі новини – https://t.me/U_IN_PL
Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE
Соціальні внески, які сплачують працівники в Німеччині
Окрім зазначених вище податків, зазвичай із суми заробітної оплати брутто в Німеччині також відраховуються внески на страхування.
Внесок на медичне страхування (Krankenversicherung)
Наймані робітники в Німеччині мають зобов’язані платити внески на медичне страхування. Для українців оптимальним варіантом буде спочатку укласти договір про медичне страхування з державною фірмою. В такому випадку розмір відрахувань буде становити 7,3% заробітної плати. У іншому випадку з вашої зарплати брутто можуть відрахувати 8,3% на Krankenversicherung. Але внески не можуть перевищувати 14,6%.
Медичне страхування Pflegeversicherung
Окрім медичної страховки Krankenversicherung, працівники в Німеччині зобов’язані сплачувати ще одну медичну страховку – Pflegeversicherung. Вона призначена для покриття витрат, якщо людина стала інвалідом, або потребує догляду. Цей внесок незначний і становить тільки 1,525% від зарплати брутто. Додаткові 0,25% мають сплатити бездітні робітники старші 23 років. Працедавець також вносить свої 1,525% страхового внеску. У мешканців Саксонії відраховують 2,025%, а роботодавець платить ще 1,025%.
Внесок до пенсійного фонду (Rentenversicherung)
До Державного пенсійного фонду в Німеччині працівники мають щомісячно платити внески у розмірі 9,35% від заробітної плати. При цьому видатки не можуть перевищувати 18,7% від суми загальних відрахувань роботодавця і працівника.
Внески на страхування від безробіття (Arbeitslosenversicherung)
Обов’язковий внесок на страхування від безробіття, який виплачується із зарплати працівника, на сьогодні становить 1,2%. Стільки ж платить і роботодавець. Ці внески сплачують всі, окрім чиновників, військових та тих, чий дохід не перевищує 450 євро на місяць.
Які доплати до заробітної плати не оподатковуються в Німеччині?
Працедавці в Німеччині мають право виплачувати робітнику грошові допомоги, премії, а також оплачувані відпустки і свята, всі ці грошові надходження не підлягають оподаткуванню, а також деякі види допомоги:
- фінансова допомога по догляду за малолітньою дитиною або інвалідом;
- оплата проїзного квитка або вартості проїзду працівника до місця працевлаштування і назад;
- оплата участі працівника в оздоровчих заходах або відвідування фітнес-секцій.
Як самостійно розрахувати зарплату нетто в Німеччині?
У Німеччині, на сьогодні розроблено безліч онлайн-сервісів, які дають можливість з легкістю розрахувати власний «чистий» щомісячний прибуток. Наприклад, на сайті brutto-netto-rechner.info або за допомогою калькулятора податків можна самостійно зробити всі потрібні розрахунки.
[…] Читайте також: Зарплата нетто та брутто в Німеччині […]
[…] до 16,2%. На 2022 рік відсоток внесків становив 14,6% від заробітної плати брутто. Вони розподіляються порівну між працівниками та […]