Notice: Функцію _load_textdomain_just_in_time було викликано неправильно. Translation loading for the cyr2lat domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Будь ласка, перегляньте Виправлення помилок у WordPress для більш детальної інформації. (Це повідомлення додане у версії 6.7.0.) in /home2/chernih1/uineu.org/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Функцію _load_textdomain_just_in_time було викликано неправильно. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Будь ласка, перегляньте Виправлення помилок у WordPress для більш детальної інформації. (Це повідомлення додане у версії 6.7.0.) in /home2/chernih1/uineu.org/wp-includes/functions.php on line 6114
Новий календар православних свят в Україні - U-in-EU
Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Новий календар православних свят в Україні

0
2 роки ago

ПЦУ й УГКЦ переходять на новий календар, які зміни чекають українців? Коли будуть святкувати традиційні релігійні свята? Докладніше в нашому матеріалі.

Новий календар в УПЦ і УГКЦ

24 травня 2023 року на Архієрейському Соборі ПЦУ в Києво-Печерській лаврі церковнослужителі проголосували за зміну церковного календаря, який вступає в силу з 1 вересня 2023 року. Таке рішення трохи раніше (у лютому 2023 р.) було прийняте й УГКЦ.

Питання реформування церковного календаря активно обговорювалося ще з 2019 року і після початку російського вторгнення набуло політичних рис. З початком російської агресії проти України в «Дії» було запущене опитування про календарне реформування, яке підтримало 58 % респондентів.

Ситуація з УГКЦ була дещо простішою, бо Голова УГКЦ Святослав ще в лютому 2023 року, проголосив про початок календарного реформування. Велика кількість церковних парафій з тисячами вірян Галичини першими прийняли календарне реформування. Хоча УГКЦ і підпорядковується Папі Римському, але має уставлені православні традиції та послуговувалася старим календарем, який вважали символом української ідентичності. Календарні свята в Німеччині можна подивитися за посиланням.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Що являє собою новий календар православних свят?

Україна, як і ще небагаточисельна група країн, у тому числі Росія, на сьогодні використовує Юліанський календар у церковному житті. Він вважається «старим», адже після нього у 1582 р. Було розроблено новий календар, запроваджений Папою Римським Григорієм XIII. Григоріанський календар має поправки для більш точної передачі тривалості року. Саме він є основою римо-католицького віросповідання, а також використовується деякими католицькими церквами східного обряду та протестантськими вірянами.

Новоюліанський календар — це оновлений церковний календар, основні свята, якого синхронізовані з Григоріанським календарем, але Пасхалія лишається за Юліанським календарем. Раніше ми писали про офіційні вихідні дні у 2023 в Німеччині.

Чи всі парафії в Україні змінюють православний календар від сьогодні?

Перехід на новий церковний календар має бути поступовим – так вважають представники церкви в Україні. Отже, за старим стилем лишається приблизно 20 % парафій Вінниці, 10 % на Рівненщині, а на сході України тільки одиниці не бажають впроваджувати зміни. Буковина — там дещо інша ситуації, бо тут паралельно будуть використовувати два церковних календарі.

Також виняткова ситуація і в Мукачівській греко-католицькій єпархії (МГКЦЄ), яка не є частиною УГКЦ, а напряму підпорядковується Ватиканові. З початком обговорення процесу реформації календаря, закарпатські єпархії оголосили про своє рішення і з 1 вересня 2023 року повністю переходять на Григоріанський календар. Тим самим, віряни МГКЦЄ святкуватимуть і Різдво, і Великдень разом з римо-католиками.

Як святкувати звичні свята за новим церковним календарем в Україні?

Багато церковних свят змінять свої дати. Нові дати звичних свят будуть такими:

  • Різдво з 7 січна переноситься на 25 грудня;
  • Щедрий вечір (Маланки) з 13 січня − на 31 грудня;
  • Василя з 14 січня − на 1 січня;
  • Водохреща з 19 січня − на 6 січня;
  • Благовіщення з 7 квітня − на 25 березня;
  • Різдво Івана Хрестителя (Купала) з 7 липня − на 24 червня;
  • Петра й Павла з 12 липня − на 29 червня;
  • Маковія з 14 серпня − на 1 серпня;
  • Переображення (Спаса) з 19 серпня − на 6 серпня;
  • Перша Пречиста (Успіння) з 28 серпня − на 15 серпня;
  • Друга Пречиста (Різдво Пресвятої Богородиці) 21 вересня − на 8 вересня;
  • Здвиження (Воздвиження) з 27 вересня − на 14 вересня;
  • Покрова з 14 жовтня − на 1 жовтня;
  • Третя Пречиста (Введення) з 4 грудня − на 21 листопада.

Також зміни відбудуться і з улюбленим дитячим святом – Днем Святого Миколая, яке тепер будуть відмічати 6 грудня. Відкритим лишається питання, щодо 14 жовтня та 7 січня, які на сьогодні є офіційними державними святами з вихідним днем. Долю цих вихідних має вирішити уряд. Православна Українська Церква вже підготувала відповідне звернення до влади про узгодження церковних та державних свят.

Тільки Пасхалію з усіма прив’язаними святами лишать нерухому (Великдень, Трійця). Свято Великодня не можна вирішити простою заміною Юліанського на Григоріанський календар, бо йде прив’язка до весняного повного місяця. Процес відзначення Пасхалії бере початок з Нікейського собору 325 року, згідно чого було затверджено відмічати Пасху в першу неділю повного місяця після весняного рівнодення (дат за Юліанським та Григоріанським відрізняються на 13 днів). 2025 рік має стати компромісом у питанні дати святкування Великодня, бо всі християни відмічатимуть це свято в один день. Вознесіння, або сороковий день після Великодня, не змінить своєї дати, аналогічна ситуації і з Трійцею (П’ятидесятниця) — 50-й день після Великодня.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *