Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Перша допомога при укусі кліща та куди звертатися

0
1 рік ago

Часто після прогулянки у міському парку, лісі або після відпочинку на природі можна виявити на собі невелику комаху у вигляді коричневої краплі. Вона доволі маленька та розпізнати її не завжди легко. Це кліщ, укус якого може бути дуже шкідливим для здоров’я. Чим небезпечний кліщ та які хвороби переносить, як його дістати та чи можна це зробити самостійно, читайте у нашому матеріалі.

Чим небезпечний кліщ та як виглядає його укус

Кліщі є дуже небезпечними комахами для людей та тварин. Кожного року на інфекції, які передаються кліщами, хворіють 5000-12000 європейців. Треба бути особливо уважними у період активності цих комах: з кінця березня до середини червня, а потім з серпня до кінця жовтня. В цей час кліщі найбільш активні та можуть прикріпитися до шкіри людини непомітно. Необхідно пам’ятати, що вони можуть нападати у будь-який час дня і ночі та при будь-якій погоді.

Біологічно кліщів відносять до павукоподібних. Діаметр личинки – від 0,5 мм, голодної комахи – лише 1,5 мм, а коли кліщ вже напився крові, то може збільшитися до 1-2 см. Як паразит, кліщ харчується кров’ю людини, як і комар. Кліщ на відміну від комара потребує набагато більше крові. У крайніх випадках вони залишаються у шкірі людини до 15 днів, харчуючись їх кров’ю.

Зазвичай паразити шукають м’яке та тепле місце на тілі своєї жертви, а потім міцно прикріпляються. На відміну від інших паразитів, які недовго харчуються кров’ю жертви, кліщі можуть міцно прикріплюватися протягом кількох годин.

Місце укусу виявляється візуально за такими ознаками, як:

 • почервоніння круглої чи овальної форми;
 • чорна крапка у центрі;
 • набряк;
 • висип.

Укуси цих комах часто призводять до алергічних, гнійних і набрякових змін. Вони можуть викликати різні симптоми у людини в залежності від типу шкіри. Через укус кліщі можуть переносити небезпечні інфекційні захворювання. До таких захворювань відносять хворобу Лайма (бореліоз), кліщовий енцефаліт, гранулоцитарний анаплазмоз людини тощо.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Симптоми укусу кліща

Першим симптомом захворювання може бути мігруюча еритема (місце укусу спочатку червоне у центрі та поступово стає червоним по краях), яка з’являється через тиждень. При кліщовому енцефаліті можуть бути такі симптоми, як:

 • субфебрильна температура;
 • головний біль;
 • болі у м’язах;
 • біль у суглобах.

Хвороба Лайма (бореліоз), яка також є наслідком укусу кліща, проявляється таким чином:

 • лихоманка;
 • озноб;
 • біль і скутість суглобів;
 • біль у горлі;
 • запаморочення;
 • проблеми з мовленням.

Якщо у вас з’являються симптоми вищеперерахованих хвороб, то слід негайно звернутися до лікаря, щоб запобігти ускладнень. Щоби пришвидшити процес можна скористатися телемедициною в Польщі.

Як витягнути кліща в людини та чи можна це зробити самостійно

При виявленні кліща на собі або на іншій людині чи домашній тварині, необхідно терміново його витягнути! Певна річ, краще це зробити у лікаря або при виявленні на домашній тварині – у ветеринара або принаймні отримати безкоштовну ветеринарну онлайн-консультацію. Якщо немає такої можливості, слід заспокоїтися та видалити кліща самостійно. Головне, зробити це правильно:

 1. Вимийте руки з милом, надягніть латексні або гумові рукавички (поліетиленовий пакет), продезінфікуйте інструмент;
 2. За допомогою пінцета (двох ниток) захопіть кліща якомога ближче до тіла, щоб схопити його за голову, але не стискати живіт.
 3. Плавними та повільними рухами потягніть вгору, але слід пам’ятати, що не можна крутити кліща, щоб частина його не залишилася під шкірою.
 4. Після його видалення рану необхідно продезінфікувати, наприклад, саліциловою кислотою або перекисом водню.
 5. Якщо залишилась чорна крапка на місці укусу (значить, відбувся відрив головки чи хоботка кліща), за допомогою голки необхідно її видалити як звичайну занозу.
 6. Слід спостерігати за місцем укусу протягом наступних кількох тижнів, при появі рожевого ореолу зверніться до лікаря, тому що такий симптом може свідчити про зараження хворобою Лайма (бореліоз).

Важливо! Не можна торкатися кліща руками та намагатися роздавити комаху, не змащувати кліща токсичними речовинами, – це все підвищує ризик зараження для людини (або домашньої тварини)!

Побачити більше: Польський Червоний Хрест та IFRC знову надають фінансову допомогу українцям

Аналізи після укусу кліща при почервонінні

При перших підозрах на захворювання, необхідно терміново звернутися до лікаря та пройти обстеження. Здавати кров одразу після укусу не треба, бо аналізи нічого не покажуть. Приблизно через 10 днів можна досліджувати кров на кліщовий енцефаліт та бореліоз методом ПЛР.

В аптеках можна знайти тести на хворобу Лайма (бореліоз), вони виявляють у крові імуноглобулін IgM (антитіла, які борються з бактерією borrelia), починаючи з 2-3 тижня після зараження.

Також при підозрі на одну із вищезазначених хвороб, лікар може призначити такі види діагностики:

 • Лайм-бореліоз IgG (Anti-Borrelia IgG);
 • Лайм-бореліоз IgM (Anti-Borrelia IgM);
 • антитіла до вірусу кліщового енцефаліту IgG;
 • антитіла до вірусу кліщового енцефаліту IgM;
 • комплексний аналіз при укусі кліща.

При отриманні негативного результату аналізу (тесту) його рекомендовано повторити через 4 тижні.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *