Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Затримка зарплати в Німеччині – що робити?

1
1 рік ago

Чи завжди виходить так, що німецький працедавець – порядна та відповідальна людина? Аж ніяк. За кордоном також бувають проблеми з трудовими договорами, керівник може зробити щось для своєї вигоди, навіть не виплачувати вам зарплату через реальні або вигадані «проблеми» на фірмі. Це цілком життєві ситуації, від яких ніхто не застрахований. Головне – знати, як боротися за свої права, а найголовніше – куди звертатися, щоб отримати відшкодування.

За яких обставин працедавець може затримати зарплату?

У Німеччині можуть траплятися такі ситуації, коли працедавець затримує/не виплачує вчасно кошти:

  1. Через відсутність прибутку – наприклад, послуги компанії наразі не користуються попитом, тому шеф не має з чого платити вам зарплату. Якщо ситуація насправді виглядає саме так, через певний час вам повернуть усі затримані кошти. Хоча не зайвим буде перепитати у керівництва, коли чекати цього повернення.
  2. Не вдалося реалізувати новий проєкт. Компанія закрила всі вакансії, люди, однак нова ідея керівництва потерпіла крах. Тоді вам можуть запропонувати звільнитися або працювати за зарплату, нижче від обіцяної.
  3. «Нюанси» в трудовому договорі, на які ви не звернули увагу.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

На що звертати увагу в трудовому договорі?

Ваш роботодавець повинен оформити трудовий договір у двох екземплярах, а також в письмовому вигляді. Якщо ви не розумієте суті та маєте якісь сумніви, не зайвим буде звернутися до профспілки та попросити перевірити відповідне оформлення документу.

У трудовому договорі має бути вказана наступна інформація:

  • ім’я та адреса роботодавця;
  • місце праці;
  • назва посади та чітке окреслення трудових обов’язків;
  • розмір зарплати в брутто;
  • інші варіанти оплати праці, якщо такі є;
  • тривалість оплачуваної відпустки;
  • термін подачі заяви про звільнення;
  • супровідна допомога, на яку ви можете розраховувати у разі втрати роботи.

Де шукати допомогу у разі відсутності виплати зарплати?

Як правило, затриману зарплату мають видавати після закінчення календарного місяця або в перших числах наступного. За вчасність виплат несе відповідальність безпосередньо роботодавець. Він може отримати солідний штраф, якщо ви вчасно зреагуєте і звернетесь до відповідних інстанцій.

Якщо ж вам затримують або не видають заробітну плату, потрібно звертатися до таких організацій:

  • Beratungsstellen та Beratungsvereine – організації із захисту прав працівників, які пропонують долучитися до них. Вступ є обов’язковою умовою для отримання консультації та допомоги.
  • Gewerkschaft – добровільна профспілка для деяких представників професійної та трудової діяльності. Їхня робота спрямована на підвищення зарплат, поліпшення умов праці та спільне прийняття рішень. Під час працевлаштування вам можуть запропонувати долучитися до профспілки.
  • Betriebsrat – рада співробітників на великих підприємствах. Вони є незалежними від керівництва, тому можуть допомогти із проблемними питаннями. Однак не в кожних компаніях вони є.
  • Fachanwalt für Arbeitsrecht – професійний юрист з трудового права, який консультує вас особисто. Зазвичай послуги такої людини коштують від 100 євро, однак вони можуть бути безкоштовними, якщо ви маєте адвокатську страховку.

Термін для подачі скарги на працедавця для працівника (Ausschlussfrist)

У Німеччині є певний проміжок часу, призначений для звернення працівника щодо повернення заборгованої зарплати. Він триває до 6 місяців і називається Ausschlussfrist. Якщо людина не з’явилася, у фірмі це сприйматимуть за небажання повертати кошти або відсутність такої потреби. Пізніше цього часу повернути гроші буде неможливо.

З одного боку, це несправедливо, бо людина могла не знати або її не поінформували. З іншого боку, так роботодавці захищаються від «тимчасових» працівників. Наприклад, людина не була серйозною у намірах працювати і, можливо, сама шукала вдалого моменту для того, щоб піти не попрощавшись. Якщо ви не така людина, тоді заздалегідь дізнайтесь про Ausschlussfrist.

Як має діяти працівник для отримання заборгованої зарплати?

Для повернення грошей потрібно звернутися до керівника і домовитися на конкретний день в письмовій або усній формі. Вірити чи ні обіцянкам керівника – справа особисто ваша, однак пам’ятайте про те, що ви можете звернутися до адвоката, а також відмовитися працювати до моменту, поки вам не виплатять заборговану зарплату. У Німеччині це називається добровільним правом усунення (Zurückbehaltungsrecht). Більше того, ви можете вимагати оплату за період, коли не працювали. При цьому роботодавець не має права вас звільнити або пригрозити покаранням.

Перед написанням заяви варто попередити керівника про свої плани. Можливо, це вплине на його рішення. Однак є випадки, коли ви отримаєте відмову в праві усунення від роботи. Закон передбачає наступні ситуації:

  • заборгованість становить менше двох місяців;
  • зарплата має прийти найближчими днями;
  • робота співробітника є критично необхідною для фірми, а його відступ від обов’язків нанесе збитки;
  • через повернення всім працівникам заборгованості, фірма може стати банкрутом.

Що робити, якщо роботодавець відмовляється виплачувати заборговану зарплату?

Якщо керівник не сплачує заборговані зарплати і навмисно відтягує час повернення коштів, потрібно розривати трудовий договір. Для цього необхідно звернутися в суд і повідомити про підстави подання заяви. Закон у більшості випадків – на боці працівників. Вони виконують свою роботу і мають право на грошову винагороду. Сума компенсації, яку призначає суд, дорівнює сумі, яка належить працівнику перед звільненням. Вона прописана у контракті і найчастіше дорівнює трьом зарплатам. Від працедавця можна отримати додаткову пеню у розмірі 5% від вартості зарплати в брутто.

Якщо працівник зобов’язаний у цьому випадку ще й звільнитися, суд має призначити йому соціальну допомогу для безробітних (Agentur für Arbeit).

Виплати працівнику у випадку реального банкрутства працедавця

Іноді слова роботодавця про відсутність грошей можуть бути правдою. У такому випадку він може де-факто приховувати стан банкрутства, однак відповідно до законодавства керівник повинен попередити біржу праці (Agentur für Arbeit) про відсутність коштів на рахунках підприємства. Після цього фірму оголошують банкрутом, а працівникам виплачують компенсацію у розмірі трьох заробітних плат.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

1 comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *