Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Аборти в Польщі

0
9 місяців ago

Станом на цей час у Польщі переривання вагітності за бажанням жінки заборонено законодавством. Що з цього приводу говорить закон, у яких випадках аборт все-таки дозволяється та як виглядає ситуація на сьогодні, в тому числі, для українських жінок, що знаходяться в Польщі?

Коротка історія розвитку абортивного законодавства в Польщі

До 1932 року аборти в Польщі були повністю заборонені. У 1932 р. Кримінальний кодекс дозволив аборти за медичними показниками та жінкам, які завагітніли внаслідок зґвалтування. У 1958 р. Сейм дозволив робити аборти жінкам, які живуть «у важких умовах», а трохи пізніше це формулювання розширилося до можливості абортивної процедури «на вимогу». Закономірним наслідком цього стала активна абортивна практика. Після повалення комуністичного режиму Польща стала однією з небагатьох країн світу, яка пішла на повну заборону абортів. Звичайно, це відбулося не одразу. Процес складався з декількох етапів:

 • 1993 рік – ухвалення «абортивного компромісу», коли дозвіл на аборти надавався лише, коли є загроза життю або здоров’ю матері, коли вагітність є наслідком зґвалтування та коли діагностовано невиліковну хворобу або незворотній дефект плоду.
 • 2016-2017 рр. – до парламенту декілька разів вносилися законопроєкти про заборону проведення абортів через ушкодження плоду та кримінальну відповідальність за виконання такої операції, але через суспільні протести закон не було прийнято.
 • 2020 р. – у жовтні Конституційний Суд Польщі оголосив, що аборт через дефекти плоду суперечить Конституції, та встановив правову основу, що по суті рівносильна майже повній забороні переривання вагітності в країні.

Актуальна ситуація

На сьогодні законодавство щодо абортів у Польщі вважається одним із найсуворіших в Європі. І це питання залишається однією з найгостріших тем у польському суспільстві. Лікарям, які порушують закон та погоджуються зробити аборт на прохання вагітної, загрожує покарання у вигляді трьох років позбавлення волі.

Наразі в Польщі переривання вагітності дозволяється виключно, якщо вагітність:

 • є результатом зґвалтування;
 • несе загрозу здоров’ю й життю матері.

При цьому існують певні обмеження щодо строків проведення абортів. Якщо вагітність є результатом насилля, зробити аборт можна до 12 тижня. У випадку загрози життю часових обмежень немає.

Прихильники християнської концепції, згідно з якою аборт – це вбивство, наполягають на підсиленні відповідальності за абортивні процедури як для жінок, так і для медиків. У той самий час, опозиція організовує протестні заходи та звинувачує владу у створені так званого «реєстру вагітностей», за допомогою якого зможе контролювати вагітних жінок.

Чи розглядається питання абортів у Польщі для українок?

Сьогодні питання абортів у Польщі звучить особливо гостро через масовий наплив українських біженців. До аргументів польських сил, які виступають за «право вибору», додаються історії українок, які пережили насильство після початку війни 24 лютого 2022 р. Деякі з них були зґвалтовані російськими військовими під час окупації, а хтось зазнав насильства вже за кордоном – ґвалтівники скористалися безвихідним станом та довірливістю українок. Крім того, дехто з українок, навіть не переживши насилля, просто відмовляються йти в декретну відпустку та народжувати за кордоном, вважаючи, що не зможуть впоратися з таким випробуванням, перебуваючи далеко від дому та рідних.

За повідомленням Reuters, 13 травня 2022 р. представник УВКБ ООН на фоні повідомлень про зґвалтування та сексуальне насильство в Україні закликав польський уряд дозволити жінкам, які виїхали до Польщі через війну, надати дозвіл на легальні аборти. Як сказала на брифінгу помічник верховного комісара з питань захисту Джилліан Тріггс:

Існує конкретна політика (щодо репродуктивних послуг у Польщі), яка, на нашу думку, не відповідає міжнародним стандартам. (Жертвам сексуального насильства) потрібна консультація і допомога. У деяких випадках їм знадобляться аборти. Ми підіймемо це питання з урядом.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Тим не менш, на сьогодні на законодавчому рівні для українок, котрі з певних причин хочуть позбавитися вагітності, в Польщі не передбачено якихось виключень. Тож стають відомими випадки, коли забезпеченням жінок таблетками екстреної контрацепції таємно та персоніфіковано займаються деякі лікарі, волонтери та феміністичні організації.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Members
 • Активність
 • New
 • Online
 • Групи
 • Активність
 • Найновіші