Як працює Перша українська школа у Польщі: мета створення та особливості навчального процесу
З початку війни багато українців з дітьми виїхало в Польщу. Зараз у країні діє кілька українських шкіл, серед яких одна з найбільших – “Перша українська школа у Польщі”, що є власністю Фундації “Незламна Україна”. Ця школа функціонує у трьох містах Польщі: Варшаві, Вроцлаві та Кракові. Тут навчається понад 600 українських дітей. Команда складається з 5 осіб, які забезпечують адміністрування проєкту, та 57 вчителів. Навчання для учнів є безкоштовним. Українські партнери у Варшаві забезпечили школярів портфелями та канцелярським приладдям.
Місцеві громадські організації допомогли знайти приміщення і познайомили з директорами польських шкіл, які погодилися на співпрацю.
Як працює Перша українська школа у Польщі:
- навчання відбувається відповідно до Державного стандарту загальної середньої освіти України. Тут працюють українські вчителі та керівники. Це звичайна школа від 1 до 11 класу, де кожне дитина вивчає програму відповідного класу. Кількість учнів у одному класі від 10 до 28.
- оцінювання знань учнів. Вчителі ведуть класні журнали та виставляють оцінки згідно з вимогами освітньої програми української школи.
- доступне безкоштовне харчування у варшавській школі завдяки партнерству з Об’єднанням шкіл “Беднарська” (Zespół Szkół “Bednarska”) та WORLD CENTRAL KITCHEN. Для дітей, які навчаються у школах у Кракові та Вроцлаві, також передбачається безкоштовне харчування. Зараз триває процес вибору постачальників.
- Яка ситуація з моральним станом учнів? Це залежить від регіону, звідки прибула родина. Деякі діти виїхали ще до війни і не відчувають її наслідків, інші ж зазнали страхів та переживань через бойові дії. За відгуками дітей та їх батьків, вони дуже задоволені процесом навчання. У школі регулярно проводяться майстер-класи для учнів, українські танці, екскурсії та перегляди фільмів. Це не лише частина терапії для дітей, але й можливість для них знайти нових друзів.
Завданням цієї школи було створення безпечного середовища для дітей, де вони могли б продовжити навчання рідною мовою. Ніхто не знає, як довго триватиме ця війна. Деякі сім’ї планують повернутися в Україну. Протягом тривання війни багато матерів з дітьми можуть залишитися за кордоном. Якщо восени бойові дії не припиняться, то діти почнуть новий навчальний рік у Польщі. Та й самі батьки мають намір залишити дітей в місцевих українських школах на наступний навчальний рік.
Беручи до уваги цей факт, потрібно обмірковувати формат української освіти у Польщі. Відбувається постійна інтеграція українських дітей, чиї батьки вирішили залишитися в Польщі. Мінімум, розглядається можливість введення в навчання польської мови.
Інтеграція українських дітей у польське суспільство: https://uineu.org/2024/04/03/integracziya-ukrayinskyh-ditej-u-polske-suspilstvo/