Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Все про сортування сміття в Німеччині

0
1 рік ago

На сьогодні питання сміття в ФРН, як і у всіх цивілізованих країнах, є досить актуальним. У нашому матеріалі розглянем, як правильно сортувати сміття та не отримати штраф. Тим більше, що з 1 травня набрали чинності нові поправки до закону про біовідходи.

Закон про біовідходи в Німеччині став жорсткішим

Федеральне міністерство навколишнього середовища (BMU) ще з 2022 року розробило стратегічний план, згідно з яким наявність пластику в органічних відходах не може перевищувати показник у 0,5-1 % перед процесом компостування чи ферментування. При цьому план, закріплений Указом BioAbf, впроваджуватиметься поетапно:

 • з 1 травня 2023 року набирає чинності загальний порядок указу;
 • з 1 листопада 2023 року впроваджуються вимоги щодо маркування біорозкладних поліетиленових пакетів для роздільного збору органічних відходів;
 • з 1 травня 2025 року набирає чинності частина Указу BioAbfV, щодо сторонніх домішків у біовідходах.

Згідно з нововведеннями, які набрали чинності вже з 1 травня 2023 року, проводитимуться більш часті й суворі перевірки на відповідність правильності сортування сміття, результатом яких може стати штраф до €2500. Версію GewAbfV із постановами, які вже набули чинності, можна завантажити з веб-сайту Федерального міністерства юстиції «Gesetze im Internet». Тож пропонуємо детальніше ознайомитися з правилами сортування сміття в Німеччині.

Загальні правила викидання сміття в Німеччині

Німеччина – це країна, яка дбає про екологію та стоїть на ряду розвинених країн, де займаються перероблюванням та утилізацією сміття. Першою ланкою в цьому процесі є споживач, це означає що кожне домогосподарство має самостійно розподіляти власні відходи та викидати в різні контейнери.  Більша частина сміття в Німеччині відправляється на перероблювання або в компост, це дає можливість берегти природні ресурси й захистити навколишнє середовище, також для індустрії це додаткові кошти.

Жителі великих міст Німеччині звикли бачити біля житлових будинків чотири контейнери для сортування сміття. Для більшої зручності вони мають різне забарвлення. Для мешканців сільської місцевості дещо складніше, адже доведеться добиратися до пункту збору і перероблювання вторинної сировини, щоб правильно розподілити відходи. Тож держава йде на зустріч людям та організовує служби збору відходів, але вони функціонують не щоденно, та доведеться деякий час сміття зберігати в гаражі або підвалі. Детальніше про вид та час вивезення сміття можна дізнатися з так званого «календаря відходів» (Abfallkalender), його щорічно відправляють на пошту, або копію можна отримати  в мерії (Rathaus).  Також він є доступний в мережі інтернет на сайті вашого муніципалітету.

Контейнери для сміття у Німеччині: що й куди викидати?

У кожен контейнер можна викидати лише один певний тип сміття:

 • Жовтий бак (Gelbe Tonne), або «Жовтий мішок» (Gelber Sack) на якому є маркування «Зелена точка» − сюди можна викидати такі види сміття, як алюмінієва фольга, пластикові пакети, бляшані консервні банки, стаканчики з-під йогурту, коробки або пакування з-під соку або молока, плівки, пластикові пляшки, пачки з-під кави та інше.
 • Синій або зелений бак призначений для паперу та картону це можуть бути паперові пакети, газети, паперові коробки навіть пачки з-під цигарок. Зверніть увагу, у випадку, коли папір має сильне забруднення, наприклад паперове пакування від харчових продуктів, то його треба викидати в чорний (або сірий) контейнер.
 • Чорний або сірий бак призначений для залишків або побутового сміття та відходів, які не підлягають перероблюванню (це може бути порцеляна, забруднене пакування, предмети особистої гігієни й памперси, непридатне взуття, та предмети повсякденного споживання, віконне скло, недопалки від сигарет, мішки для пилососу та інше).
 • Коричневий бак призначена для органічних відходів, сюди входять садові або кухонні відходи, які підлягають компостуванню (це може бути чайна або кавова заварка, залишки фруктів, овочів, листя, яєчна шкаралупа та інші).

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Які штрафи за порушення правил викидання сміття в Німеччині?

Кожна федеральна земля пропонує власні штрафи за неправильне сортування та поводження з відходами. Тепер розглянемо середньостатистичну вартість штрафів в Німеччині:

 • за неправильно викинуте побутове сміття, наприклад, шкірку бананів або пакування від бургера, стягується штраф від 10 до 100 євро;
 • у Кельні неправильно викинутий недопалок буде коштувати 50 євро, якщо мова йде про дитячий майданчик або парк – то 150 євро, в лісі – до 80 євро;
 • за викинуті в забороненому місці банки із залишками лаку, фарби або білила будуть коштувати порушнику 25-80 євро;
 • великогабаритне сміття, наприклад, старі меблі, вивозить спеціальна служба, зазвичай безплатно, але мешканці, які просто виставляють таке сміття на вулицю в Німеччині мають заплатити штраф від 50 до 150 євро за невеликі речі і від 100 до 300 євро за більші предмети;
 • за спробу власника викинути холодильник в лісі потрібно буде заплатити від 100 до 300 євро, при наявності шкідливих речовин в одному з перелічених предметів, маєте заплатити до 2500 євро;
 • за викинуті шпалери, ламінат, килимове покриття, лінолеум, плитку або цеглини об’ємом до 1 кубометра порушнику повинен заплатити штраф від 100 до 410 євро;
 • за несанкціоновану утилізацію рослинних відходів треба буде заплатити штраф у розмірі від 5 до 820 євро, залежно від обсягу;
 • для тих хто не бажає утилізувати автозапчастини або шини, доведеться заплатити штраф від 80 до 200 євро; а якщо їх більше 5 − до 510 євро;
 • викинутий зламаний велосипед в недозволеному місці колишньому власнику обійдеться від 20 до 80 євро, а розбитий мотоцикл − від 50 до 200 євро;
 • за не прибирання «купок» за своїми домашніми улюбленцями під час прогулянок передбачений штраф від 10 до 100 євро.

Зверніть увагу, що, якщо ви мешкаєте в орендованій квартирі,  ваш орендодавець зобов’язаний вас попередити про правила викидання сміття, а за їхнє порушення може навіть виселити.

Як заробити на смітті за допомогою Pfand в Німеччині?

У Німеччині Pfandpflicht – це обов’язкова націнка, яка діє на тари товарів у вигляді пластикових або скляних пляшок чи бляшанок, за які спочатку покупець переплачує, а пізніше їх можна здати в пункт приймання в супермаркеті (автомати), де можна повернути свої кошти. Існує два типи такої заставної тари:

 • На одноразових пляшках з чотирикутним значком або банки та стрілочкою навколо неї. Це логотип Німецької системи заставної націнки(DPG).  Перераховані товари підлягають перероблюванню. За них можна повернути 25 центів сплаченої застави.
 • На багаторазових пляшках (для розливних напоїв), за часту без маркування, або із зображенням «блакитного янгола», чи текстового маркування «Mehrweg(-Flasche)» (багаторазова пляшка), чи «Leihflasche» (пляшка для повернення), чи «Pfandflasche» (заставна пляшка). За багаторазові пляшки можна повернути 15 центів застави, а за пивні – 8 центів.

Важливо: для напоїв в картонному пакуванні заставна плата відсутня. Якщо ви не маєте бажання здавати пляшки, то можете їх лишити на видному місці біля вуличного контейнера, бо багато людей в Німеччині збирають та таким чином трохи підзаробляють.

Куди викидати скляні пляшки без застави?

Деякі скляні банки й пляшки не мають застави. Для цього їх треба викидати в спеціальні контейнери. Це можуть бути пляшки з-під вина, олії, оцту, соусів, а також банки з-під варення чи консервів. Для таких відходів передбачено два (або три) види контейнерів: один для білого скла, один для коричневого і ще один для кольорового (синього і зеленого). Не можна викидати скляну тару до 8.00 і після 20.00, бо вони сильно гримлять, і можна порушити «тихі години».

Зверніть увагу: келихи, чашки або віконне скло не можна викидати в контейнер для скла. Вони утилізуються як залишкові відходи (Restmüll).

Куди викидати батарейки, лампи та старий одяг?

Спецвідходи – це не потрібні електронні прилади й поношений одяг не можна викидати в побутове сміття. Для цих відходів є спеціальні приймальні пункти та пункти збору вторинної сировини. В деяких випадках за цю процедуру беруть плату, а буває і навпаки. Щоб знайти найближчий пункт перероблювання вторинної сировини, введіть у пошукову систему слово «Recyclinghof» та назву вашого регіону. Ще можна звернутися до управління у справах громадян (Bürgeramt). Також варто знати, що:

 • Спецвідходи – до цієї категорії належать медикаменти, розчинники, батарейки, енергоощадні та люмінесцентні лампи, отрутохімікати і пестициди для рослин, частково спустошені пакування клею та фарби. Деякі міста мають спеціальні служби для утилізації таких відходів, а в деяких треба вивезти такі відходи самостійно. Детальніше можна дізнатися у місцевому управлінні у справах громадян. Енергоощадні лампи, LED та батарейки приймають у великих господарських або будівельних магазинах.
 • Поношений одяг, як у великих, так і в маленьких містах є контейнери для збору поношеного одягу і взуття. На сайті Німецького Червоного Хреста(DRK) можна дізнатися місце розташування найближчого до вас пункт.

Читайте також: Обов’язкове медичне страхування в Німеччині

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *