Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Соціальна пенсія у Польщі: хто отримає

0
1 місяць ago
Соціальна пенсія у Польщі

Соціальна пенсія у Польщі, або “renta socjalna”, – це вид державної соціальної допомоги, яка призначена для повнолітніх осіб, що стали інвалідами до досягнення повноліття (18 років) або завершення навчання. Приблизно 300 тисяч осіб у Польщі користуються соціальною пенсією, що є важливим джерелом державної підтримки для різних вразливих груп населення.

З початку березня 2024 року в Польщі розмір соціальної пенсії зросла на 17,8%, досягаючи 1780,96 злотих на місяць. Зазвичай цю суму щорічно переглядають за допомогою індексації, який залежить від середньорічного рівня інфляції для пенсійних домогосподарств за попередній рік і збільшується принаймні на 20% від реального зростання середньомісячної заробітної плати.

Проте в січні 2024 року в Сеймі розглядали законопроект, який передбачав встановлення соціальної пенсії на рівні 100% від мінімальної заробітної плати. Наразі невідомо, чи будуть прийняті ці нововведення та коли це станеться. Соціальна пенсія у Польщі може бути призначена на безстроковий термін у разі постійної повної непрацездатності або на певний строк, якщо така непрацездатність є тимчасовою.

Причиною для виплати соціальної пенсії за ZUS є наявність інвалідності та відповідність віковому критерію. Допомога надається: повнолітній особі (старшій 18 років) будь-якої статі або жінці, що вийшла заміж після 16 років.

Соціальна пенсія у ПольщіЦі особи можуть претендувати на renta socjalna, якщо їхня повна непрацездатність настала:

 • до досягнення повноліття
 • до закінчення навчання в школі або університеті (до досягнення 25 років);
 • під час навчання в аспірантурі, докторантурі або науковому стажуванні.

При цьому беруться до уваги періоди канікул або деканатської відпустки.

Соціальна пенсія може бути призначена особам, яких лікар-експерт або медична комісія ZUS визнали повністю непрацездатними через порушення функцій організму, що виникли в період до завершення навчання.

Особи, які мають право на пенсію за віком, пенсію через непрацездатність, передпенсійну допомогу, передпенсійну надбавку або компенсаційну виплату вчителям, не можуть отримувати renta socjalna. Також виплати соціальної пенсії не надаються особам, які отримують пенсійні виплати від іноземних установ або власникам або утримувачам сільськогосподарського майна з площею ріллі понад 5 гектарів. Крім того, особи, які перебувають під тимчасовим арештом або в ув’язненні, також не мають права на соціальну пенсію.

Особа, яка відповідає встановленим критеріям, повинна подати в органи ZUS такі документи:Соціальна пенсія у Польщі

 • заяву про призначення соціальної пенсії;
 • довідку зі школи або університету, що підтверджує тривалість навчання;
 • довідку про стан здоров’я (довідка OL-9), заповнену лікарем, під наглядом якого перебуває особа;
 • інша медична документація, яка може підтвердити стан здоров’я;
 • довідка про термін дії договору та розмір зарплати, а також результати професійної співбесіди на бланку OL-10( для тих, хто працює офіційно)
 • декларацію про наявність (або відсутність) у власності/співвласності сільськогосподарського майна, площа якого перевищує 5 гектарів.

Якщо лікар вважає, що людина не може прибути на огляд через поганий стан здоров’я, то призначається експерт ZUS, яки завітає до хворого за місцем його проживання.

Після отримання допомоги, особа зобов’язана негайно повідомити ZUS про наступне:

 • Факт офіційного працевлаштування;
 • Суму отриманого доходу, включаючи будь-які його зміни;
 • Зміни особистих даних, таких як місце проживання, ім’я, номер банківського рахунку, на спеціальному бланку EZP;
 • Особистий арешт або ув’язнення;
 • Набуття у власність сільськогосподарського підприємства або ферми.

Розмір отриманого доходу впливає на розмір соціальної пенсії. Якщо дохід:

 • Становить менше 70% середньомісячної заробітної плати за календарний квартал, то соціальна пенсія виплачується в повному обсязі;
 • Знаходиться в діапазоні 70%-130% середньомісячної заробітної плати за календарний квартал, то розмір соціальної пенсії буде зменшено на суму перевищення;
 • Перевищує 130% середньомісячної заробітної плати за календарний квартал, то виплата допомоги буде призупинена.

Розмір середньомісячної заробітної плати щокварталу оголошує голова ZUS.

Соціальна пенсія та інші виплати

Одна особа може одночасно отримувати соціальну пенсію та пенсію у зв’язку з втратою годувальника (renta rodzinna). Однак, сумарний розмір обох цих виплат не може перевищувати 200% найнижчого розміру пенсії по інвалідності (renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy).

У випадку перевищення цього ліміту, соціальна пенсія буде зменшена пропорційно. Проте, розмір зменшеної соціальної пенсії не може бути меншим, ніж 10% від мінімальної пенсії по інвалідності.

Зміни проживання біженців у Польщі: https://uineu.org/2024/04/03/zminy-prozhyvannya-bizhencziv-u-polshhi/
Карта побиту Польщі: як отримати?: https://uineu.org/2024/04/03/karta-pobytu-polshhi-yak-otrymaty/

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *