Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Дистанційна робота в Польщі

0
1 місяць ago
Дистанційна робота в Польщі

Дистанційна робота в Польщі: яка процедура оформлення, обов’язки сторін

Дистанційна робота в Польщі – це цілком можливо. Працівник укладає відповідний договір з роботодавцем. Співробітник працює дистанційно з дому чи будь-якого іншого місця. В той же час роботодавець повинен перевіряти виконання роботи та обов’язків підлеглого, а також умови праці .

Дистанційна робота в ПольщіЩе з  7 квітня 2023 року вступили в силу нові поправки до Кодексу праці, які регулюють онлайн – роботу в Польщі. Роботодавцям надається двомісячний період для адаптації до нових норм.

Однією з цих інновацій є можливість для працівника обирати повністю віддалену або гібридну (частково з дому, частково в офісі) форму праці не лише під час пандемії, але й у звичайний період. Це передбачає укладення відповідного договору між працівником і роботодавцем, де визначаються умови та місце виконання роботи, включаючи можливість виконання роботи вдома.

Крім того, працівник повинен забезпечити прямий дистанційний зв’язок зі своїм керівництвом під час роботи.

Важливо пам’ятати, що нові правила, що регулюють дистанційну роботу, поширюються на всі види контрактів згідно зі статтею 6734 Трудового Кодексу. Це означає, що вони стосуються як трудових відносин, оформлених у формі трудового договору, так і будь-яких цивільно-правових угод (наприклад, договорів доручення або підряду).

Умови виконання роботи на відстані повинні бути затверджені відповідно до таких правових норм:

 • Угода між роботодавцем та профспілкою.
 • Положення, що визначаються роботодавцем та узгоджуються з представниками працівників, у випадку відсутності угоди з профспілкою або відсутності самої профспілки в компанії.
 • Наказ про виконання роботи на відстані або угода з працівником, якщо немає інших нормативних документів.
 • Заява працівника, який має зацікавленість у виконанні роботи на відстані.

Якщо працівника тільки приймають на роботу, умови щодо дистанційної роботи можна встановити при підписанні трудового договору. У цьому випадку працівник має подати відповідну заяву.

Існує також можливість зміни умов дистанційної роботи передчасно. Це може статися за ініціативою або працівника, або роботодавця. При цьому сторони повинні домовитися про дату повернення до попередніх умов роботи. Це повинно відбутися протягом 30 днів з моменту отримання відповідної заяви, або на 31-й день, якщо домовленості не досягнуто.

Обов’язки роботодавця:

 • Забезпечити працівника необхідними матеріалами та обладнанням для виконання роботи.
 • Провести встановлення та обслуговування цього обладнання або компенсувати відповідні витрати працівника.
 • Відшкодувати витрати на оплату електроенергії та телекомунікаційних послуг, а також інші витрати, пов’язані з виконанням дистанційної роботи.
 • Забезпечити працівника необхідним навчанням та технічною допомогою для виконання роботи.
 • Визначити розмір грошової компенсації за використання працівником власного обладнання (наприклад, ноутбука) для роботи (ця компенсація не є частиною доходу працівника).

Існують випадки, коли роботодавець не може відмовити у здійсненні дистанційної роботи і має обов’язок дозволити її здійснення. Це випадки, коли працівник або працівниця:

 • вагітна;
 • виховує дитину віком до 4 років;
 • доглядає за родичем або особою з інвалідністю зі свого дому (за умови наявності відповідної довідки);
 • є родичем жінки, яка очікує на дитину у разі ускладненої вагітності або акушерських ускладнень;
 • є батьком або матір’ю дитини з інвалідністю (навіть якщо дитина вже досягла 18-річного віку);
 • є батьком або матір’ю дитини, яка потребує додаткового супроводу та спеціального навчання (навіть якщо дитина вже досягла 18-річного віку).

За винятком випадків, коли конкретну роботу неможливо виконати віддалено, роботодавець не може відмовити навіть цим категоріям працівників у здійсненні дистанційної роботи. У разі відмови, роботодавець повинен надати паперову або електронну відмову протягом семи робочих днів з моменту звернення працівника.

Кожен працівник в Польщі має право на дистанційну роботу протягом 24 днів у календарному році.

Однак ця можливість застосовується лише у випадках несподіваних обставин, таких як потреба у догляді за родичем. Тому доступ до цієї можливості надається лише за запитом працівника.

Нагляд за роботою працівника на відстані

Роботодавець має право контролювати виконання роботи свого підлеглого тільки під час робочого часу.

Умови такого нагляду повинні бути зазначені у нормативному документі про правила дистанційної роботи, який укладають працівник і роботодавець. Однак сам спосіб контролю визначається роботодавцем. Важливо, щоб цей контроль не порушував приватність працівника або інших осіб, які проживають з ним.

Роботодавець може перевірити як підлеглий виконує свої обов’язки  та дотримується вимог щодо охорони праці, безпеки, гігієни, захисту інформації (зокрема, процедури захисту особистої інформації), а також треба враховувати його стан тверезості.

У випадку виявлення порушень під час контролю, працівник може бути зобов’язаний їх усунути, або ж може бути припинено дистанційну форму роботи і повернутися до звичайних умов праці.

Як українцю відкрити ФОП у Польщі?: https://uineu.org/2024/04/04/yak-ukrayinczyu-vidkryty-fop-u-polshhi/
Скільки потрібно заробляти в Польщі: https://uineu.org/2024/04/09/skilky-potribno-zaroblyaty-v-polshhi/
Українкам-педагогам допоможуть працевлаштуватися в Польщі:
https://uineu.org/2024/04/09/ukrayinkam-pedagogam-dopomozhut-praczevlashtuvatysya-v-polshhi/

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *