Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Погрози росії вийти із зернової угоди з Україною

0
12 місяців ago

Погроза росії вийти із зернової угоди з Україною додає ризику глобальній продовольчій безпеці. Розповідаємо деталі у нашому матеріалі

Голова ООН з гуманітарних питань Мартін Гріффітс заявив Раді Безпеки в понеділок, що питання щодо угоди є критичним і наразі переговори тривають.

Організація Об’єднаних Націй  намагається прискорено продовжити угоду, яка дозволила транспортувати українське зерно через Чорне море до частин світу, які борються з голодом.  Це допомагає пом’якшити глобальну продовольчу кризу, загострену війною, яку росія розпочала понад рік тому.

Проривна угода була досягнута ООН і Туреччиною за посередництва протиборчих сторін минулого літа.

Вона супроводжувалася окремою угодою про полегшення постачання російського продовольства та добрив. Але, як наполягає москва, остання не була застосована.

росія встановила крайній термін до четверга, щоб її занепокоєння було спростоване, інакше домовленості скасовуються.

Подібна гра на грані не нова: в березні росія в односторонньому порядку вирішила продовжити угоду на 60 днів замість 120, визначених угодою.

Офіційні представники та аналітики ООН заявили про наслідки розірвання домовленості

Нездатність продовжити Чорноморську зернову ініціативу може завдати шкоди країнам Африки, Близького Сходу та частини Азії. Саме ці країни покладаються на українську пшеницю, ячмінь, рослинну олію та інші доступні харчові продукти. Особливо потреба відчувається у період посухи.

Угода допомогла знизити ціни на продовольчі товари, такі як пшениця, протягом останнього року. Але це полегшення не призвело до їх появи у раціоні людей.

Якщо ви знову скасуєте угоду щодо зерна, ціни можуть почати зростати

Вільям Оснато, старший науковий аналітик компанії Gro Intelligence, яка займається аналітикою сільськогосподарських даних, також додав: «Ми вже перебуваємо в досить напруженій ситуації, а це ще одна річ, яка не потрібна світу. Ви не побачите полегшення на горизонті».

Учасники переговорів, які минулого тижня зібралися в Стамбулі, не досягли помітного прогресу

Віцепрем’єр-міністр України Олександр Кубраков заявив, що зернову угоду потрібно продовжити на більш тривалий період. А також розширити, щоб надати передбачуваності та впевненості ринкам. москва заявляє, що виступає проти розширення або безстрокового подовження угоди. Речник кремля дмитро пєсков заявив у вівторок, що проводиться сесія переговорів, але рішення ще не прийнято.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Тим часом росія швидко транспортує великий урожай своєї пшениці через інші порти

Критики кажуть: це свідчить про те, що Москва намагається вирвати поступки в інших сферах — наприклад, щодо західних санкцій. Також стверджують, що вона зволікає зі спільними перевірками кораблів, які проводять російські, українські, турецькі і ООН офіційні представники. Мета таких оглядів – переконатися, що судна перевозять лише продовольство, а не зброю. Середня кількість перевірок стабільно впала з піку показників 10,6 у жовтні до 3,2 минулого місяця.

росія заперечує уповільнення роботи, оскільки постачання українського зерна також скоротилися в останні тижні.

«Ми не можемо погодитися з тим, що роль російського представника має бути зведена до автоматичного штампування, або схвалення, або розглядання звернень, поданих Києвом», — заявив журналістам минулого місяця посол росії в Женеві геннадій гатілов.

Відповідаючи на запитання, чи може блокада узбережжя України або нові атаки на її порти слідувати за будь-яким вилученням з угоди, пан гатілов сказав, що російська влада «розглядає всі можливі сценарії, якщо угода не буде продовжена».

За словами гатілова у росії є п’ять основних запитів

  • Відновлення закордонного постачання сільськогосподарської техніки та запасних частин
  • Зняття обмежень на страхування та доступ до іноземних портів для російських суден і вантажів
  • Відновлення роботи трубопроводу, який відправляє російський аміак (ключовий інгредієнт для добрив) до Українського Чорноморського Порту
  • Припинення обмежень на фінансову діяльність, пов’язану з російськими компаніями з виробництва добрив
  • Відновлення доступу до міжнародної банківської системи Swift для россельхозбанку

Представники ООН кажуть, що роблять все можливе, але ці рішення в основному залежать від приватного сектору, де вони мають мало важелів впливу.

Угода дозволила відправити понад 30 мільйонів тонн українського зерна

Більш ніж половина отримали країни, що розвиваються. Китай, Іспанія та Туреччина є найбільшими одержувачами. На росії заявили, що це є показником того, що продовольство не надходить до найбідніших країн.

Також цікаво дізнатись: В Албанії й Ірландії проволяться екскурсії українською

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш каже, що українська кукурудза на корм тваринам відправляється в розвинені країни, тоді як більшість зерна для споживання людьми йде в країни з економікою, що розвивається.

«Навіть якщо значна частина постачання надходить до розвинених країн, це позитивно вплине на всі країни, оскільки знижує ціни», — сказав пан Гутерреш журналістам у Найробі, Кенія, цього місяця.

І коли ви знижуєте ціни, виграють усі

Пан Оснато, аналітик, сказав, що ринки не реагують на погрози росії вийти з угоди, оскільки запаси пшениці нещодавно досягли дворічного мінімуму.

«Якщо угоду не продовжать або переговори затягнуться, втрата постачання українського зерна на місяць-два не буде катастрофою», сказав він.

Аналітик також додав, що росія вихваляється пом’якшенням деяких санкцій, оскільки вона постачає рекордні обсяги пшениці та добрив за сезон. Більшою мірою йдеться про спроби отримати невеликий вплив, і вони роблять усе можливе, щоб мати кращу позицію на переговорах.

Збільшення показників постачання зернових

Торговельні потоки, які відстежує постачальник фінансових даних Refinitiv, показують, що росія експортувала понад чотири мільйони тонн пшениці лише у квітні. Це є найвищим обсягом за місяць за п’ять років після рекордних або майже рекордних показників за кілька попередніх місяців.

За даними Refinitiv, з липня минулого року експорт досяг 32,2 мільйона тонн, що на 34% більше за аналогічний період минулого сезону. За його оцінками, росія відвантажить 44 мільйони тонн пшениці у 2022/23 році.

Проблема стає ще гострішою, оскільки врожай пшениці в Україні збирається в червні, а продавати необхідно в липні. Пан Оснато додав, що:

Відсутність Чорноморського судноплавного коридору в цей момент почне вилучати з ринку ще один великий шматок  врожаю пшениці та інших зернових

Україна може відправляти продовольство наземним транспортом через Європу, щоб не бути повністю відрізаною від світових ринків. Але ці маршрути мають меншу пропускну здатність, ніж морські, і спричинили розбіжності в Європейському Союзі.

Через надзвичайні обставини великі імпортери, ймовірно, утримають ціни на продовольство високими, і припинення угоди ООН не допоможе. Цьому може посприяти наприклад посуха в таких місцях, як Марокко, Туніс, Алжир, Сирія та Східна Африка.

«Будь-який шок на ринках може завдати величезної шкоди з катастрофічними наслідками в країнах, які балансують на межі голоду», — сказав Шашват Сараф, директор із надзвичайних ситуацій Східної Африки в Міжнародному комітеті порятунку.

«Закінчення терміну дії Чорноморської зернової ініціативи, ймовірно, призведе до збільшення рівня голоду та недоїдання, що призведе до подальшої катастрофи для Східної Африки», — сказав пан Сараф.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *