Місцеві вибори у Польщі: яка ситуація і чи планується проведення другого туру
У цю неділю пройшли місцеві вибори у Польщі до органів самоврядування. Громадяни обирали понад 47 тисяч депутатів на різних рівнях, а також близько 2,5 тисячі війтів, бургомістрів і мерів міст. Загалом усюди по країні зареєстровано понад 183 тисячі кандидатів на депутатські посади та понад 6 тисяч кандидатів на посади війтів, бургомістрів і мерів.
Державна виборча комісія Польщі кілька разів надавала інформацію протягом дня про часткові результати виборів.
Найбільше голосів набрала націоналістична партія “Право і Справедливість” Ярослава Качинського. Але демократична коаліція, яка складається з 3 партій і формує уряд Дональда Туска, в загальному набрала понад 50% голосів виборців. Представники поточної правлячої коаліції традиційно мають більшу підтримку у західних регіонах країни і великих містах. У той же час, підтримка для PiS і націоналістичної “Конфедерації” зазвичай є сильнішою на сході країни, а також у селах і містечках.
За даними екзит-полу Ipsos склалася така ситуація по розподіленню голосів:
- 33,7% отримує партія “Право і Справедливість”;
- 31,9% – “Громадянська коаліція”;
- 13,5% – партія “Третій шлях”, яка входить до урядової коаліції.
Дональд Туск напередодні виборів очікував кращих результатів. Він розмістив соцопитування у мережі, яке показало, що його партія була на першому місці – відрив становив 7%. Однією з причин низького результату він вважає те, що цього року скоротилася явка молодих людей на виборах. Також лідер “Громадянської коаліції”вважає східні регіони Польщі та сільські насчелені пункти традиційним бастіоном Качинського.
В той час Ярослав Качинський наголосив, що задоволений лідируючою позицією у голосуванні. Незважаючи на переслідування і тиск з боку конкурентів партія “Право і Справедливість” змогла вирватися в лідери під час виборів до сеймиків воєводств. Тому надалі потрібно тяжко працювати, розбудовувати структуру партії і створити коаліцію політичних сил, які можуть бути протистояти політиці Туска.
У тих містах, де чинні мери отримали більше 50% голосів, другого туру не планують проводити. Це такі міста, як Варшава, Гданськ та Катовіце. У Кракові, Вроцлаві та Жешуві велика вірогідність проведення другого туру через суперечливе розділення голосів.
Другий тур виборів відбудеться в Польщі 21 квітня.
Понад 29 мільйонів поляків мають право на участь у голосуванні, більше 5 тисяч громадян використають можливість дистанційного голосування, а майже 32 тисячі осіб віддадуть свій голос через уповноважених представників. У Польщі створено 31 460 виборчих дільниць, однак вибори до органів місцевого самоврядування за кордоном та на кораблях не проводяться.
ЗМІ та політики закликають зменшити підтримку українців: https://uineu.org/2024/04/08/zmi-ta-polityky-zaklykayut-zmenshyty-pidtrymku-ukrayincziv/
Проблеми українців в Польщі: https://uineu.org/2024/04/08/problemy-ukrayincziv-v-polshhi/