Карта сталего побиту – це польський документ, що підтверджує право іноземця на проживання в країні протягом тривалого часу. Цей документ видається тим, хто має Карту Поляка, перебуває у шлюбі з громадянином Польщі щонайменше 3 роки, або проживав на території країни за тимчасовим дозволом (Картою часовего побуту) від 5 років тощо. Для отримання такої Карти необхідно добре володіти польською мовою, знати історію та традиції Польщі. Кому необхідно складати іспит, якими саме знаннями володіти, читайте докладно у нашій статті!
Де й коли можна скласти іспит на карту сталего побиту?
Для того, щоб отримати карту сталего побиту (Karta stałego pobytu) іноземець обов’язково має скласти іспит з польської мови, це вважається найголовнішим етапом отримання такої карти.
Після подання документів на карту сталего побиту, Воєводське управління розглядає запит. Якщо в документації виявлені недоліки, заявнику відправляють повідомлення зі списком документів, яких не вистачає. Після виправлення недоліків, призначається точна дата та час співбесіди, яка відбувається у Воєводському управлінні (urząd wojewódzki). Повідомлення про дату та місце проведення надійде на вказані контактні дані, які ви залишили під час подання особистих документів. Варто зазначити, що сертифікат на знання мови не потрібен, бо ви маєте скласти усний іспит. Складання іспиту є безкоштовним. Воєводське управління (urząd wojewódzki) оголосить відповідь щодо вашого результату, при успішному складанні екзамену заявник отримає позитивну децизію.
Нова грошова допомога від PCPM для українців у Польщі
Якщо людина має Карту Поляка, то цей іспит складати вдруге не потрібно, але вам можуть задати деякі питання, тому краще повторити матеріал.
Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням
Українці в Польщі новини – https://t.me/U_IN_PL
Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE
Як проводиться екзамен на Карту сталего побуту?
Співбесіда на карту сталего побиту проходить у вигляді співбесіди й виглядає таким чином:
- виключно польською мовою;
- не можна користуватись з перекладача чи з інших джерел інформації;
- найчастіше іспит триває годину;
- складається з діалогу (екзаменатор задає конкретні питання, а претендент має давати чіткі та правильні відповіді).
Що треба знати для іспиту на карту сталего побиту?
Яку основну інформацію про Польщу варто знати для складання даного іспиту:
- загальна інформація про Польщу (герб, флаг, гімн, географія, столиця), треба вміти відповісти на питання стосовно цього та вміти описати, наприклад, герб Польщі;
- польські письменники, актори, Нобелівські лауреати, вчені, художники, композитори, режисери, музиканти, спортсмени (маєте знати коротку інформацію про відомих людей Польщі та вміти їх перерахувати);
- історія Польщі (відомі королі Польщі, битви, легенди, коли Польща вступила до НАТО та Євросоюзу, День Незалежності Польщі);
- польські свята (Nowy rok, Trzech Króli, Wielkanoc, Święto Pracy, Święto Konstytucji, Boże Ciało, Święto Wojska Polskiego, Dzień Wszystkich Świętych, Dzień Niepodległości, Boże Narodzenie);
- польські традиції (наприклад: Święconka, Śmigus Dyngus);
- польські традиційні страви (журек, бігос, пончики, вареники, млинці, голубці, мізерія);
- Об’єкти Світової спадщини ЮНЕСКО (Історичний центр міста Кракова, Соляні шахти в місті Величка, Концентраційний табір в Освенцімі, Біловезький національний парк, Історичний центр міста Варшава, Стара частина міста Замосць, замок Тевтонського ордену в місті Мальборк, Середньовічне місто Торунь, Кальварія-Зебжидовська: монастирський архітектурно-парковий комплекс, костели Миру в містах Явор і Свідниця, дерев’яні костели на півдні Малої Польщі, Парк Мужаковський в місті Ленкниця, Зал Століття в місті Вроцлав).
Поради щодо складання іспиту на карту побиту
Багато людей, які подавали на карту, отримали відмову через іспит, тому що питання іноді доволі об’ємні та складні. Для іноземців може бути складно вивчити напам’ять польські звичаї, пісні, історію тощо, але це можливо.
Пропонуємо скористатися порадами щодо підготовки до співбесіди:
- Важливо використовувати трактування тих чи інших історичних подій так, як подано в польській офіційній літературі, непорозуміння можуть бути причиною відмови.
- Для підготовки до співбесіди необхідно використовувати різні варіанти підготовки: тексти, відео та аудіофайли.
- Рекомендовано вивчити гімн Польщі напам’ять.
- Заздалегідь вивчити невелику розповідь про вашу сім’ю, бо таке питання обов’язково зададуть з метою дізнатися про ваші плани на майбутнє у Польщі.
Побачити більше: Lalafo (Лалафо) допомогає отримати безкоштовні речі українцям в Польщі
Що робити, якщо не склав іспит та чи можна перескласти
Якщо ви не склали іспит на допустимий результат, ви отримаєте відмову (негативну децизію) від Воєводського управління (urząd wojewódzki), в якому ви складали іспит. Нескладений іспит може бути через погану підготовку до іспиту або низький рівень знання польської мови. Працівник воєводства може призначити нову співбесіду, якщо перша спроба була невдала. У більшості випадків буде відмова у наданні карти. За законом, документи на карту побиту можна подавати декілька разів, але потрібно розуміти, що для цього вам необхідно мати легальне перебування у Польщі.