Запрошуємо вас ознайомитися з актуальними даними щодо воєнної міграції українців до Польщі. Дізнайтеся про зміни у кількості українців, які перетнули українсько-польський кордон, а також про сьогоднішній стан роботи інших прикордонних пунктів пропуску.
Ситуація на українсько-польському кордоні: загальна кількість українських біженців у Польщі.
Не секрет, що Польща стала країною, де знайшли притулок більшість українців, які перетнули український кордон, рятуючись від повномасштабної російської агресії. За повідомленням Прикордонної служби Польщі (Straż Graniczna), від 24 лютого 2022 року до 3 липня 2023 року українсько-польський кордон перетнули понад 13 мільйонів біженців із України, переважно жінки та діти.
Скільки українців заїхали до Польщі та виїхали до України за останній тиждень?
Щодо поточної ситуації міграції, за останній тиждень Страж гранічна зафіксувала такі актуальні дані про перетин українцями кордону в бік Польщі та України.
Як зробити закордонний паспорт і паспорт України в Польщі у 2023 році
За останній тиждень до Польщі приїхали приблизно 227 тис. українців. Це на 7 тис. більше, ніж минулого тижня (220 тис.). У той самий час, з 3 по 10 липня виїхали з Польщі до України 230,7 тс. українців, тобто на 8,1 тис. менше, ніж перетнули українсько-польський кордон у бік Польщі. Така дінаміка може бути пов’язана з тих, що існує загроза теракту на Запорізькій АЕС.
Динаміка прибуття громадян України до Польщі від початку війни
Згідно з підрахунками Польської прикордонної служби, щомісячна статистика в’їзду до Польщі українських біженців від початку російсько-української війни 24 лютого 2022 року виглядає таким чином:
- з 24 до 28 лютого 2022 р. до Польщі в’їхало 355 тисяч українців;
- у березні − 2 мільйони осіб;
- у квітні − 661 тисяча;
- у травні − 669 тисяч;
- у червні − 707 тисяч;
- у липні − 722 тисячі;
- у серпні − 781 тисяча;
- у вересні − 737 тисяч;
- у жовтні − 732 тисячі;
- у листопаді – 692 тисячі;
- у грудні – 720 тисяч;
- у січні 2023 р. – 722 тисячі;
- у лютому 2023 р. – 584 тисячі.
- у березні 2023 р. – 708 тис. осіб.
- у квітні 2023 р. – 727 тис. осіб.
- у травні 2023 р. 759 тис. осіб;
- у червні 2023 р. 872 тис. осіб.
Звичайно, потрібно уточнити, що певна кількість громадян України серед тих, хто перетнув українсько-польський кордон, поїхала до інших країн Євросоюзу або вирушила на інші материки. Однак, безперечним залишається той факт, що більшість біженців залишилися саме на території Польської Республіки.
Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням
Українці в Польщі новини – https://t.me/U_IN_PL
Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE
Скільки українців повернулися до України від початку війни?
Щодо статистики про перетин польсько-українського кордону, служба Straż Graniczna підрахувала, що загальна кількість громадян України, яка за період з 24 лютого 2022 р. до 30 квітня 2023 р. повернулася з Польщі, становить 9,569 мільйонів осіб:
- у період з 24 лютого до 18 березня 2022 р. із Польщі до України виїхало 227 тисяч осіб;
- з 18 до 31 березня − 164 тисячі;
- за квітень − 557 тисяч;
- за травень −796 тисяч;
- за червень − 761 тисяча;
- за липень − 774 тисячі;
- за серпень − 878 тисячі;
- за вересень − 746 тисяч;
- за жовтень − 714 тисяч;
- за листопад – 670 тисяч;
- за грудень – 750 тисяч;
- за січень 2023 р. – 657 тисяч;
- за лютий 2023 р.– 532 тисячі.
- за березень 2023 р.- 781 тисяча.
- за квітень 2023 р. – 833 тисячі.
- за травень 2023 р. – 727 тис. осіб;
- за червень 2023 р. – 813 тис. осіб.
Нагадуємо, що у жовтні почала працювати Е-черга на кордоні.
Хто саме перетинає кордон?
За даними Міністерства внутрішніх справ і адміністрації Польщі, 75% громадян України, які від початку війни перетнули українсько-польський кордон − це дорослі. Згідно зі статистикою, приблизно 97% серед воєнних мігрантів становлять жінки, у той час, як на долю чоловіків приходиться лише 3%, адже лише деякі категорії чоловіків України мають право перетинати кордон.
Як показали дослідження, проведені Lalafo (детальніше про те, як організація допомагає українцям у Польщі, читайте за посиланням), приблизно половина з українців, які приїхали до Польщі через війну, працездатного віку. Більше 96% становлять жінки віком 30-50 років, 16% − молодші цього віку, а 10% − старші. З респондентів, які брали участь в опитуванні Lalafo, майже 90% мають дітей, переважно одного чи двох. Варто зазначити, що майже половина вимушених мігрантів із України бажають повернутися на батьківщину після війни, у той час, як біля 12% висловлюють бажання залишитися в Польщі.
Через які пункти пропуску перетнути кордон з України до Польщі сьогодні
Наразі майже усі пункти пропуску між Україною та Польщею продовжують працювати, дозволяючи перетинати українсько-польський кордон як пішки, так і за допомогою автомобільного транспорту.
Пункти пропускають бажаючих виїхати за межі України та українців, які хочуть в’їхати назад, цілодобово. Однак, якщо ви вирішили виїхати до Польщі та наразі відстежуєте ситуацію на кордоні, варто мати на увазі, що на сьогодні деякі з пунктів пропуску дозволяють громадянам України можливість пішого переходу виключно на вихід із країни й тільки з метою евакуації. У той самий час, на інших пунктах пропуску неможливо перетнути кордон пішки й передбачено тільки автомобільне сполучення. Пропонуємо детальніше ознайомитися з інформацією, яку надав портал VisitUkraine.today щодо існуючих на сьогодні правил перетину українською-польського кордону в кожному окремому пункті пропуску:
- Устилуг – працює виключно як автомобільний пункт пропуску;
- Шегині – відкритий для перетину кордону автотранспортом, також дозволяє перетинати кордон в обох напрямках пішки;
- Угринів – дозволяє перетинати кордон на автомобілі, а перетин кордону пішки можливий лише в один бік (у бік Польщі) з метою евакуації;
- Рава-Руська – пропускає автомобілі, піший перехід кордону дозволяється виключно в один бік на вихід з метою евакуації;
- Краківець – працює виключно як автомобільний пункт пропуску для легкового автотранспорту;
- Ягодин – пішохідний перехід не здійснюється, також тимчасово припинено й пропуск легкових автомобілів;
- Грушів – відкритий для проїзду автотранспорту, також є можливість пішого переходу з України в бік польського кордону з метою евакуації;
- Смільниця – автомобільний пункт пропуску, також відкритий для пішого переходу в бік Польщі з метою евакуації;
- Нижкановичі – на сьогодні пропускає вантажні транспортні засоби із допустимою максимальною вагою понад 7,5 тонн без вантажу (у цьому пункті не можуть перетинати кордон пусті цистерни, призначені для перевезення небезпечних вантажів, у тому числі паливно-мастильних матеріалів).
Побачити більше: Яку фінансову допомогу можуть отримати українці в Польщі у 2023 році
Готуючись до виїзду з України, у тому числі з метою евакуації, також варто мати на увазі, що найбільш завантаженими зазвичай є прикордонні пункти Устилуг, Шегині, Угринів, Рава-Руська та Краковець.
Ситуація з чергами на українсько-польському кордоні сьогодні.
Станом на ранок, 10 липня, ситуація на українсько-польському кордоні є дещо напруженою. Черги спостерігаються на таких прикордонних пунктах пропуску як:
- Устилуг – 50 легкових авто;
- Грушів – 10 легкових автомобілів, 2 автобуси;
- Краківець – 70 легкових авто, 1 автобус;
- Нижанковичі – 7 легковиків у електронній черзі;
- Смільниця – 20 легковиків.
- Шегіні – 10 легкових авто, 70 пішоходів.
Варто зауважити, що на більшості прикордонних пунктів пропуску не здійснюється пропуск пішоходів. Черги спостерігаються як з української, так і з польської сторони кордону.
Прикордонна служба України рекомендує врахувати черги на кордоні, а також звернути увагу на погодні умови та нестабільну роботу електронних систем контрольних служб на пунктах пропуску у зв’язку з плановими вимкненнями електроенергії.
Читайте також: Українці в Польщі сплатили майже 1 мільярд податку