Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Мінімальна зарплата в Німеччині на 2023-2024 рік

0
8 місяців ago
Man with glasses wearing blue shirt. and holding stack of money.

Німеччина стала другою країною Євросоюзу за розміром мінімальної зарплати працівникам у 2022. А от з липня 2023 для деяких працівників очікується зниження суми «нетто». Багато громадян України виїхали за кордон з початку повномасштабного вторгнення у пошуках тимчасового прихистку, роботи та добрих умов для проживання. То яка заробітна плата у Німеччині очікує тих, хто хоче працювати?

Як та коли підвищиться мінімальна зарплата в Німеччині у 2023 році

На сьогодні мінімальна зарплата в Німеччині займає друге місце в рейтингу зарплат Євросоюзу після підвищення у жовтні 2022 року до 12 євро на годину. У 2024 році планується наступне підвищення мінімальної зарплати, але в деяких галузях зріст розпочався вже з січня 2023 року.

Перш за все підвищення торкнеться тих працівників, хто не має освіти. Їхня зарплата зросте до 13,30 євро на годину з січня 2023 року.

Покрівельники та інші будівельні працівники будуть отримувати до 14,80 євро на годину з 1 січня 2023 року.

Мінімальна зарплата працівника освіти зміниться на 17,87 євро з 1 січня 2023 року.

Працівник у сфері освіти з дипломом бакалавра отримуватиме мінімум 18,40 євро з 1 січня 2023 року.

Працівники електротехнічної галузі — 13,40 євро на годину вже з січня 2023.

Тимчасові працівники будуть отримувати від 13 євро на годину з квітня 2023 року.

Перевізники цінних речей та грошей в Північній Рейн-Вестфалії будуть отримувати від 20,64 євро на годину з серпня 2023.

Підвищення заробітної плати до 12,30 євро для працівників м’ясної промисловості розпочнеться із грудня 2023 року.

Працівники у сфері догляду та опіку за людьми похилого віку отримують два підвищення: одне у травні 2023 року, а друге — у грудні 2023 року:

 • помічники опікунів: у травні 2023 року — 13,90, у грудні 2023 року — 14,15 євро;
 • кваліфіковані помічники: у травні 2023 року — 14,90, у грудні 2023 року— 15,25 євро;
 • кваліфіковані доглядальниці: у травні 2023 року —17,65, у грудні 2023 року — 18,25 євро;

Той, хто проходить стажування та вчиться зможе отримати мінімальну допомогу на навчання у розмірі 620 євро.

Кожен, хто розпочне стажування у 2023 році, отримає мінімальну допомогу у розмірі 620 євро. Надалі кожного року планується надбавка у розмірі 732 євро, 837 євро і 868 євро. Не поширюється тільки на ті професії, які регулюються законодавством: вихователі та професії, пов’язані зі здоров’ям: фізіотерапевти та інші.

У деяких галузях додаткові виплати будуть регулюватись колективними договорами і можуть сягати 900 євро в перший рік стажування. Компанії, які не будуть виплачувати мінімальну допомогу на навчання, можуть сплатити штраф у розмірі 5000 євро.

Яка мінімальна зарплата в Німеччині у 2023 році?

У ФРН діє Закон про мінімальну заробітну плату Mindestlohngesetz. Згідно з цим законом наймані працівники не можуть отримувати заробітну плату нижче, ніж ту, що встановив уряд. В свою чергу галузеві організації можуть мати свої мінімальні ставки, які відповідно є вищими.

При цьому роботодавець заплатить штраф розміром до 500 000 євро, якщо не дотримуватиметься вимоги про мінімальну заробітну плату. Варто звертатися до суду безпосередньо, якщо такі ситуації трапляються. Можна також скористатися безоплатною допомогою юристів із професійних спілок або Федеральному Мінпраці та соціальних справ.

З 1 січня 2021 року мінімальна заробітна оплата в годину складала 9,50 євро — брутто, при повному робочому місяці — це близько 1536 євро на місяць.

З 1 липня 2022 року набули чинності вагомі зміни у мінімальній заробітній платі. Відбулося підвищення з 9,82 євро до 10,45 євро за годину брутто, а місячна мінімальна зарплатня відповідно вирісла до 1672 євро.

З 1 жовтня 2022 року зарплата в Німеччині збільшилася до 12 євро на годину, а місячна піднялась майже до 2000 євро.

Такі дії відбулися через інфляцію та здорожчення цін на все, чим користується пересічний працюючий громадянин.

Зверніть увагу, що закон про мінімальну зарплату не поширюється на такі категорії людей:

 • тих працівників, які проходять стажування;
 • тих, хто волонтерить;
 • бізнесмени;
 • учнів середньо-спеціальної освіти;
 • підлітків, яким не має 18 років, які не мають профільної освіти;
 • працівників, які більше року отримували допомогу для безробітних (отримують менше мінімальної ЗП у перші пів року).

Чи покриває підвищення ЗП інфляцію?

Німецькі ЗМІ повідомляють про те, що, незважаючи на значні підвищення зарплати, фактичний дохід середньостатистичного німця зменшився. Пов’язано це, звісно ж, зі стрімкою інфляцією. Як приклад: ціни на типові споживчі товари зросли на 8,3%, а оплата праці в середньому збільшилася на 5,6%. Отже, фактична зарплата робітника у Німеччині знизилась на 2,3%.

Реформа, яка знизить зарплату для деяких працівників

З липня 2023 року у Німеччині стартує реформа довгострокового медичного страхування (Pflegeversicherung). Раніше страховка існувала рахунком таких внесків: люди з дітьми виплачували від загального доходу внески до фондів медстрахування у розмірі 3,05%, а працівники без дітей – 3,4%.
Щоб стабілізувати й реформувати систему довгострокового медичного страхування, необхідно збільшити витрати і залучити більше фінансів. Для цього Бундестаг вирішив збільшити розмір внесків до фондів медстрахування. З липня працівники, що не мають дітей матимуть виплачувати 4%, а ті, що мають одну дитину – 3,4% від загального доходу. При цьому ставка зменшується з кожною наступною дитиною: 3,15% з двома дітьми; 2,9% з трьома дітьми тощо. Зверніть увагу, що частину цього відсотка вираховують з вашої зарплати, а 1,7% зобов’язаний покрити роботодавець.
Таким чином, розмір заробітної плати брутто не змінюється, а от на руки (нетто) працівники, які мають до двох дітей, отримуватимуть менше. А от ті, хто мають більше дітей, фактично матимуть від реформи вигоду. При цьому кошти підуть на забезпечення системи охорони здоров’я, яка підтримуватиме робітників у складних ситуаціях, пов’язаних із хворобами, а також під час пенсії.

Рахунком цієї міри уряд планує залучити додаткові 6,6 млрд євро на рік.

Підвищення заробітної плати в Німеччині 2024

У 2024 році мінімальну заробітну плату також хочуть підвищити у зв’язку з серйозною інфляцією. Деякі громадські організації навіть вимагають підвищення аж до 14 євро/година, коли актуальна наразі оплата – 12 євро/година.
Рішення про суму підвищення ЗП у 2024 році має винести спеціальна комісія з з мінімальної заробітної плати (куди входять вчені, роботодавці та представники профспілок) до 30 червня 2023 року. А от остаточно функціонувати підвищення почне з 1 січня 2024, якщо його приймуть у Бундестазі.

Підвищення мінімальної заробітної плати позитивно впливає на економіку Німеччини. За словами члена Німецької федерації профспілок Штефана Корцеля, це допомагає збільшити можливість пересічного громадянина купувати речі, що підвищує попит всередині країни і стабілізує економічну систему під час кризи.

Як оплата праці залежить від регіону

Федеральна земля, в якій працює працівник — один із основних чинників, який впливає на розмір заробітної плати. Найвищий рівень зарплат у Франкфурт-на-Майні, яку ще називають фінансовою столицею Німеччини та у федеральній землі Гессен. В містах Мюнхен, Штутгарт, Вісбаден, Вольфсбург, Кельн та Берлін заробітна плата майже не 10% вища за середню по країні. Високі зарплати у західних регіонах ФРН: Баварії та Баден-Вюртемберзі. Менш розвинені східні регіони: Саксонія, Мекленбург-Передня Померанія. В цих регіонах заробітна плата може бути нижче близько 25% від західних, але і рівень життя тут нижчий.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Середня заробітна плата в Німеччині

Згідно з офіційними даними, які оприлюднені на сайті Міністерства фінансів України середня зарплатня у Німеччині за 2021 рік складала 4094 євро на місяць до вирахування всіх податків, а нетто майже на 1000 євро менше. Середня зарплатня — не є постійною величиною, адже вона залежить від багатьох факторів: федеральної землі, професії та сфери роботи, професійних знань працівника тощо. Наприклад, найнижча середня заробітна плата в регіонах Тюрингії, Мекленбург-Передній Померанії та в Саксонії-Анхальт, а найвища — в Гамбурзі, Гессене та Баварії.

Так само на середню зарплату впливають численні премії, бонуси, які виплачують роботодавці. Таким чином, слюсар вищої категорії може отримувати більше, ніж інженер.

Раз на місяць працівник Німеччини отримує від роботодавця зарплатний лист (Entgeltabrechnung), в якому вписана сума заробітку брутто, розрахунок всіх виплат, які є обов’язковими і сума залишку нетто (Auszahlungsbetrag), яка буде перерахована на рахунок працівника.

Читайте також: Мінімальна зарплата в Німеччині у 2023 році

Податки та обов’язкові виплати, які прописані в розрахунковому листі працівника

Зверніть увагу на те, яка інформація обов’язково має міститися у вашому розрахунковому листі:

 • податковий клас (Steuerklass), від якого залежить сума податку;
 • розміри податку з заробітної плати;
 • наявність дітей та їх кількість;
 • сума, що вираховується із оподатковуваної суми (Freibtrag);
 • сума, з якої виплачуються соціальні виплати (Sozialversicherungsbrutto);
 • сума всіх грошових коштів, що надходять працівнику (Gesamtbrutto) – власне зарплатня (Gehalt/Monatslohn), гроші на іжу (Essengeld), та відпускні (Urlaubsgeld);
 • сума, з якої платиться прибутковий податок та податок на солідарність (Steuerbrutto);
 • суми, які сплачує працівник:
  — медична страховка,
  — пенсійні внески,
  — страховки від безпорадності,
  — податок для бездітних.
 • остаточна сума зарплати після податків та страховок — нетто (Nettoarbeitsentgelt);
 • можливі особисті виплати: кредити, штрафи;
 • сума зарплати, яка буде перерахована працівнику на картку.

Вирахувати свою зарплату нетто можна на онлайн-калькуляторі. За даними Федеральної агенції з праці у Німеччині, близько 50% найманих працівників отримують понад 2500 євро на місяць, а найвищі зарплати — понад 5000 євро на місяць отримує близько 11% працівників.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Members
 • Активність
 • New
 • Online
 • Групи
 • Активність
 • Найновіші