Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Декретна відпустка в Німеччині

0
1 рік ago

Важливими питаннями які стають перед майбутніми мамами: як народити дитину та оформити соціальні виплати в Німеччині. Тому в сьогоднішній статті ми підготували актуальну інформацію про декретну відпустку для українок в Німеччині та розкрили особливості цієї країни в даному питанню.

Вагітність, як це в Європі?

Багато українок втікали від російської агресії в України були вагітні й опинившись за кордоном, вони мають підлаштовуватися під правила тої країни в якій перебувають. Додатково варто дізнатися про особливості медицини в Німеччині. Вагітність та пологи громадянам країн Європи покриває державна і приватна страхова медицина. До народження дитини сім’ї підходять доволі свідомо, багато жінок першу дитину народжують у віці 30-35 років. У декреті зазвичай перебувають 2-3 місяці й відразу виходять на роботу. У відпустці по догляду за дитиною почергово перебувають обоє батьків: як жінка, так і чоловік.

Вагітним доступні безкоштовні планові огляди в гінеколога, базовий набір аналізів та обстеження, зокрема електрокардіограма та комп’ютерна томографія. У Німеччині з собою у пологовий потрібно взяти лише карту вагітності, особисті речі для мами та дитини. Медикаменти, підгузки, присипки – все необхідне для малюка забезпечують у лікарнях.

Німецька система охорони здоров’я для українок

Країни ЄС надали українцям статус тимчасового захисту, в який входить і медичний пакет. Багато країн Європи дають можливість народити евакуйованим вагітним українкам на рівних правах з громадянками своєї країни, при цьому вимагаючи бюрократичний мінімум. Обмінна карта вагітної та базовий документ про перебування в країні – цього достатньо, щоб вас прийняли у лікарні.

Вагітні мають право на безкоштовний базовий пакет обстежень та аналізів. Пологи в акредитованих державних і приватних клініках для евакуйованих у час війни українок також безкоштовні, різниця тільки в побутових практиках у конкретній країні.

Будь-яка особа, яка перебуває в Німеччині без візи та подала запит про захист і має дозвіл на проживання відповідно до § 24 AufenthG, отримує медичну допомогу відповідно до Закону про пільги для шукачів притулку (AsylbLG). Якщо ви не маєте членства в медичній страховій компанії, тоді оплата за медичне обслуговування здійснюється через управління соціального захисту населення (Sozialamt). Для людей з посвідкою на проживання повинні бути покриті витрати «для особливих потреб», тобто право на сімейні виплати, такі як допомога на дитину або батьківська допомога.

Що таке Mutterschutz?

Mutterschutz — це час перед пологами, на яке жінка звільняється від роботи. Ще його можна назвати відпусткою або лікарняним. Зазвичай цей період починається за 6 тижнів до призначеної дати пологів. І після появи на світ малюка відпустку триває ще 2 місяці. По закінченню цього терміну жінка не зобов’язана виходити на роботу, просто далі йтиметься вже про інших виплатах. Виплачує допомогу по Mutterschutz дві організації спільно — це безпосередній роботодавець і страхова компанія. Допомога виплачується в розмірі повної заробітної плати вагітної в Німеччині.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Соціальний захист вагітних в Німеччині

Законодавчо затверджено мінімальний термін до пологів, коли жінка повинна повідомити роботодавця про своє становище. Але це лише граничний термін, раніше можна повідомляти в будь-який час. Не обов’язково це має статися тоді, коли жінка дізналася про вагітність. Найчастіше роботодавця доводять до відома після 12-15 тижні. Саме з другого триместру і починають діяти норми щодо захисту материнства.

Відносно вагітної жінки на її робочому місці поширюються такі обмеження:

 • Заборона підняття важких предметів;
 • Збільшена кількість перерв;
 • Не можна працювати на автотранспорті;
 • Відсторонення від роботи на конвеєрі;
 • Заборона на роботу з шкідливими речовинами;
 • І інші умови праці, які можуть нашкодити станом вагітної жінки і її малюкові.

Також існує поняття «комфортне робоче місце». Для кожного це поняття суто індивідуально. Тому жінка може висувати додаткові вимоги до умов праці і часто роботодавці без питань йдуть на поступки. Адже нікому не хочеться судових розглядів. І особливий момент — це індивідуальна непереносимість запахів, температури, умов. Про все це потрібно індивідуально розмовляти з роботодавцем.

Хто має право на декретну відпустку в Німеччині?

Згідно з інформацією Міністерства BMFSFJ, ви маєте право на декретну відпустку якщо:

 • самостійно піклується про дитину з моменту її народження;
 • не працюєте понад 32 годин на тиждень;
 • проживаєте з дитиною в одному будинку;
 • маєте німецьке громадянство, або у вас є дозвіл на постійне проживання чи дозвіл на роботу в Німеччині;
 • якщо ви разом зі своїм партнером не заробляєте понад 500 000 євро на рік

Який розмір грошової допомоги отримають батьки в ФРН після народження дитини?

Розмір допомоги по догляду за дитиною залежить від заробітку, отриманого за останні 12 місяців безпосередньо перед народженням дитини (включаючи пільги).

Батьки, які до народження дитини заробляли щомісяця:

 • 1000 євро – можуть отримувати 100% від попереднього заробітку;
 • 1000 – 1200 євро – можуть отримувати 67% від попереднього заробітку;
 • 1200 – 1240 євро – можуть отримати 67 – 65% від попереднього заробітку;
 • Більше як 1240 євро – можуть отримувати 65% від попереднього заробітку

Ви маєте право на допомогу від 0 до 12 місяців. Якщо обоє батьків вирішили отримувати допомогу, вони мають право на додаткові 2 місяці (нею можуть скористатися також батько або матір які виховують дитину самостійно). Батьки, які хочуть отримати допомогу, можуть отримувати її разом або один за одним (за умови, що час виплати допомоги не перевищує 14 місяців). У разі народження близнюків або трійнят, батьки мають право на додаткові 300 євро за кожну народжену дитину. У разі передчасних пологів батьки мають право на додаткові 4 місяці батьківської допомоги.

Elternzeit, що це таке і для кого?

У Німеччині існує таке поняття, як Elternzeit. Це час для догляду за дитиною, яке може брати як мама, так і тато. Загальний термін не перевищує 14 місяців. При цьому можна брати мінімум 2 місяці, максимум рік. Elternzeit можна оформляти батькам тільки по черзі до 3-х річного віку дитини. У деяких районах Німеччини цей термін збільшений до 8-річчя. Якщо ви вирішили, що хочете взяти Elternzeit, то обов’язково повідомте про це свого роботодавця мінімум за 7 тижнів. Порушення цих термінів може призвести до відмови, і роботодавець буде мати для цього всі законні підстави. Тому, приймайте такі рішення заздалегідь і користуйтеся можливістю провести час з дитиною.

Декретна відпустка в Німеччині для іноземок

Відпустка по догляду за дитиною може брати не тільки мама, але і батько. І це досить поширена практика, яка називається Vaterzeit. Батько має такі ж права, як і мати, тому без проблем оформлює таку відпустку. Умови ті ж — мінімум 2 місяці, максимум — 12. В сумі не більше 14 місяців на двох батьків. Якщо пара знаходиться в розлученні, то терміни діляться трохи інакше. У цьому випадку 12 місяців може брати той з батьків, з яким живе дитина. А 2 місяці — другий батько.

У відпустку можуть іти обоє батьків, але загальна тривалість не перевищує 14 місяців. Використовувати його можна до досягнення дитиною 3-річного віку. Якщо батьки перебувають у розлученні, то тривалість ділиться наступним чином: 12 місяців для того з батьків, з ким живе дитина, 2 місяці — для другого з батьків. У ряді випадків відпустка продовжується до досягнення дитиною 8-річного віку. Якщо мама або тато мають статус батька-одинака, то може брати всі 14 місяців самостійно.

Для оформлення Elterngeld необхідно звертатися до районних управлінь. На німецькій мові вони називаються Bezirksamt. При цьому в різних районах цим питанням можуть займатися різні управління, потрібно дізнаватися безпосередньо за місцем проживання.

Які документи необхідно надати для декрету

Залежно від регіону проживання, пакет документів може бути різним. Має містити орієнтовний перелік документів:

 1. Заяви на отримання допомоги;
 2. Копії паспорта та ІПН батька і дитини;
 3. Свідоцтва про народження дитини з перекладом на німецьку мову і офіційним апостилем;
 4. Підтвердження від медичної страхової компанії про реєстрацію медичної страховки.
 5. Підтвердження, що другий з подружжя на день подачі анкети працює або доказ, що він відсутній.

Точний перелік документів ви можете дізнатися безпосередньо в управлінні, відповідальному за виплати. Перед подачею необхідно перевірити правильність оформлення кожного документа, щоб не довелося нічого переробляти. Адже від цього залежить термін, за який всі папери будуть перевірені і надані вам допомоги.

Що таке Kindergeld та хто може отримати?

Дитяча дотація є державною грошовою допомогою для родин та батьків. Щоб оформити Kindergeld, необхідно звернутися в так званий Familienkasse. Саме це соціальна установа несе відповідальність за цей вид виплат. Ця допомога виплачується дітям від народження до досягнення 18-го року.

При яких умовах я можу отримати дитячу дотацію?

Якщо батьки дітей, для котрих подається заява про дитячу дотацію мають правовий дозвіл на перебування в Німеччині згідно з §24 Чинного Законодавства про перебування іноземців у Німеччині.

Сума виплати залежить від того, скільки у Вас дітей. За кожну дитину Ви отримаєте окрему дотацію.

 • За першу дитину: 219 Євро
 • За другу дитину: 219 Євро
 • За третю дитину: 225 Євро
 • За четверту та подальших дітей: щораз 250 Євро

Дитяча дотація нараховується на банківський рахунок, який Ви вказали в заяві, також необхідно докласти документи про правовий дозвіл на перебування.

Заповніть для цього всі вказані анкети:

 • Antrag auf Kindergeld (Заява про отримання допомоги на дитину)
 • Anlage Kind (Додаток з відомостями про дитину до Заяви про отримання допомоги на дитину).

У Німеччині досить розвинена сфера соціального захисту населення та існують різні програми для підтримки батьківства

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *