Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Права працівників в Німеччині

0
1 рік ago

Права та обов’язки найманого працівника за трудовим законодавством Німеччини. Що робити українцям у разі порушення трудових прав.

За трудовим законодавством Німеччини у працівник має інформацію щодо умов праці, а саме: визначений максимальний тижневий час роботи, мінімальну заробітну плату, виплати при лікарняному та кількість днів щорічної відпустки. Розглянемо кожен пункт та що робити, якщо права працівника були порушені.

Робочий час

Робочі години, перерви, обіди, роботу в святкові та вихідні працівників регулює німецький Закон про робочий час Arbeitszeitgesetz. В багатьох компаніях робочий графік складає 8 годинний робочий день з понеділка по четвер, а в п’ятницю – тільки 7 годин.

 • 10-12 годин – максимальна кількість робочих годин у день, найчастіше у пікові сезоні.
 • 40 годин на тиждень – це повноцінний щотижневий час праці.
 • 48 годин на тиждень – 6 робочих днів, включаючи суботу – максимальний щотижневий робочий час.
 • 60 годин на тиждень – допущений Трудовим кодексом Німеччини робочий час, у піковий сезон. Але при умові, що за 6 місяців або 24-тижневому розрахунку робочого періоду середня кількість робочих годин на тиждень становить 8.

За Законом мінімальна перерва становить 30 хвилин для 8-годинного робочого дня, а для 9-годинного та більш довгого робочого дня – не менше 45 хвилин. Заборонено працювати понад 6 годин поспіль. Повний час на перерву можна розділити на декілька на день.

Наразі багато компаній переходить на ненормований робочий графік, який прописаний у трудовому договорі. Важливо, що якщо працівник працює в офісі, то запізнюватись не можна, адже це одна з найпоширеніших причин звільнення і Німеччині.

Мінімальна заробітна плата в Німеччині

Мінімальна заробітна плата в Німеччині орієнтовна на погодинну працю та ж встановленим найнижчим рівнем оплати праці на законодавчому рівна. З 1 жовтня 2022 року мінімальна ставка за годину становить 12 євро. Рівень зарплат в Німеччини залежить від сфери роботи, спеціальності, регіону проживання, диплому, кваліфікацій, досвіду та інших факторів.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Офіційна відпустка

Всі працівники Німеччини мають право на оплачувану щорічну відпустку згідно з Федеральним законом. Піти у повні робочі канікули можна пропрацював щонайменше 6 місяців в одній компанії, якщо співробітник працював менше півроку, то відпустка нараховується пропорційно відпрацьованим дням: на місяць роботи – 2 дні вихідних. Мінімальна кількість днів відпустки згідно закону – 24 дні при повноцінному робочому дні, при 5 денному робочому тижні – 20 днів відпустки. Найчастіше в разі трудових відносин може бути застосований колективний договір, за яким кількість офіційний днів у відпустці більше.

Лікарняні дні

У Німеччині Законом про продовження виплат гарантовано збереження заробітної плати під час лікарняного (Engeltfortzahlungsgesetz, EntgFG). Параграфом 3 цього закону зобов’язує роботодавця виплачувати повноцінну зарплату протягом 6 календарних тижнів. Після закінчення цього періоду працівник може звернутися до страхової компанії (в державній або медичній касі) за виплатами, які складають 70% від зарплати та виплачуються на час непрацездатності.
Співробітник має обов’язково повідомити роботодавця щодо непрацездатності через хворобу та надати лікарняний лист (довідку, у зв’язку із хворобою) від лікаря не пізніше четвертого дня відсутності. Та за законодавством Німеччини роботодавець має право вимагати подання медичної довідки від працівника в перший день відсутності на робочомі місі.
Важливо, що в медичній довідці не розкривається інформація щодо хвороби співробітника. Тільки в деяких випадках роботодавець може знати тип хвороби, наприклад у разі інфекційного захворювання.

Закон дозволяє звільнити працівника, який знаходиться на лікарняному.

Декрет

В Німеччині надається трирічна декретна відпустка за доглядом новонародженої дитини. Протягом декрету зберігається робоче місце без звільнення. Також на декретну відпустку мають право не тільки баться, але й бабусі і дідусі, якщо їхні діти народили немовля.

В цей час надається державна фінансова допомога для батьків, що становить дві третини від колишнього доходу, але не менше 300 та не більше 1,8 тисячі євро. Дані виплати виплачуються протягом року, якщо в декреті знаходяться обидва батьки, то фінансова допомога надходить протягом 14 місяців.

Підписання трудового договору

Arbeitsvertrag – трудовий договір, який діє на підставі Цивільного кодексу Німеччині та укладений між найманим працівником та роботодавцем. Згідно трудового договору роботодавець надає умови роботи та зобов’язується при цьому оплачувати роботу співробітника. Контракт може бути укладений як усно, так і письмово. Треба зауважити, що усний договір вважається укладеним на невизначений термін, в той час як письмовий контракт, підписаний на визначений термін. Навіть, якщо договір був усним, то протягом першого місяця роботи роботодавець має надати співробітнику письмовий документ із переліком основних умов роботи:

 • графік роботи,
 • основні трудові задачі,
 • розмір зарплати,
 • інформація щодо відпустки,
 • лікарняного та інших пунктів.

Розірвання трудового договору в Німеччині

Розірвання трудового договору може бути ініційоване однією зі сторін та узгоджено роботодавцем та співробітником або однобічно. Повідомити про припинення трудових відносин потрібно до 15 числа та термін розірвання договору складає 4 тижні, якщо спільна робота тривала менше двох років. Чим довша тривалість трудового контракту, тим довший термін його припинення. За законом розірвання трудового договору обов’язково має бути задокументовано та прописано умови припинення контракту.

Закон про захист від звільнення захищає вагітних жінок та жінок в декреті від можливого невиправданого соціального звільнення. Це стосується тих компаній, в яких працює понад 10 співробітників.

Що робити українцям у разі порушень трудового договору?

 1. У разі виникнення сумнівів щодо правильного виконання трудового договору. Якщо є питання стосовно робочого часу або винагороди, то слід звернутися до роботодавця. Майже у всіх компаніях є компетентний організаційний підрозділ, який надасть детальні пояснення до цих питань. Запити краще подавати у письмовій електронній формі. Намагатися вирішити ситуацію, яка склалася мирним шляхом.
 2. У разі порушення роботодавцем трудових прав, можна подати позов до суду. В такому випадку законність претензій буде вирішуватися незалежним судом. Остаточне судове рішення є обов’язковим для сторін і підлягає виконанню відповідно до німецького законодавства.
 3. До Федеральної антидискримінаційної служби можна звертатися при будь-якій дискримінації на роботі: через походження, вік, національність, сексуальну орієнтацію тощо. Зв’язатися можна за номером 030-18555 1855 по понеділках з 13:00 до 15:00, в середу та п’ятницю – з 09:00 до 12:00 або написати лист на імеїл beratung@ads.bund.de.
 4. ​​Faire Integration – організація, яка допоможе вирішити проблеми, що виникли із роботодавцем. Працівники даного проекту розмовляють різними мовами, вони безкоштовно проконсультують та при потребі допоможуть із пошуком адвоката для судових справ.
 5. Безкоштовний консультаційний центр для працівників з Центральної та Східної Європи.

Вартість юридичних послуг в Німеччині

Отримати професійну юридичну допомогу в Німеччині можна досить легко. Юридичні фірми знаходяться в кожному великому місті. Послуги таких фірм не є безкоштовними, однак при складних фінансових умовах можна звернутися до Prozesskostenhilfe. Про бажання скористатись такого послогою потрібно попередити свого адвоката відразу після першого звернення до нього. В такому випадку адвокат подасть заявку до суду до початку судового провадження.

Можна отримати єдиноразову консультацію адвоката у районному суді за 15 євро Beratungshilfe.

Якщо немає достатнього знання німецької мови, то можете звернутися до адвоката, який володіє українською мовою.

Також можна скористатися безкоштовним консультаційним центром для працівників з Центральної та Східної Європи, який керує німецька профспілкова (DGB).

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *