Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Як українцям відмовитись від тимчасового захисту при виїзді з Польщі

0
12 місяців ago

Як українцям відмовитись від тимчасового захисту при виїзді з Польщі? Бувають ситуації, коли українці, які опинилися в Польщі через війну, із різних причин вирішують виїхати із Польщі й не планують у подальшому користатися статусом тимчасового захисту в цій країні. Для такого остаточного виїзду з Польщі необхідно анулювати статус тимчасового захисту – відмовитись від PESEL UKR. Як це зробити, щоб уникнути неприємностей, читайте у нашому матеріалі.

Коли потрібно відмовитися від тимчасового захисту в Польщі?

Із початком повномасштабної російської агресії Євросоюз запровадив тимчасовий захист для громадян з України, які рятуються від війни.  У Польщі спеціальний статус для українських переселенців реалізується через PESEL UKR. Варто нагадати, що з березня 2023 року він став обов’язковим для громадян України, які мають на меті залишитися на території Польщі. Його необхідно отримати протягом 30 днів після прибуття до Польщі. Ті, хто отримує PESEL UKR у Польщі, можуть скористатися всіма пільгами та перевагами, що передбачені польським законодавством, у тому числі легально перебувати в Польщі до 4 березня 2024 року, мати доступ до ринку праці, освітніх установ та медичних закладів, а також користуватися соціальною допомогою.

Тим не менш, існують випадки, коли особа має відмовитися від статусу тимчасового захисту в Польщі та від усіх наданих польською державою можливостей. Від статусу тимчасового захисту в Польщі українцю необхідно відмовитися, якщо він:

 • вирішив остаточно повернутися з Польщі в Україну;
 • має на меті змінити країну перебування в зв’язку з певними обставинами.

Варто пам’ятати, що, згідно з рішенням Єврокомісії, тимчасовий захист для українських біженців може бути надано тільки в одній з країн ЄС. Тож, плануючи змінити країну захисту, потрібно відмовитися від статусу в попередній країні.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Як українцям відмовитись від тимчасового захисту при виїзді з Польщі?

Якщо особа зі статусом PESEL UKR вирішила покинути територію Польщі остаточно, тобто переїхати до іншої країни, або має на меті подорожувати країнами Шенгенської зони більше 30 днів, необхідно подати заяву, щоб органи влади Польщі офіційно зареєстрували від’їзд. Адже, якщо громадянин України, який має тимчасовий захист у Польщі, покидає територію Польщі більше ніж на 30 днів, його статус PESEL UKR анулюється, а також припиняються всі виплати. Існує можливість повернення статусу та виплат при поверненні. Для цього необхідно звернутися до районної або міської адміністрації (Urząd Gminy/Miasta).

Як подати заяву, щоб відмовитись від тимчасового захисту?

Якщо особа заздалегідь планує виїхати з Польщі, вона має звернутися до районної або міської адміністрації (Urząd Gminy/Miasta) та подати заяву. Там необхідно буде заповнити офіційний бланк польською мовою.

У тому випадку, якщо українець не може подати заяву самостійно (наприклад, вже перебуває за межами Польщі), є можливість це зробити дистанційно:

 • за допомогою уповноваженого офіційного представника;
 • відправити поштою рекомендованим листом;
 • через інтернет.

Склавши таку заяву, особа офіційно відмовляється від усіх прав, що надаються тимчасовим захистом.

Важливо! Перевірити статус PESEL UKR можна на сайті gov.pl в розділі Sprawdż swoje dane w rejestrze PESEL.

Як відмовитися від статусу PESEL UKR онлайн?

Щоб не мати неприємностей після остаточного виїзду з території Польщі краще відмовитись від тимчасового захисту та повідомити державні органи, подавши дві заяви онлайн до ZUS та адміністрації (Urząd Gminy/Miasta).

Щоб відмовитись від статусу тимчасового захисту в Польщі онлайн, необхідно:

 • зайти на сайт за допомогою Profil zaufany;
 • обрати назву адміністрації (Urząd Gminy/Miasta), де робили PESEL UKR;
 • дотримуватись інструкцій.

З Urząd Gminy/Miasta може надійти лист в тому випадку, якщо буде не вистачати певних документів або виникнуть додаткові питання до вас.

Що буде, якщо не відмовитись від тимчасового захисту в Польщі?

Усі виплати, які надала Польща українським біженцям, у той час, як вони залишили територію Польщі, не склавши заяву про відмову від статусу, мають бути повернуті. Це пов’язано з тим, що українці мають право на соціальне забезпечення тільки в тому випадку, якщо вони разом з дітьми перебувають у Польщі. В більш серйозних ситуаціях може бути порушено справу за фактом шахрайських дій, внаслідок чого особу можуть депортувати та заборонити в’їзд в країни Європейського Союзу.

Способи, як може проконтролювати ZUS відсутність біженця на території Польщі:

 • контроль за центральним реєстром застрахованих осіб;
 • перевірка відвідування дітьми шкіл чи дитячих садків;
 • перевірка реєстрів прикордонної служби на предмет перетинання кордону;
 • запити до прикордонних служб інших країн ЄС на предмет призначених допомог в цих країнах.

Побачити більше: Як зробити закордонний паспорт в Польщі

Які громадяни України не зобов’язані повідомляти державні органи про виїзд з території Польщі?

Не повинні повідомляти про виїзд з Польщі такі категорії українців:

 • особи, які не отримували PESEL UKR;
 • особи, які не оформлювали соціальну допомогу;
 • якщо термін виїзду з території Польщі менше 30 днів.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *