Тишех (Taoiseach, прем’єр-міністр Ірландії) Лео Варадкар підписав декларацію, яка зобов’язується створити Реєстр збитків, завданих агресією росії проти України та притягнути до відповідальності винних в агресії в Україні.
Реєстр збитків, заподіяних росією в Україні, створений Радою Європи з 46 країн, створює доказову базу для потенційного переслідування російських лідерів, закладаючи таким чином основу для компенсації збитків.
Європейські країни зараз активно працюють над збором доказів усіх дій росії в Україні з метою забезпечення фінансових репарацій у майбутньому.
Це був «перший, необхідний, невідкладний крок» для забезпечення «справедливості, зосередженої на жертвах» війни, заявила голова ради Марія Пейчинович-Бурич після прибуття на другий день саміту в Ісландії.
Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням
Українці в Польщі новини – https://t.me/U_IN_PL
Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE
Вона сказала, що створення реєстру підписали 40 країн, включаючи Сполучені Штати та всі інші країни G7. Ще три країни завершують внутрішні процедури для цього.
Прем’єр-міністр Греції Катерина Сакелларопулу резюмувала настрій зустрічі, сказавши, що «без справедливості не може бути миру».
Водночас Ісландія наголосила на необхідності надання більшої міжнародної допомоги жертвам гендерного насильства в Україні.
Рейк’явіцька декларація, яка затверджує європейські цінності миру та демократії, також отримала підтримку США, Канади та Японії.
Читайте більше: Маловідомі виплати в Ірландії
Існують також інші кроки, спрямовані на те, щоб відновити справедливість за скоєні злочини.
Кілька країн ЄС підтримують вимогу України про створення спеціального суду для розгляду воєнних злочинів керівництва росії.
У березні Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт Путіна, звинувативши його в незаконній депортації українських дітей.
У реєстрі, який також буде подано до Гааги, будуть детально описані претензії щодо шкоди та руйнувань, завданих росією.
«Він прокладає шлях до майбутнього міжнародного комплексного механізму компенсації для жертв російської агресії», — йдеться в заяві Ради Європи.
«Без справедливості не буде надійного миру», – сказав президент Володимир Зеленський у відеозверненні на відкритті саміту.
Україна, член Ради Європи, рішуче привітала ініціативу.
Росію вигнали з Ради минулого року після вторгнення в Україну.
Пан Варадкар зазначив, що також триває робота щодо посилення підтримки України серед країн Африки та Латинської Америки.