Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Декретна відпустка в Німеччині

0
10 місяців ago

Декрет у Німеччині має свої особливості. Тож у сьогоднішній статті розповідаємо про те, як виглядає в декрет у Німеччині, а також, на яку декретну відпустку та соціальні виплати можуть розраховувати українки, які отримали в країні статус тимчасового захисту. 

Декретна відпустка в Німеччині

Правила отримання декрету, у тому числі декретної відпустки, в Німеччині регулюються спеціальним законом Gesetz zum Elterngeld und zur Elternzeit. Відповідно до нього, кожна працююча жінка має право:

  • приблизно на 14 тижнів оплачуваної декретної відпустки Mutterschutz, яка охоплює період до та після пологів;
  • на неоплачувану відпустку Elternzeit, яка надається для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Згідно з законом, жінка має попередити роботодавця про свою вагітність заздалегідь до пологів. Зазвичай вагітні повідомляють керівництво про свій стан не пізніше другого триместру вагітності (десь на терміні 12-15 тижнів), адже саме з цього періоду набирають чинності норми щодо захисту материнства. За цими нормами вагітна має право претендувати на додаткові комфортніші умови праці, а також її відсторонюють від роботи, пов’язаної з підняттям важких речей, конвеєром та шкідливими речовинами.

Чи можуть піти в декретну відпустку вагітні українки в Німеччині?

Іноземки, у тому числі й українки, які працюють у Німеччині за трудовим договором, мають повне право скористатися декретною відпусткою на законних підставах. Адже для цього від громадянки іншої країни в Німеччині вимагається лише мати дозвіл на проживання, тобто легальний статус. Якщо особа знаходиться на території країни легально, оформити документи для декретної відпустки не буде складно.

Скільки триває декретна відпустка Mutterschutz в Німеччині?

Mutterschutz – це відпустка, яка охоплює період, безпосередньо пов’язаний із підготовкою вагітної до пологів, самі пологи, а також деякий час після народження дитини. Зазвичай Mutterschutz починається не менше, ніж за 6 тижнів до пологів і триває ще біля 2 місяців після народження малюка. Після цього жінка може одразу вийти на роботу. Раніше ми писали про допомогу на дитину в Німеччині Kindergeld та Kinderzuschlag.

Варто зауважити, що де-юро період до пологів не вважається декретним часом, це скоріше передпологовий лікарняний для вагітної. Натомість у перші 8 місяців після народження дитини матері забороняється парцювати, і вона отримує Mutterschaftgeld. У цей час працевлаштована жінка має право на декретну відпустку зі збереженням робочого місця, а також упродовж всього цього періоду отримує 100% своєї заробітної платні. Ці виплати формуються із двох джерел – їх забезпечує як роботодавець, так і страхова компанія. Натомість, якщо жінка не працює, на цей період їй надається соціальна допомога в розмірі 300 євро на місяць.

Відпустка по догляду за дитиною Elternzeit

По закінченню терміну Mutterschutz жінка не має зобов’язання неодмінно виходити на роботу. За бажанням вона може продовжити відпустку по догляду за дитиною на строк до 14 місяців, але ця відпустка Elternzeit вже є неоплачуваною і може продовжуватися до досягнення дитиною 3 років. У цій відпустці може знаходитися будь-хто один із батьків, і вони матимуть рівні права. Якщо відпустку по догляду за дитиною бере батько, це називається Vaterzeit. При цьому мати з батьком можуть чергуватися у цій відпустці, беручи по 2-12 місяців. У цей період заробітна плата не виплачується, але протягом першого року батькам надається фінансова допомога.

Якщо батьки розлучені, 12 місяців відпустки отримує той, з ким живе дитина, а другий – лише 2 місяці. Якщо дитину виховує особа з статусом батька-одинака, вона отримує всі 14 місяців відпустки. Крім батьків, у цю декретну відпустку можуть піти опікуни, усиновлювачі, вітчим або мачуха, а також бабуся чи дідусь неповнолітніх батьків, які розпочали навчання.

Звичайною у Німеччині також є практика, коли під час відпустки батько не хоче повністю втратити заробіток і продовжує працювати неповний робочий день (Teilzeitarbeit). Працюючи дозволені до 30 годин на тиждень, він може і частково зберегти виплати на дитину, і додатково щось заробити для сім’ї.

Заява про оформлення відпустки по догляду за дитиною Elternzeit подається в письмовому вигляді безпосередньо роботодавцю як мінімум за 7 тижнів (дотримання терміну є гарантією того, що роботодавець не матиме законних підстав відмовити).

Які декретні виплати отримують у Німеччині?

Допомога по догляду за дитиною має компенсувати відсутність доходу в період, коли батьки доглядають за дитиною після народження. У Німеччині батьки новонароджених, які залишили роботу для того, щоб сидіти з малими дітьми, отримують грошову підтримку у вигляді виплат Elterngeld, сума якої може становити від 300 до 1800 євро на місяць. Якщо народжується двійня або більше дітей, за кожного новонародженого додається 300 євро. Виплати сплачуються від 0 до 12 місяців. Сума допомоги по догляду за дитиною значною мірою залежить від заробітку особи за останні 12 місяців перед пологами. При цьому існує три варіанти отримання підтримки: Basiselterngeld (базова), ElterngeldPlus (розширена) та Partnerschaftsbonus (партнерський бонус). Вони можуть комбінуватися та залежать від власного вибору та особистої життєвої ситуації отримувачів.

Для оформлення Elterngeld необхідно звертатися до районних управлінь (Bezirksamt). При цьому в різних регіонах цим питанням можуть займатися різні управління, тож необхідно уточнювати це питання безпосередньо за місцем проживання.

Хто має право претендувати на декретні виплати в Німемчччині?

За інформацією Міністерства BMFSFJ, жінка (або батько в декреті) право на декретні виплати, якщо:

  • проживає разом з дитиною та самостійно опікується нею від народження;
  • працює до 32 годин на тиждень;
  • має німецьке громадянство, дозвіл на постійне проживання або дозвіл на роботу в Німеччині;
  • спільний бюджет подружжя не перевищує 500 тисяч євро на рік.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *