Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Відстрочка від призову під час воєнного стану

1
10 місяців ago

В Україні продовжується мобілізація, проте є багато людей, які можуть відтермінувати свою службу у війську на певний період. Причиною для цього може бути бронь від підприємства, стан здоров’я особи або членів його родини, або інші обставини, визначені законом. Що варто знати про відстрочку від мобілізації цього року та хто саме може на неї розраховувати й за яких умов, читайте у статті.

Хто за законом може отримати відтермінування служби у війську під час воєнного стану?

Строк мобілізації продовжили до 18.08.2023 через російську збройну агресію щодо України. За законом, мобілізувати можуть будь-якого чоловіка від 18 до 60 років, придатного до служби у війську. Та все ж, є категорії військовозобов’язаних, яких не призивають на службу під час воєнного стану. Це:

 • неповнолітні особи;
 • люди, старші за 60;
 • ті, кого визнали непридатними до служби через стан здоров’я;
 • люди, які мають громадянство інших країн.

Крім цього, є люди, які мають право на відстрочку від мобілізації. Розглянемо детальніше.

Відтермінування мобілізації працівникам, яких забронювали державні підприємства

Громадяни, які працюють у держорганах, місцевому самоврядуванні, на важливих для економіки та забезпечення цивільного населення підприємствах, організаціях, а також необхідних для національної безпеки та оборони України установах. За якими критеріями визначають такі установи, можна почитати у Постанові Кабміну України.

Відстрочка від мобілізації для людей за станом здоров’я

Відстрочку від мобілізації під час воєнного стану отримують люди з такими проблемами зі здоров’ям, що призводять до обмеження життєдіяльності. У такому випадку для отримання відстрочки особі варто мати підтвердження групи інвалідності, а також перебувати на обліку в органах соцзахисту. Щоб людині встановили групу інвалідності, вона має звернутися до медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) за місцем проживання.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Відстрочка від мобілізації для батьків чи опікунів

Відтермінування від мобілізації осіб, які отримують трьох і більше дітей до 18 років

Якщо людина має трьох або більше неповнолітніх дітей, вона має право на відтермінування до того моменту, поки одному з дітей не виповниться 18 років. При цьому йти до війська добровільно не заборонено.

Після того, як один з дітей досягає повноліття, батько втрачає відтермінування. Його призвають на загальних засадах. Підтвердити наявність дітей можна за допомогою їхніх свідоцтв про народження та/або посвідчення багатодітного батька.

Відстрочка від мобілізації для осіб, які самостійно виховують дитину до 18 років

Чоловіків та жінок, які виховують неповнолітніх дітей без партнера не можуть призвати до армії. Особу вважають такою, що займається вихованням самостійно, коли вона має такі документи:

 • свідоцтво про смерть одного з батьків,
 • рішення суду про позбавлення батьківських прав,
 • рішення суду про відібрання дитини у матері або батька без позбавлення батьківських прав,
 • рішення суду про визнання одного з батьків безвісно відсутніми.

Відстрочка від мобілізації для осіб, які виховують дитину з інвалідністю

Відтермінування від мобілізації в такому випадку дають за наявності висновку медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) про інвалідність або підтвердження важкого захворювання в неповнолітньої дитини (наприклад, важка вроджена вада розвитку, рак, дитячий церебральний параліч тощо). Раніше ми писали, як українцям підтвердити інвалідність у Польщі.

Також відтермінування актуальне для тих, хто утримує повнолітню дитину з інвалідністю 1 чи 2 групи. Якщо людина має рішення про інвалідність, видане органом соцзахисту, де вона визнається опікуном людини, що має інвалідність 1 або 2 групи, вона може отримати відтермінування.

Відстрочка від мобілізації для осіб, який утримують дітей-сиріт

Щоб отримати таке відтермінування, потрібно надати документи про усиновлення, або ж підтвердження від органів опіки того факту, що дитину утримуєте саме ви.

Відстрочка для батьків неповнолітньої дитини, якщо один із подружжя служить у війську

Якщо хтось з батьків неповнолітньої особи служить у війську, то до дня вісімнадцятиріччя дитини інший з батьків може отримати відтермінування призову.

Відтермінування від призову для людей, які опікуються хворими рідними

На відстрочку від мобілізації мають право й ті, хто опікуються родичами із серйозними захворюваннями, а саме:

 • зайняті постійним доглядом за хворою дружиною, дитиною, батьками (своїми чи когось із подружжя) − потрібно звернутись до органу опіки із заявою та медичними довідками, що підтверджують потребу в постійному догляді;
 • мають дружину/чоловіка або батьків, свекра/свекруху чи тестя/тещу з 1 або 2 групою інвалідності − варто мати посвідчення про інвалідність, а також свідоцтво про народження, шлюб чи інші документи, що підтверджують родинний зв’язок;
 • опікуни недієздатних осіб – варто матирішення органу соцзахисту населення про встановлення опікунства та судовий висновок про недієздатність.

Побачити більше: Фінансова допомога від The $1K Project

Варто зауважити, що 28 червня Верховна Рада України додала до Закону доповнення про те, що можливість відтермінування призову стосується не всіх чоловіків, які мають родичів з інвалідністю. Не служити можна лише в тому випадку, якщо в родині більше немає інших працездатних осіб, які зобов’язані та в стані утримувати родичів із інвалідністю.

Відстрочка від мобілізації для працівників військового управління та правоохоронних органів

Відстрочку від мобілізації під час воєнного стану мають люди, що служать у правоохоронних органах (суд, поліція, прокуратура, СБУ, антикорупційні органи, військова служба правопорядку у ЗСУ) та в органах військового управління (апарат Головнокомандувача ЗСУ, Генштабу, ГУР Міноборони України тощо).

Відтермінування для студентів і науково-педагогічних працівників

Крім того, отримати відтермінування можуть такі чоловіки:

 • люди будь-якого віку, які навчаються на денній (або дуальній) формі у вишах, аспірантурах чи докторантурах (отримають відтермінування до закінчення навчання);
 • наукові працівники, педагоги та співробітники наукових установ/організацій (з вченими званнями та науковими ступенями), а також закладів вищої освіти, професійно-технічних та закладів загальної середньої освіти, що мають навантаження не менше 0,75.

Відстрочка від мобілізації для осіб, чиї близькі загинули або зникли безвісти

Відтермінування від мобілізації надається для осіб, рідні яких полягли в бою або зникли безвісти, беручи участь в АТО, ООС і воєнного стану, захищаючи Україну від збройної агресії Росії. Більше того, таких людей взагалі не можуть призвати до армії під час воєнного стану. Близькими родичами за законом вважають:

 • чоловіка/дружину;
 • сина/доньку;
 • батька/мати;
 • дідуся/бабусю;
 • рідного брата/сестру.

Зазначимо, що відтермінувати мобілізацію можна звернувшись до ТЦК (раніше – військкомат). Не забудьте взяти із собою письмові докази тої умови, за якою хочете отримати відстрочку. Нагадаємо, що звертатися за відстрочкою доцільно лише після отримання повістки.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

1 comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *