Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Безкоштовний слуховий апарат чи інвалідний візок в Німеччині

0
12 місяців ago

Безкоштовний слуховий апарат чи інвалідний візок в Німеччині. Що таке допоміжні засоби та як їх отримати? Які категорії хворих можуть отримати безплатно або майже безкоштовно інвалідний візок або слуховий апарат? Сьогодні ми підготували відповіді на поширені питання медичного страхування в Німеччині.

Хто може отримати дофінансування на засоби для реабілітації й мобільності в Німеччині

У Німеччині приблизно 73 мільйонів людей (біля 90% населення) охоплені державним медичним страхуванням. У межах обов’язкового медичного страхування важко хворі на пільгових умовах можуть отримати ліки, а також додаткові засоби – як для лікування, так і для реабілітації. Усі ці засоби можуть надаватися хворим як цілком безплатно, так і на умовах державного співфінансування за символічну плату.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Що включають допоміжні засоби для лікування та реабілітації в Німеччині?

Допоміжні засоби – це предмети, які надають людям з обмеженими можливостями умови інтегруватися в суспільство з максимальним комфортом. На сьогодні існує більше 20 тисяч товарів у 40 категоріях. Їхній повний перелік можна переглянути в Національній асоціації державних фондів медичного страхування. У тому числі, до таких засобів належать:

 • допоміжні засоби для забезпечення мобільності (засоби допомоги при ходьбі, інвалідні візки або допоміжні пристрої для автомобіля);
 • засоби реабілітації (засоби для нахилу, моторизовані й керовані комп’ютером екзоскелети для вставання паралізованих тощо);
 • засоби зв’язку (слухові апарати, портативні лупи, спеціальна комп’ютерна клавіатура);
 • засоби лікування (мехатронні колінні суглоби, компоненти стопи, протези з електричним керуванням тощо).

Сюди ж відносяться інструменти для робочого місця (робочі стільці та робочі столи з регульованою висотою або рухомі ручки), а також засоби профілактичного характеру (ортопедичний матрац, особистий інвалідний візок для регулярних позалікарняних заходів, пристрої для занять спортом).

Порада: потрібну допомогу також можна пошукати на сайті https://www.familienratgeber.de/index.php (форум для людей з обмеженими можливостями).

Як безплатно отримати допоміжні засоби для лікування та реабілітації в Німеччині?

Отримання допоміжних засобів у великій мірі залежить від вашого лікаря, бо саме він може «виписати» рецепт, наприклад, певний вид та модель інвалідного візка, який потрібний хворому. Загальний алгоритм виглядає так:

 1. Отримати рецепт лікаря на допоміжний засіб із вказаним номерним знаком із каталогу вашої страхової компанії.
 2. Якщо в страховій немає потрібного допоміжного засобу, пацієнт самостійно може відвідати магазин та отримати розрахунок витрат (сертифікат).
 3. Відправити всі документи до страхової компанії.

На сайті REHADAT можна знайти відповіді на найбільш поширені питання отримання допомоги в отриманні допоміжних засобів.

Як отримати безкоштовний слуховий апарат чи інвалідний візок в Німеччині?

У залежності від конструкції, комплектації та технічної складності, вартість інвалідного візка в Німеччині може становити від 270 до 3000 євро, а електричні моделі можуть коштувати до 10000 євро. У Німеччині майже безплатно отримати інвалідний візок можуть особи, які для обслуговування себе в межах базових потреб:

 • потребують такого засобу для пересування у власному домі та за його межами;
 • через виражені порушення опорно-рухового апарату не можуть користуватися милицями, ходунками або аналогічними пристроями;
 • мають відповідну хронічну хворобу, через яку потребують догляду, або мають інвалідність чи знижену працездатність щонайменше на 60%.

Щоб отримати інвалідний візок, особа має отримати відповідний рецепт від лікаря та відправити призначення разом із пакетом медичних документів до страхової компанії. За наявності у компанії допоміжного засобу з потрібними характеристиками, там можуть запропонувати вживаний візок, а також за необхідності його можуть виготовити на замовлення. Також існує послуга оренди візків (у середньому коштує від 5 до 15 євро на день). Ця послуга також може бути оплачена вашою страховою компанією після відповідного запиту. Рішення щодо обґрунтованості оренди або придбання візка приймає безпосередньо медична страхова компанія. Зазвичай, якщо йдеться про важкий ступінь порушення опорного апарату та постійну потребу в засобі для інваліда, йому залишається доплатити за інвалідний візок 5-10 євро. Хоча, звичайно, хворий може прийняти рішення купити більш коштовну модель, але у такому випадку все, що перевищує «стандарт» доведеться сплачувати самостійно.

Зверніть увагу: страхова компанія також може оплатити запчастини та ремонт допоміжні засоби й допомогти купити аксесуари (дощовик для інвалідних візків, ковдри для колясок, адаптовані сидіння), але це має бути аргументовано лікарськими рекомендаціями.

Як майже безплатно отримати слуховий апарат у Німеччині?

Ціни на слухові апарати в Німеччині на сьогодні досягають 2600 євро. Зазвичай державні медичні страхові компанії субсидують вартість пари пристроїв до 1370 євро (685 євро за один). Якщо втрата слуху межує з глухотою, дофінансування слухового апарату може бути підвищено до 840 євро. На практиці асортимент слухових апаратів бюджетної категорії досить великий, тож цілком реально отримати майже повністю профінансований пристрій, доплативши за нього символічні 10 євро. Якщо ви обираєте пристрій, ціна якого перевищує доплату медичної страхової компанії, ви сплачуєте різницю.

Важливо: медичне страхування також покриває витрати на консультацію та налаштування апарату слуховим акустиком, а також на батарейки для пристрою (тільки для неповнолітніх).

Директива щодо допоміжних засобів про слухові апарати, визначає такі основні критерії порушення слуху для отримання субсидування:

 • аудіометрична втрата слуху у кращому вусі принаймні 30 децибел принаймні на одній із тестових частот 500-4000 герц (Гц);
 • аудіометричний аналіз мови, рівень розуміння на слух із навушниками з використанням Фрайбурзького односкладового тесту при 65 дБ становить не більше 80 %.

При цьому із порушеннями від 81 дБ втрати слуху можна розраховувати на підвищену фіксовану суму.

Отримати слуховий апарат в Німеччині майже безплатно можуть особи, які:

 • отримали відповідне призначення від ЛОР-лікаря або фахівця-слухопротеста (найближче відділення, де можна звернутися до спеціаліста, можна знайти тут);
 • мають потребу замінити попередній слуховий апарат після 6 років користування попереднім.

Важливо: рецепт від лікаря на слуховий апарат дійсний лише протягом 28 днів.

Що робити, якщо страхова компанія відмовила в покупці допоміжних засобів?

Не поодинокі випадки, коли страхові компанії можуть відмовити у фінансуванні допоміжних засобів. У такому випадку необхідно подати заперечення (Widerspruch möglich) у медичну страхову компанію в письмовій формі (електронної пошти або факсу з оригінальним підписом недостатньо). Термін оскарження — 1 місяць після отримання негативної відповіді. Скарга розглядається апеляційною комісією лікарняної каси (Widerspruchsausschuss der Krankenkasse) із заперечень компанії страхування здоров’я. Найчастіше така заявка схвалюється.

У випадку відмови з боку комітету, застраховані можуть подати скаргу до соціального суду протягом одного місяця. Позов до соціального суду є безкоштовним для пацієнтів із державним медичним страхуванням. Часто доцільно залучати зовнішню допомогу (центр консультування споживачів, контактні пункти самодопомоги або громадські асоціації).

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *