Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Роль Польщі в НАТО та перспектива України

0
1 рік ago

Кожна людина в світі має право на гарантовану свободу та безпеку. В сучасному світі таке право має бути гарантоване міжнародними організаціями на демократичних засадах. Після широкомасштабного російського вторгнення на територію України президент Зеленський підписав заявку на вступ до оборонного блоку в пришвидшеному порядку. Пропонуємо більше дізнатися, що таке НАТО, яку роль у організації відіграє Польща та як виглядають перспективи долучення до блоку України. 

Що таке НАТО (країни НАТО, скільки та які, як розшифровується)

НАТО, Організація Північноатлантичного договору (англ. North Atlantic Treaty Organization) – це військово-політичний блок, який об’єднує в собі 31 державу Північної Америки та Європи, створений у Вашингтоні 4 квітня 1949 року, мета якого колективна безпека країн підписантів. До складу країн НАТО входять: Албанія, Бельгія, Болгарія, Велика Британія, Греція, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Канада, Латвія, Литва, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Північна Македонія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, США, Туреччина, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Чорногорія. Країнами-засновницями вважаються: Канада, Бельгія, Франція, Данія, Італія, Ісландія, Люксембург, Португалія, Нідерланди, Норвегія, США і Велика Британія. Останньою країною, яка вступила в НАТО 4 квітня 2023 року була Фінляндія. Польща є членом НАТО від 12 березня 1999 року. На теперішній час ведеться робота зі вступу до Альянсу Швеції. Штаб квартира НАТО знаходиться в Брюсселі (Бельгія). Головою організації є генеральний секретар НАТО (з 1 жовтня 2014 року і до сьогодення) Єнс Столтенберг, центральний орган блоку – Північноатлантична рада. Основним в діяльності Альянсу є принцип колективної оборони, який об’єднує членів організації, а також зобов’язує їх ставати на захист один одного в разі зовнішньої агресії проти будь-якого з членів НАТО. Даний принцип зафіксовано в статті 5 Вашингтонського договору від 4 квітня 1949 року.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Яку роль відіграє Польща в НАТО?

Після здобуття членства в НАТО, 12 березня 1999 року, на міжнародній арені значно зросли позиції і значення Польщі, а Збройні сили країни досягли високого рівня військового потенціалу. Польська спеціалізація в Альянсі – Сили спеціальних операцій. На території Польщі постійно проводяться навчання з метою підтримання спроможності НАТО виконувати свою ключову місію, а саме захищати територію країн-членів. Після підписання президентом Анджеєм Дудою постанови про визначення «Основних напрямків розвитку збройних сил та їх підготовки до оборони держави на 2025-2039 роки», де пріоритетом визнається максимальне посилення Війська Польського, можна сміливо стверджувати, що армія Польщі буде відігравати ключову роль в Північноатлантичному Альянсі як за чисельністю, так і за професійним рівнем.

Де розташовані бази НАТО в Польщі?

Варто зауважити, що Польща є однією з країн, які займаються активною розбудовою інфраструктури НАТО на східному фланзі. Так бази НАТО в Польщі знаходяться в:

 • Щецині;
 • Ельблонзі;
 • Ожищі;
 • Бидгощі.

Саме в Бидгощі розташований головний центр бойової підготовки Об’єднаних збройних сил – один з найважливіших навчальних центрів всього Північноатлантичного Альянсу. Уряд Польщі постійно заявляє про готовність побудувати нові бази для розміщення сил Альянсу задля унеможливлення загрози Росії. Нагадуємо, що кожен може допомогти українським військовим з-за кордону.

Самміт НАТО у Варшаві

Перший самміт НАТО, який відбувся на території Польщі проходив з 8 по 9 липня 2016 року у Варшаві. Основними рішеннями Варшавського самміту стали:

 • збільшення військової присутності в східній частині Альянсу: Естонії, Латвії, Литви і Польщі;
 • підготовка і розбудова потенціалу в Іраку, задля боротьби з ІДІЛ, а також підтримка коаліції проти терористичних сил ІДІЛ;
 • операція «Морський охоронець» (підтримка безпеки у Середземному морі, боротьба з тероризмом, забезпечення свободи судноплавства);
 • кіберпростір визнано оперативним середовищем держав-член Альянсу;
 • протиракетна оборона (оголошено про досягнення початкового, оперативного потенціалу системи ПРО НАТО);
 • підтримка Афганістану (забезпечення підготовки і практичної допомоги Афганським силам безпеки на період до 2020 року);
 • підтримка України (було ухвалено Програму комплексної допомоги Україні, спрямоване на підвищення ефективності, дієвості та підзвітності установ безпеки й оборони України);
 • співпраця з Європейським союзом (реагування на гібридні кіберзагрози, гарантування безпеки на морі, боротьба з нелегальною міграцією, тероризмом й іншими загрозами).

Загалом були ухвалені рішення щодо реагування на кризи поза межами кордонів НАТО шляхом розвитку співпраці з партнерами в усьому світі, з метою зміцнення оборони.

Побачити більше: Яку фінансову допомогу можуть отримати українці в Польщі у 2023 році

На якому етапі стосунки України й НАТО

Відносини України з НАТО беруть свій початок з 90-х років XX століття. З 2013 року у зв’язку з незаконною анексією Криму Росією співпраця між Україною та НАТО у низці ключових галузей було активізовано. Від початку повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 році як НАТО, так і держави-члени Альянсу надають Україні допомогу на безпрецедентному рівні. Завдяки підтримці цільових фондів Альянсу відбувається модернізація та перехід від армії зразка Радянського Союзу до армії стандартів НАТО. Також здійснюється технічне переоснащення Збройних Сил України.

Керівництво України ставить на меті вступ України до НАТО за прискореною процедурою за прикладом Фінляндії та Швеції. 30 вересня 2022 року Україна подала заявку на вступ до НАТО у прискореному порядку. Конкретні рішення щодо майбутнього України в Альянсі очікуються на саміті в Вільнюсі, який відбудеться 11-12 липня 2023 року. Одним із ключових партнерів на шляху України до вступу в НАТО є Польща, Сенат якої 11 травня 2023 року одноголосно ухвалив резолюцію про членство України в Північноатлантичному Альянсі, в якій Польща закликає країни-члени НАТО застосувати до України надзвичайну процедуру вступу на прикладі Фінляндії та Швеції. Надійними партнерами України також є Чехія та країни Балтії, а саме: Литва, Латвія та Естонія. Проти інтеграції України до НАТО виступає Угорщина.

Експертні прогнози щодо України в НАТО

Більшість експертів схиляються до того, що вступ України до НАТО буде поступовим. Так за словами Генерального Секретаря НАТО Єнса Столтенберга:

Союзники НАТО погодилась, що Україна стане членом нашого Альянсу, але в той же час це довгострокова перспектива.

Водночас очільник громадського об’єднання Україна в НАТО Юрій Романюк вважає, що бойовий потенціал України перевищує дві третини НАТО в Європі. За його словами, вступу нашої країни до Альянсу зараз перешкоджає лише наявність гарячої фази війни. Також експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов наголошує, що вступ до НАТО є амбітним завданням, для вирішення якого Україна має працювати.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *