Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Прогноз щодо курсу долара в Польщі

0
1 рік ago

Банкрутство Silicon Valley Bank стало найбільшим крахом фінансової установи з того часу, як Washington Mutual рухнув під час кризи 2008 року. За яких причин це відбулося? Як це може вплинути на банківську систему у всьому світі та чи вже час позбуватися доларів? Відповіді на ці питання читайте у нашій статті.

Найбільша банківська криза за останні роки

Березень 2023 року став фатальним для банків у різних країнах світу. У США відбувся крах Silicon Valley Bank (SVB) та Signature Bank (SB), другий за розміром банк Швейцарії Credit Suisse збанкрутував за тиждень. Вдалося врятувати американський банк – First Republic Bank.

Хоча німецький канцлер Олаф Шольц запевняє, що причин для занепокоєння немає та банківський сектор ЄС залишається стабільним, проте перед найбільшим банком Німеччини Deutsche Bank та десятим у Європі також виникла небезпека колапсу. Deutsche Bank має погану репутацію співпраці з Росією (банк часто називають «пральнею» брудних російських рублів). Стало відомо, що Credit Suisse, так само як і його новий власник UBS, є фігурантами розслідування Міністерства юстиції США щодо допомоги російським олігархам ухилитися від санкцій.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Банк SVB та його крах

SVB (Silicon Valley Bank) – американський комерційний банк, був заснований 17 жовтня 1983 року. Знаходився у місті Санта-Клара (штат Каліфорнія), був провідною фінансовою організацією США, яка спеціалізувалася на індустрії високих технологій. Відділення SVB працювало в 13 країнах світу. Silicon Valley Bank посідав 16 місце у списку найбільших та найвпливовіших банків із консолідованих активів. 10 березня 2023 року SVB припинив свою діяльність. Близько 85% вкладів на час банкрутства були не застраховані. На момент свого падіння банк володів більше ніж 200 мільярдів доларів активів. 13 березня 2023 року у зв’язку із значною панікою президент США Джо Байден заспокоїв клієнтів SVB:

! Американці можуть бути спокійні за безпеку своїх вкладів.

Проте акціонери ще не отримали жодних компенсацій від уряду. В цей же день розпочав свою роботу проміжний банк Silicon Valley Bridge Bank, N.A., в який були переведені всі вклади та активи SVB.

Федеральна корпорація зі страхування вкладів повідомила, що що активи та депозити SVB будуть викуплені фінансовим холдингом First Citizens BancShares.

Причини банкрутства Silicon Valley Bank

Минулого року SVB сильно постраждав через падіння акцій технологічного сектора та підвищення процентних ставок Федеральною системою США для боротьби з інфляцією. Більше дізнатися про інфляцію в Польщі в 2023 р. можна за посиланням. За останні роки банк набув облігацій на мільярди доларів, при цьому, як звичайно, були використані вклади клієнтів. Хоч такі інвестиції і є безпечними, але їх вартість впала, оскільки процентні ставки за ними були нижчими, ніж за аналогічними облігаціями, які були б випущені в умовах сьогоднішніх більш високих процентних ставок.

Клієнтами Silicon Valley Bank в основному були компанії, орієнтовані на технології, які за останній рік все більше потребували готівки. Спочатку це не було проблемою, але пізніше в результаті зняття великих сум банку довелося продавати власні активи, щоб задовольнити вимоги клієнтів. Невдовзі банківські регулятори конфіскували активи SVB, щоб захистити активи та вклади, які залишилися на той момент в банку.

Що ж трапилось? Як відзначають експерти, Silicon Valley Bank, більшою мірою, став жертвою паніки своїх клієнтів. Коли 8 березня 2023 року банк повідомив, що йому необхідно продати зі значними збитками пакет цінних паперів на суму 21 млрд доларів, в результаті цього в той же день акції впали на 60%. У зв’язку із банківською панікою, за оцінками експертів, клієнти банку намагалися вивести 42 млрд доларів зі своїх вкладів.

Чи очікуються нові випадки «банкопадів»?

Незважаючи на оптимістичні прогнози фінансових аналітиків та політичних діячів на другу половину 2023 року, ситуація в економічній сфері є не до кінця зрозумілою для багатьох пересічних громадян. Голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук запевняє, що наразі жодних загроз обвалу інших банківських установ немає:

Якщо цьому свідомо не підігруватимуть і якщо ФРС діятиме вчасно. У цьому зв’язку дуже важливі заяви ФРС та Мінфіну США про продовження зусиль для стабілізації ситуації й уникнення нових випадків «банкопаду». Але питання: чому вони не зробили цього у випадку з SVB? Звісно ж, зараз є всі підстави говорити про назрівання масштабної кризи у світовій економіці. Але, мені здається, що це – не той випадок.

За прогнозами фінансових аналітиків, банкрутство Silicon Valley Bank ніяк не розповсюдиться на банківський сектор, жодної загрози для європейських банків немає. Єврокомісар з економіки Паоло Джентілоні стверджує:

Всі європейські банки, причому не тільки найбільші, застосовують Базельський стандарт регулювання, тому ніякого прямого ефекту тут немає, можливість непрямого впливу ми поки повинні відстежувати. Але на цей момент ми не вважаємо ризик суттєвим.

Чи час позбуватися доларів?

Чи варто зберігати гроші в доларах у 2023 році? Український економіст, професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу, Олександр Савченко вважає так:

Зараз курси валют дуже сильно залежать від політики. Якщо б домінували економічні фактори, то можна було давати чіткі прогнози… з євро є одна проблема, воно дає меншу дохідність ніж долар. Якщо по долару можна отримати дохід 1.2, то по євро максимум – 0,1. Коли ви купуєте золото, то втрачаєте 5% і стільки ж, коли продаєте – така комісія. Якщо ви купуєте дорогоцінний метал на декілька років, то ці втрати перекриються, а якщо лише на півроку, то, скоріш за все, ні… Наша країна 30 років була найменш привабливою державою для інвестицій. Тому тут нам потрібна теж перемога над цією «гримучою сумішшю»(агенти впливу Росії), як і на фронті.

Побачити більше: Health4Ukraine знову відкрита реєстрація на 500 злотих на ліки для українців

У інтерв’ю KP.UA з посиланням на аналітик центру «Об’єднана Україна» Олексій Кущ зазначив, що:

Все більше країн-експортерів нафти відмовляються продавати нафту за долари, адже це традиційно вважається одним із стовпів, на яких тримається долар. Але (…) нафта вже не є тим мегастратегічним товаром, яким вона була у ХХ столітті. Частина світової торгівлі може відмовитися від долара, і це знизить попит на долари, але лише частково. Долар – це універсальна світова резервна валюта, він є першим за обсягом ліквідності, а крім того, за ним стоїть одна з найбільших інноваційних економік світу.

У свою чергу, аналітик компанії Esperio Олександр Болтян висловив впевненість, що саме долар є лідером у золотовалютних резервах у всьому світі, а також зберігає лідерство з оплати товарів у міжнародній торгівлі. Як заявив експерт:

Жодна інша валюта не може мати забезпеченості на тому рівні, який надає ФРС США.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *